Letartóztatták a katari összejátszással vádolt miniszterelnöki tanácsadókat

A rendőrség letartóztatta Jonatan Urichot és Eli Feldsteint, Benjamin Netanjahu miniszterelnök két tanácsadójátt, mint gyanúsítottakat az úgynevezett Katargate-botrányban hétfőn, éppen akkor, amikor a főügyész elrendelte, hogy a rendőrség idézze be a miniszterelnököt tanúvallomásra a folyamatban lévő vizsgálatban. Netanjahu hétfő reggel járt a tel-avivi kerületi bíróságon, megszakítva a korrupciós vádakkal kapcsolatos büntetőperét, hogy tanúvallomást tegyen a vezető beosztású munkatársai és Katar közötti állítólagos törvénytelen pénzügyi kapcsolatokról.

A Kan közszolgálati műsorszolgáltató által idézett egyik forrás szerint a rendőrség „felajánlotta a miniszterelnöknek a lehetőséget, hogy vagy ma, vagy egy másik napon jöjjön el nyílt tanúvallomást tenni, de ő a mai napot választotta, és ezzel megszakította ügyének tárgyalását a bíróságon”.

A 12-es csatorna a vallomástétel előtt készült beszámolója szerint

a miniszterelnököt nem gyanúsítottként, hanem az ügyről tudó személyként akarták kihallgatni.

A döntés arról, hogy Netanjahut esetleg később az ügy gyanúsítottjaként hallgatják-e ki, a nyílt vallomástételét követően születik meg.

Az Izraelben „Katargate”-ként elhíresült botrány egy 2025-ben kirobbant izraeli politikai esemény, amely során Benjamin Netanjahu miniszterelnök közeli tanácsadóit azzal vádolják, hogy Katar érdekeit képviselték Izrael politikai és biztonsági felsővezetésében. A vádak szerint ezek a tanácsadók, Jonatan Urich és Eli Feldstein, fizetett munkát végeztek Katar számára azzal, hogy pozitív híreket igyekeztek bemutatni az izraeli médiában az öbölmenti országgal kapcsolatosan, különösen a 2022-es futball világbajnokság idején, miközben a miniszterelnökségen dolgoztak.

A botrány következtében Netanjahu menesztette a belbiztonsági szolgálat (Sin Bet) vezetőjét, Ronen Bart, aki korábban bejelentette, hogy a szervezet vizsgálatot indít az ügyben. Ez a lépés politikai feszültséget keltett Izraelben, és az ellenzék részéről éles kritikákat váltott ki.

A „Katargate” botrány komoly kérdéseket vetett fel a kormányzat és a nemzetbiztonsági szervek közötti viszonyról, valamint a külföldi befolyás mértékéről az izraeli politikában.

A délelőtt folyamán Netanjahu ügyvédje, Amit Hadad otthagyta őt a tel-avivi bíróságon, hogy segítsen Urichnak és Feldsteinnek, akik szintén az ő ügyfelei.

Márciusban a rendőrség mind Feldsteint, mind Urichot kihallgatta külföldi ügynökkel való kapcsolatfelvétel, csalás, pénzmosás és vesztegetés gyanújával. További részleteket nem tettek közzé az ügyre vonatkozó bírósági titoktartási kötelezettség miatt.

Ellenzéki képviselők azzal vádolták Netanjahut, hogy megpróbálja megakasztani a vizsgálatot azzal, hogy menesztette a Sin Bet vezetőjét.

Netanjahu „boszorkányüldözésnek” minősítette a munkatársai elleni vizsgálatokat, a tanácsadók pedig tagadták a vádakat.

Döntött az izraeli kormány: Fokozzák a Hamászra gyakorolt katonai nyomást

A Hamász ismét elutasította az újabb tűzszüneti javaslatot.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.