Sokkoló számokat közölt Szíria kapcsán a vegyi fegyvereket nyomon követő vezető nemzetközi szervezet.
A The New York Times számolt be arról, hogy a vegyi fegyvereket nyomon követő vezető nemzetközi szervezet gyanúja szerint több mint 100 vegyi fegyverekhez köthető helyszín maradt Szíriában Aszad bukása után.
Vegyi fegyver Kánaán
A The New York Times által közölt szám a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (angolul: Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons , OPCW) első becslését jelenti. A szervezet továbbra is igyekszik belépni Szíriába, hogy felmérje, mi maradt meg Aszad katonai vegyifegyver-programjából.
A The New York Times tudósítása szerint a szám jóval magasabb, mint amit Aszad elnök valaha is elismert.
A becslésben szereplő helyszínek vélhetően vegyi fegyverek kutatásában, gyártásában és tárolásában vettek részt. A The New York Times megjegyzi, hogy Aszad elnök a több mint egy évtizedes polgárháború során olyan fegyvereket használt a lázadók és a szíriai civilek ellen, mint a szarin és a klórgáz. A helyszínek státusza azóta bizonytalan, hogy az iszlamista lázadók tavaly megbuktatták Aszadot.
Új helyzet
„Sok olyan helyszín van, amelyről nem tudunk, mert a régi rezsim hazudott az OPCW-nek” – mondta Raed al-Saleh, a szíriai polgári védelem (Fehérsisakosok) vezetője. Az önkéntes csoport azt állítja, hogy a kormánnyal együttműködve igyekeznek felszámolni a vegyi fegyverek lelőhelyeire.
A tét a fegyverek halálos volta miatt nagy, különösen a sűrűn lakott területeken.
A szarin, egy ideggáz, perceken belül képes ölni, míg a klór és a mustárgáz égeti a szemet és a bőrt, és folyadékkal tölti meg a tüdőt.
Szíria külügyminisztere az OPCW székhelyén tett márciusi látogatása során kijelentette, hogy a kormány „megsemmisíti az Aszad-rezsim alatt kifejlesztett vegyifegyver-program minden maradványát”, és betartja a nemzetközi jogot.
Nidal Shikhani, aki a szíriai vegyi fegyverek bevetésével kapcsolatos dokumentációs központot vezeti, és évek óta együttműködik az OPCW-vel, a The New York Timesnak elmondta, hogy az Európában élő volt szíriai kormány tudósaival készített interjúk alapján, több tucat új helyszínt azonosítottak, amelyek vegyi fegyverraktárak vagy korábbi kutatóhelyek lehetnek.
Ezeknek a helyszíneknek a felkutatása és biztosítása nemcsak a biztonság szempontjából kulcsfontosságú, hanem azért is, hogy bizonyítékokat lehessen gyűjteni az Aszad által a vegyi fegyverek használatával kapcsolatos vizsgálatokhoz. A nemzetközi megfigyelők több tucat támadást dokumentáltak több ezer áldozattal a polgárháború idején. A leghírhedtebb a Damaszkusz egyik külvárosát, Ghoutát ért 2013-as szaringáz-támadás volt.
Izrael lépni kényszerül
Tavaly Izrael légicsapásokat mért a szíriai rezsim több olyan létesítményére, ahol vélhetően vegyi fegyvereket tartottak, bár a Times szerint továbbra sem világos, hogy ezek a csapások megsemmisítették-e magukat a fegyvereket. Shikhani és mások attól tartanak, hogy a csapások környezeti szennyeződést okozhattak és bizonyítékokat semmisíthettek meg. Nemzetközi csoportok azt remélik, hogy a vegyi bizonyítékok választ adnak az Aszad-kormány kutatásával kapcsolatos kulcsfontosságú kérdésekre, és segítik a nemzetközi büntetőeljárásokat.
„Az izraeli támadások, amelyek közvetlenül Aszad bukása után történtek, valószínűleg nem tettek pontot a dolog egy részére, és potenciálisan az elszámoltatásra irányuló erőfeszítéseket is megnehezítették”
– mondta Natasha Hall, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának vezető munkatársa.
Szíria vegyifegyver-programja az 1970-es években kezdődött a kormány több száz tudósával, akik közül sokan Németországban és Európa más részein kaptak kiképzést. Az új kormány biztosítékai ellenére a nemzetközi fegyverellenőrök továbbra sem túlzottan optimisták, mivel korábban már hallottak hasonló ígéreteket máshol is.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.