Egy holland politikus válaszul bejelentette, ő is eléget egy palesztin zászlót, hogy így tiltakozzon az izraeli zászló meggyalázása ellen.
Szombaton Amszterdamban egy Izrael-ellenes tüntetés margójára szervezett muszlim vallási rendezvényen egy palesztin terroristának öltözött férfi egy izraeli zászlót égetett el, miközben a tüntetők éljeneztek.
Hollandia pácban
A holland főváros egyik központi terén, a Spui téren történt zászlóégetés az Izrael-ellenes gyűléseken elharapódzó tartalom eszkalálódását jelenti, amellyel a hatóságok nem hajlandók szembenézni – mondta a De Telegraaf című napilapnak egy, a hollandiai palesztinbarát szcénát tanulmányozó kutató.
„Teljes őrület, de úgy tűnik, bármi megengedett az „Izrael-kritika” leple alatt. Újabb mélypontot értek el Amszterdamban”
– írta az X-en az Izraeli Információs és Dokumentációs Központ, a holland zsidó közösség kutatószervének és az antiszemitizmus figyelőszervének szóvivője.
A De Telegraaf szerint a zászlóégetés egy iftar, a ramadáni böjt megtörése alkalmával történt, a politikai gyűlést követően. Egy magas férfi, aki fekete melegítőruhát és balaklavát viselt egy katonai mellénynek látszó ruha alatt, felgyújtotta az izraeli zászlót, miközben a bámészkodók libanoni és palesztin zászlókat lengettek.
A férfi a beszámoló szerint azt kiáltotta, hogy „halál Izraelre”, miközben a zászló égett.
Carel Brendel oknyomozó újságíró a De Telegraafnak elmondta, hogy több tüntető is katonai stílusú öltözéket viselt, ismert terroristák portréit hordták, és az EU és az USA által terrorista szervezetként nyilvántartott Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) zászlóit lengették.
A rendőrség nem avatkozott közbe, hogy leszedje a kiállított tárgyakat, hanem visszaszorította és elhallgattatta a járókelőket, akik hangosan tiltakoztak ellenük – mondta Brendel a napilapnak.
Az amszterdami ügyészség úgy döntött, hogy az izraeli zászló felgyújtása jogilag megengedett, mivel azt inkább politikai véleménynyilvánításnak, mint vandalizmusnak vagy gyújtogatásnak tekintik. Emellett a „Halál Izraelre” skandálást is inkább minősítették államkritikának, mint egy konkrét csoport elleni gyűlöletbeszédnek – jelentette a De Telegraaf.
Zászlóégetés
Az amszterdami zászlóégetés egy olyan tüntetést követett, amelyen Mohammed Deif, a Hamász egyik magas rangú parancsnokának, akit Izrael 2024-ben ölt meg, ünneplését éltető skandálásokat és a Koránból vett zsidóellenes jelszavakat hallhattak a résztvevők – jelentette a De Telegraaf a Michael Vis helyi politikus által megszerzett felvételek alapján.
A történések után neves helyi zsidók arra figyelmeztettek, hogy a városban, ahol novemberben több tucatnyi muszlim férfi összehangoltan támadt izraeliekre, antiszemita erőszakra lehet számítani.
„A zsidókkal szembeni nyílt erőszak lóg a levegőben Amszterdamban. Az ügyészek pedig „véleménynyilvánításnak” tekintik”
– írta Ron van der Wieken, a Hollandiai Központi Zsidó Tanács korábbi vezetője az X-en.
Közben egy holland politikus azt mondta, hogy kedden Amszterdamban eléget egy palesztin zászlót, hogy tiltakozzon az izraeli zászló elégetése ellen. „Ma délután fél hatkor a barátaimmal elégetjük a palesztin zászlót az amszterdami Dam téren. Ha ők elégethetik az izraeli zászlót, akkor mi is” – írta Marcus Rolloos, a holland jobboldali párt tagja az X-en.
„Egyre bátrabbak”
Kees Broer, a hollandiai palesztin mozgalmak kutatója a De Telegraafnak elmondta, hogy a PFLP jelen van Amszterdamban, és úgy tűnik, egyre bátrabb. „Úgy tűnik, úgy gondolják, hogy Amszterdamban következmények nélkül azt tehetnek, amit akarnak” – mondta Broer, aki kritizálta a helyi hatóságokat, amiért nem léptek közbe korábban, hogy megakadályozzák az ilyen fejleményeket.
Michael Vis, a Szabadság és Demokrácia Néppárt (VVD) helyi politikusa bírálta Femke Halsema amszterdami polgármestert és a városvezetést, amiért nem foglaltak határozottan állást az Izrael-ellenes retorikával és az antiszemitizmussal szemben a tüntetéseken.
„Az egy dolog, ha nem tudnak érvényt szerezni a szabályoknak, de a városvezetésben egyetlen hang sem határolódik el ettől a gyűlölettől”
– mondta Vis.
Halsema elítélte a közelmúltban egy másik palesztinbarát gyűlésen történt zászlóégetést, de kijelentette, hogy a bűnüldözés az ügyészségre hagyatkozik abban a kérdésben, hogy a tiltakozó jelszavak átlépik-e a bűncselekménynek minősülő beszéd határát.
Mint ismert, november 7-8-án az Amszterdamban egy mérkőzésre érkező izraeli futballszurkolókat több tucat muszlim férfi támadta meg. A támadásokban részt vevő több száz ember közül 10-et állítottak bíróság elé. A vádlottakra kiszabott legsúlyosabb büntetés hat hónap börtön volt.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.