Izrael vasárnap bejelentette, hogy részlegesen leállítja az áramellátást a Gázai övezetben. Egyelőre nem tudni pontosan mely területeket érint az a leállás, amelyet Izrael már pár napja egyébként bejelentett, mint a Hamászra gyakorolt nyomás eszközét, de annyi bizonyos, hogy a száraz terület sótalanító üzemei az ivóvíz előállításához kapnak áramot.
Izrael a múlt héten minden áruszállítást leállított az enklávéba, fokozva a Hamász elleni háború első napjaiban bevezetett nyomást. A zsidó állam a fegyveres csoportot a tűzszünet első szakaszának meghosszabbítására igyekszik rávenni. Ez a szakasz a múlt hétvégén ért véget.
Izrael azt akarja, hogy a Hamász engedje szabadon a megmaradt túszok felét, cserébe ígéretet kap a tartós tűzszünetről szóló tárgyalásokra.
A Hamász ehelyett tárgyalásokat akar kezdeni a tűzszünet nehezebb, második szakaszáról, amely a Gázai övezetben maradt túszok szabadon bocsátását, és az izraeli erők teljes kivonását és a tartós békét jelentené.
A Hamász palesztin terrorszervezet még 24 élő túszt és 35 holttestet tart túszként.
A terrorcsoport – amely arra figyelmeztetett, hogy a Gázába irányuló szállítások leállítása a túszokat is érintené – vasárnap közölte, hogy a tűzszüneti tárgyalások legutóbbi fordulóját az egyiptomi közvetítőkkel változatlanul lezárta, és a tűzszünet második szakaszának azonnali megkezdését követelte.
Izrael közölte, hogy hétfőn küldöttséget küld Katarba „a tűzszünetről szóló tárgyalások előmozdítása érdekében”.
A zsidó állam figyelmeztetett, amikor a múlt héten leállította a segélyszállítmányok szállítását, hogy a víz- és áramellátás következhet, a lépés nem kéne meglepetés legyen a Hamász terroristái és az őket támogató palesztin lakosság számára.
A Hamász nem örül
A Hamász terrorszervezet szóvivője, Hazem Kasszam ezt
Izrael „éheztetési politikájának részének nevezte, amely egyértelműen figyelmen kívül hagy minden nemzetközi törvényt és normát”.
Izraelt éles bírálatok érték a Gázába irányuló ellátások leállítása miatt. „Az életszükségleti cikkek bevitelének megtagadása a civilek számára kollektív büntetésnek minősülhet” – közölte pénteken az ENSZ, Izrael-ellenességéről hírhedt emberi jogi hivatala.
Izrael tagadta a vádakat. Azt állítja, hogy elegendő segélyt engedett be, és az ENSZ tétovázását nevezte meg fő okként a segélyek sikertelen elosztására, miközben a Hamászt is megvádolta a segélyek ellopásával.
Egy izraeli tisztviselő a Times of Israel című izraeli napilapnak elmondta, hogy Eli Cohen energiaügyi miniszter döntése, miszerint a Gázai övezet áramellátását leállítják, bár drámainak tűnik, csak egyetlen létesítményt, a Gáza középső részén található Deir el-Balah közelében lévő sótalanító üzemet érinti.
Megjegyezendő, hogy a gázaiak főként napelemekre és üzemanyaggal működő generátorokra támaszkodnak az áramtermelésben, ám az érintett üzem több mint 600 000 gázai lakost lát el tartálykocsikon vagy a Gáza középső és déli részén fekvő Deir el-Balah és Khan Younis kormányzóságok hálózatain keresztül.
Az Izraelből Gázába irányuló áramellátás október 7. után szűnt meg rövid időre, de novemberben Izrael bejelentette, hogy ismét elindítja az enklávé ellátását.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.