Izraeli tisztviselők aggodalmukat fejezték ki azt követően, hogy érzékeny hírszerzési információk kerültek nyilvánosságra egy Signal-csoportban, amelyben a Trump-kormányzat vezető tisztségviselői voltak benne.
A bizalmas hírszerzési információ kiszivárgása, amelyet egy magas rangú amerikai tisztviselőkből álló Signal-csevegőcsoportban osztottak meg, jelentős aggodalmakat vetett fel a titkos információk biztonságával és megosztásával kapcsolatban az izraeli hírszerzési körökben.
A szivárogtatás
A The Wall Street Journal két amerikai tisztviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy a The Atlantic magazin által nyilvánosságra hozott csevegés során Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó részleteket osztott meg egy izraeli hírszerzési forrásról, amely segített azonosítani egy amerikai csapás célpontjául szolgáló jemeni húszi rakétaszakértőt. Az izraeli kormány azóta aggodalmát fejezte ki a műveletben való részvételük nyilvánosságra kerülése miatt.
A Waltz által küldött, kiszivárgott üzenetek a csapáshoz vezető, valós idejű hírszerzési információkat is tartalmaztak, beleértve a rakétaszakértő tartózkodási helyéről szóló információkat, mielőtt az épületet, amelybe belépett, megsemmisítették volna.
Izraeli tisztviselők négyszemközt panaszkodtak amerikai kollégáiknak a szivárogtatása miatt, tekintettel a közölt hírszerzési információk érzékenységére.
Aggodalmak
A mostani incidens is jól mutatja az USA és szövetségesei közötti hírszerzési együttműködés kényes természetét, különösen akkor, ha kulcsfontosságú, helyi forrásokról van szó.
A szivárgás szélesebb körű aggodalmakat váltott ki a nem biztonságos kommunikációs platformok – például a Signal – érzékeny katonai és hírszerzési információk megosztására történő használatával kapcsolatban. Bár az amerikai tisztviselők ragaszkodtak ahhoz, hogy nem kerültek nyilvánosságra titkos források vagy módszerek, az ilyen érzékeny információk véletlen nyilvánosságra kerülése hosszú távú következményekkel járhat az USA és Izrael közötti bizalomra nézve. A hírszerzési tisztviselők attól tartanak, hogy az ilyen szivárgások elriaszthatják a külföldi partnereket attól, hogy a jövőben létfontosságú hírszerzési információkat osszanak meg egymással.
Az információk nyilvánosságra kerülésével az izraeli kormány valószínűleg újraértékeli, hogy hajlandó-e megosztani minden hírszerzési információt az Egyesült Államokkal, különösen érzékeny katonai ügyekben.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.