Kedd reggel megkezdődtek az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó orosz–amerikai tárgyalások Szaúd-Arábiában.
Arról, hogy az amerikai és az orosz delegáció közt megkezdődött az egyeztetés az ukrajnai háború lezárásáról, nem sokkal reggel 9 előtt több külföldi lap is beszámolt. A két ország képviselői a helyi királyi család egyik palotájában, a Diriyahban találkoztak.
Tárgyalás Rijádban
A tárgyalásokat Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetése előzte meg, amelyben az amerikai elnök utasítást adott a béketárgyalások megkezdésére.
A BBC úgy értesült, hogy a megbeszélésen az amerikai fél hangsúlyozta azt, hogy a keddi találkozó még nem a béketárgyalások megkezdéséről szól, hanem csak arról, hogy megbizonyosodjanak róla:
Oroszország valóban komolyan gondolja-e az ukrajnai háború befejezését.
Oroszország képviselői eközben azt közölték, hogy számukra elsődleges fontosságú a kapcsolatok normalizálása az Egyesült Államokkal.
A CNN beszámolója szerint a két tárcavezető egyeztetése még folyamatban van, és amerikai részről Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Donald Trump közel-keleti ügyekért felelős megbízottja, Steve Witkoff is jelen van (róluk szintén kiderült már korábban, hogy a delegáció tagjai lesznek). Orosz oldalról pedig Jurij Usakov elnöki tanácsadó és Kirill Dmitrijev az állami vagyonalap vezetője, Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatója kísérte el Lavrovot.
Mint írták, Szergej Lavrov közölte: a tárgyalások célja, hogy véget vessenek annak az „abnormális időszaknak”, amely a két „nagyhatalom” kapcsolatát jellemezte eddig.
A megbeszélés megalapozhatja akár Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozóját is.
Európa kimarad?
A Trump-kormányzat tisztviselői szerint a tárgyalások első szakaszában az Egyesült Államok külön egyeztet Moszkvával és Kijevvel, mielőtt tárgyalóasztalhoz ülnének. „Ezzel azt mutatjuk, hogy mindkét féllel egyenlő súllyal tárgyalunk” – mondta egy amerikai tisztviselő.
Ugyanakkor Keith Kellogg, a Trump-kormányzat Ukrajna és Oroszország közötti tárgyalásokért felelős különmegbízottja elismerte, hogy Európának nem biztosítottak helyet a tárgyalások első szakaszában. „Természetesen az ukránok ott lesznek az asztalnál” – mondta Kellogg.
Amikor arról kérdezték, hogy Európának is lesz-e helye, határozottan kijelentette: „A válasz, nem.” Hozzátette:
„Amikor tárgyalásokat folytatsz, akkor valójában két főszereplő van – és remélhetőleg egy közvetítő.”
Szavainak ellentmond ugyanakkor, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap kijelentette:
Ukrajnának és Európának is részt kell vennie az orosz–ukrán háborúról szóló béketárgyalásokon.
Ezzel próbálta eloszlatni azon aggodalmakat, amelyek azután merültek fel, miután kiderült, hogy az USA és Oroszország mások kihagyásával fog megbeszéléseket tartani a következő napokban Szaúd-Arábiában.