A terror jutalma: Franciaország a nem létező palesztin állam elismerésére készül

Franciaország a következő hónapokban elismeri a palesztin államot – jelentette be szerdán Emmanuel Macron francia elnök.

„El kell mozdulnunk az elismerés felé, és ezt a következő hónapokban meg is tesszük” – jelentette ki Franciaország elnöke a France 5 csatornának adott interjújában.

Elismerés a láthatáron

„Az a célunk, hogy júniusban Szaúd-Arábiával közösen elnököljünk ezen a konferencián, ahol több fél által is véglegesíthetjük ezt a kölcsönös elismerési mozgalmat” – mondta Macron, utalva egy New Yorkban tartandó globális csúcstalálkozóra vonatkozó tervekre.

„Nem az egységért vagy azért teszem, hogy valakinek a kedvében járjak. Azért fogom megtenni, mert úgy gondolom, hogy egy bizonyos ponton ez lenne igazságos. És azért is, mert részt akarok venni egy kollektív dinamikában – 

egy olyanban, amely lehetővé teszi, hogy mindenki, aki védelmezi Palesztinát, elismerje Izraelt is” 

tette hozzá Macron.

A Rijáddal közös kezdeményezését decemberben bejelentve a francia államfő azt mondta, hogy kormánya „a megfelelő pillanatban” el fogja ismerni a palesztin államot, cserébe azért, hogy más államok elismerjék Izraelt is.

„Számos más partnert és szövetségest – európai és nem európaiakat – is be akarunk vonni, akik készek arra, hogy ebbe az irányba mozduljanak, de Franciaországra várnak” – magyarázta akkor Macron.

Barbárok: Kisfia szeme láttára vertek össze egy francia Chábád-rabbit

Orléans rabbiját szombaton a zsinagógából haza felé tartva támadták meg kilencéves fiával együtt.

Izraeli álláspont

Izrael egyelőre nem kommentálta a francia elnök szavait.

Mint ismert, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök határozottan ellenzi „Palesztina” elismerését, amely állam a nemzetközi jog szerint nem létezik.

„Volt egy palesztin állam. Gázának hívták”

– mondta Netanjahu a 14-es csatornának adott február 6-i interjújában. „Nézzék, mit kaptunk. A legnagyobb mészárlást a holokauszt óta. Egy palesztin állam létrehozása október 7. után hatalmas jutalom, nemcsak a Hamásznak [hanem] Iránnak is”.

Egy tavaly közzétett arab közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a Gázai övezetben, Júdeában és Szamáriában élő palesztinok közel kétharmada azt szeretné, ha a Hamász a része lenne, vagy akár vezetné azt a palesztin kormányt, amely a háború után az övezetet irányítaná.

Az izraeliek mintegy 71%-a ellenzi egy olyan palesztin állam létrehozását, amely magában foglalná Júdeát és Szamariát, továbbá közel 70 százalékuk szeretné, ha Izrael szuverenitását kiterjesztenék a területre – derült ki egy január 29-én közzétett felmérésből.

Napóleon, Clausewitz és a “macroni paraplé” problematikája

Napóleon katonai győzelmei telis-tele voltak olyan politikai katasztrófákkal, amelyek napjainkig meghatározzák az erőviszonyokat Európában.

A francia külügyminiszter szerint „szinte elkerülhetetlennek tűnik” a háború Iránnal

Küszöbön állhat az Irán elleni katonai fellépés.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.