A szkarabeuszt ábrázoló különleges amulettre egy családi kirándulás során talált rá a hároméves Ziv.
A három és fél éves Ziv Nitzan, miközben a családjával sétált a Bet Shemesh melletti Tel Azeka településen, felkapott egy követ, amelyről kiderült, hogy egy ókori amulett a középső bronzkorból.
Az amulett
„Az ösvényen sétáltunk, és akkor Ziv lehajolt – és a körülötte lévő kövek közül felvette ezt a bizonyos követ” – mesélte Omer Nitzan, Ziv nővére. „Amikor megdörzsölte, és eltávolította róla a homokot, láttuk, hogy valami megváltozott rajta. Hívtam a szüleimet, hogy jöjjenek megnézni a gyönyörű követ, és rájöttünk, hogy egy régészeti leletre bukkantunk! Azonnal jelentettük az Izraeli Régészeti Hatóságnak”.
Semyon Gendler, a Júda régió kerületi régésze az Izraeli Régészeti Hatóság nevében megdicsérte Zivet és családját a lelet bejelentéséért, és elismerő oklevelet adott át neki. Az ókori lelet bekerül egy különleges kiállításba is, amelyet az Izraeli Régészeti Hatóság állított össze, más egyiptomi és kánaáni leletekkel együtt, amelyek többsége most kerül először bemutatásra.
Dr. Daphna Ben-Tor, az ókori amulettek és pecsétek szakértője megállapította, hogy a Ziv által talált pecsét egy kánaáni szkarabeusz a középső bronzkorból – körülbelül 3800 évvel ezelőttről – származik. „A szkarabeusz-ábrázolásokat ebben az időszakban a pecséteken és amuletteken használták. Sírokban, középületekben és magánházakban is találták már meg őket. Néha olyan szimbólumokat és üzeneteket hordoznak, amelyek vallási meggyőződést vagy státuszt tükröznek”.
Az egyiptomiak szent állata
A szkarabeuszpecsétek apró, díszes tárgyak, amelyek az ókori Egyiptomból származnak. A szkarabeuszt az ókori egyiptomiak szentnek tartották, az új élet szimbóluma volt. Az egyiptomi neve az „életre kelni” vagy „létrejönni” igéből származik, az egyiptomiak ugyanis a szkarabeuszt a „teremtő Isten” szimbólumának tartották.
A Ziv által talált szkarabeuszt Tel Azeka – egy fontos régészeti tel Bet Shemesh közelében – lábánál fedezték fel. Ebben a halomban a történelem során számos itt letelepedett kultúra bizonyítékát fedezték fel. A Tel Aviv-i Egyetem ásatásain többek között a Júda Királyságának idejéből származó leletek kerültek elő, többek között városfalak, mezőgazdasági létesítmények és egyebek.

„Közel 15 éve folytatunk itt ásatásokat, és a régészeti leletek azt mutatják, hogy a középső bronzkor és a késő bronzkor során itt, Tel Azekában virágzott a Júdeai-alföld egyik legfontosabb városa” – mondja Oded Lipschitz professzor, a Tel Aviv-i Egyetem régészeti ásatásának igazgatója. „A Ziv által talált szkarabeusz az itt felfedezett egyiptomi és kánaáni leletek hosszú listájához csatlakozik, amelyek a Kánaán és Egyiptom közötti szoros kapcsolatokról és kulturális hatásokról tanúskodnak abban az időszakban”.
Amichai Elijahu izraeli örökségvédelmi miniszter szerint „a pecsét, amelyet a kis Ziv talált a Tel Azekában tett családi kirándulás során, egy nagyszerű történethez kapcsol minket, az ősi civilizációk történetéhez, amelyek évezredekkel ezelőtt éltek ezen a földön. A Ziv által talált szkarabeusz arra is emlékeztet minket, hogy Izrael földjén még a gyerekek is részesei lehetnek a történelem felfedezésének”.”
„Ziv és családja dicséretet érdemel, amiért átadták a leletet” – mondta Eli Escusido, az Izraeli Régészeti Hatóság igazgatója. „Neki köszönhetően mindenki láthatja és élvezheti majd.”
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.