Nemzetközi elfogatóparancsot kértek a Jeruzsálembe utazó Milorad Dodikra

Egy boszniai bíróság letartóztatási parancsot adott ki Milorad Dodik, az ország szerb kisebbségének vezetője ellen “szeparatista tevékenység” miatt. 

Milorad Dodik jelenleg Izraelben tartózkodik egy antiszemitizmus elleni konferencián, amelyet Amicháj Chikli izraeli diaszpóra- és antiszemitizmusügyi miniszter szervezett Jeruzsálemben. Izraeli tisztviselők világossá tették Dodik számára, hogy nem látják szívesen a rendezvényen.

Nemzetközi elfogatóparancs 

Egy boszniai bíróság szerdán nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Milorad Dodik, a Republika Srpska (Bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság) elnöke és a boszniai  szerbek vezetője ellen, aki jelenleg Izraelben tartózkodik egy antiszemitizmus-elleni konferencián. 

A Dodik elleni elfogatóparancsot követő potenciális válság az 1990-es évek háborúja óta várhatóan a legsúlyosabb lesz Boszniában.

Az ellene kiadott elfogatóparancs közzétételét követően izraeli tisztviselők közölték Dodikkal, hogy nem látják szívesen a konferencián, aminek hatására Dodik kíséretével együtt elhagyta a helyszínt.

Bosznia felbomlását kívánta a Siratófalnál a szerbek vezetője

Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke látogatott el a jeruzsálemi Siratófalhoz.

A bíróság közleménye szerint Dodikot „az alkotmányos rend aláásásával” és az ország elhagyásával vádolják, amivel megszegte a bírósági végzést. A Reuters szerint Dodikot egy év börtönbüntetésre ítélték, és hat évre eltiltották a politikai tevékenységtől, miután szembeszegült egy nemzetközi küldött döntéseivel. A per a 2023 júliusában kezdődött folyamatos zavargásokat követte, amikor a Republika Srpska parlamentje a boszniai alkotmánybíróság hatáskörét figyelmen kívül hagyó törvényt fogadott el.

Dodik, aki régóta támogatja a szerbek elszakadását Boszniától, egy olyan törvényt szorgalmazott, amely megtiltja a boszniai állami igazságszolgáltatás és rendőrség működését a szerb többségű régióban. A törvényt az alkotmánybíróság ideiglenesen felfüggesztette. Dodik többször is azzal fenyegetőzött, hogy kiszakítja a Szerb Köztársaságot Boszniától, és egyesíti a szomszédos Szerbiával, ami a nyugati országok figyelmeztetése szerint újra kiújíthatja az erőszakos konfliktust a régióban.

Jelentős hadiüzletet kötött Szerbia Izraellel

A beszerzés komoly lépés Szerbia növekvő beruházásaiban katonai képességeibe a Horvátországgal folytatott fegyverkezési verseny közepette.

További részletek

A boszniai állami bíróság azt is bejelentette, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Nenad Stevandić, a Republika Srpska parlamentjének elnöke ellen, aki Szerbiába utazott, de azóta visszatért Boszniába. A bíróság közleménye szerint az elfogatóparancsot továbbították az Interpolnak. Dodik a vádakat politikai indíttatásúnak és alaptalannak minősítette.

Az elmúlt hónapokban a szerb kisebbség és a központi kormány közötti feszültségek olyannyira elmérgesedtek, hogy félő, hogy ismét erőszakos konfliktus tör ki Bosznia, a köztársaság és Szerbia között.

A jelenlegi válságot az 1990-es évek háborúja óta a legsúlyosabbnak tartják, és veszélyezteti a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni egyezményt. A Boszniai Szerb Köztársaság és a Boszniai Muszlim-Horvát Föderáció az 1992-1995-ös háborút követően jött létre, amely mintegy 100 ezer ember életét követelte és milliókat kényszerített laaakóhelyük elhagyására. A Reuters szerint a Szerb Köztársaság parlamentje által elfogadott törvényt a Nyugat a daytoni megállapodások közvetlen megsértésének tekinti.

Új szelek fújnak Szerbiában: A Nyugathoz közeledne az új zsidó külügyminiszter

A Jerusalem Post meginterjúvolta a gyermekkorát Izraelben töltő Marko Djurić-ot, akit azzal bíztak meg, hogy hozza helyre Belgrád kapcsolatait Washingtonnal és Jeruzsálemmel.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.