Irmgard Furchner náci háborús bűnös 99 éves korában hétfő este elhunyt – jelentette a német média.
Irmgard Furchner fiatalon titkárként dolgozott a stutthofi koncentrációs és megsemmisítő táborban, és két évvel ezelőtt háborús bűnösként ítélték el, amiért segédkezett több mint 11 ezer zsidó meggyilkolásában.
Irmgard Furchner a második világháborúban
A második világháború alatt az SS-hez vonult be. 18 éves korában a táborparancsnok titkárnője lett, ahol a feladatai közé tartozott a gyorsírás, a hangfelvételek készítése és a jelentések továbbítása az SS-parancsnokságnak a tábor nevében. Mivel a megsemmisítő táborban, ahol szolgált, több tízezer fogoly meggyilkolásában nyújtott segítséget, Furchnert 96 évesen a nácikkal való együttműködéssel vádolták meg.
A 11 412 zsidó meggyilkolásáért felelős Furchner elleni késői vádemelés a német büntetőjog azon módosításának köszönhetően vált lehetővé, amelynek célja az volt, hogy a koncentrációs táborokban elkövetett gyilkossági cselekményekért a felelősségre vonás kiterjedjen azokra is, akik a megsemmisítés támogató apparátusában segédkeztek.
„Mindenről tudott”
A tárgyalás során holokauszt-túlélők cáfolták a védelem állításait, miszerint Furchner nem tudta, mi történik. Josef Salomonovic, aki mindössze hatéves volt, amikor apját agyonlőtték Stutthofban, azt mondta: „Bűnös, még akkor is, ha csak ült egy irodában, és ráragasztotta a bélyeget apám halotti bizonyítványára”. Manfred Goldberg holokauszt-túlélő azt mondta, hogy „lehetetlen volt nem tudni, mi történt a táborban, mert nyíltan szállították a holttesteket”.
Miután a tárgyalás során végig hallgatott, Furchner végül kijelentette: „Sajnálom, ami történt. Sajnálom, hogy Stutthofban voltam azokban a napokban. Többet nem tudok mondani”.
2022 decemberében a fiatalkorúak bírósága – ahol azért állították bíróság elé, mert a háborús bűnök elkövetésekor még csak 18 éves volt – kimondta, hogy Furchnert bűnösnek találták, de előrehaladott kora miatt csak két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.
„Semmi sem maradt titokban [Furchner] előtt, ami Stutthofban történt” – mondta Dominik Gross bíró 2022-ben az ítélethirdetéskor.
Sőt, a vádlott tisztában volt a foglyok „rendkívül rossz körülményeivel”
– jegyezte meg Gross.
Furchner volt az első német civil, akit a megsemmisítő táborokban elkövetett náci bűncselekményekben való bűnrészességgel vádoltak, de a jelek szerint ő volt az utolsó háborús bűnös is, akit a holokauszt idején elkövetett bűnök miatt elítéltek.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.