A kormány már korábban felvetette a kilépés lehetőségét a Nemzetközi Büntetőbíróságból, amelynek Kovács Péter bíró személyében tavalyig magyar tagja is volt.
Benjámin Netanjahu szerdán kezdődő budapesti látogatása ismét előtérbe helyezi a magyar tagság kérdését a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Amennyiben a kormány valóban a távozás mellett dönt, az egy hosszan elnyúló folyamat lesz – írta meg a Szabad Európa.
Magyarország kilép
A Szabad Európa információi szerint Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). A lap úgy tudja, hogy egy múlt heti nagyköveti értekezleten Tuzson Bence igazságügyi miniszter erről tájékoztatta a meghívott diplomatákat a Külgazdasági és Külügyminisztériumban.
Az esemény szigorú biztonsági intézkedések mellett zajlott. A Szabad Európa forrásai szerint a teremben arcfelismerő rendszert használó kamerák figyelték, hogy csak az arra jogosultak vehessenek részt az ülésen. A diplomaták előre kijelölt, névre szóló helyeken ültek, és ha valaki késve érkezett, a székének támláján feltüntették a késés időtartamát, amely után percalapú büntetést kapott.
A Szabad Európa most részleteket is megtudott arról, milyen lépések következnek, ha Magyarország hivatalosan is felmondja tagságát a Nemzetközi Büntetőbíróságban. A kormány először határozati javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé, és ha ezt a többség támogatja, a kilépés hivatalosan is kezdetét veszi.
Elhúzódhat az ügy
Egy bennfentes forrás szerint a teljes folyamat akár egy évig is eltarthat. Nem meglepő, hogy a lépés időzítése egybeesik azzal, hogy bár Kovács Péter magyar bíró mandátuma tavaly lejárt, egy befejezetlen ügy miatt még mindig tagja a testületnek. A lap forrásai szerint a határozattervezet szövege hamarosan elérhető lesz az Országgyűlés honlapján.
A döntés nem váratlan, hiszen Trump hivatalba lépése után a kormány már mérlegelte a távozás lehetőségét. A 24.hu még tavaly arról számolt be, hogy három minisztert is megbíztak a kilépés körülményeinek vizsgálatával.
A Szabad Európa úgy tudja, hogy a politikai döntés valójában hetekkel ezelőtt megszületett, de a kormány kivárt, hogy Trump milyen álláspontra helyezkedik az ICC ügyében. Miután február 5-én bejelentette, hogy – a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancs miatt – szankciókat vezet be a bíróság ellen, a magyar kormány ezt egyértelmű jelzésként értelmezte – állítja a Szabad Európa egyik forrása.
Mint ismert, az ICC még tavaly novemberben adott ki elfogatóparancsot az izraeli miniszterelnök ellen háborús bűnök és emberiség elleni bűncselekmények vádjával.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.