Megyeri Jonatán: Hogyan lesz egy szekuláris zsidó család fiából ortodox rabbi?

A Neshama TV „50 perc” című műsorában Szalai Kálmán vendége volt Megyeri Jonatán rabbi, lapunk főszerkesztője.

Hogyan lesz egy szekuláris zsidó család fiából ortodox rabbi, aki tízezreket inspirál nap mint nap? A Neshama TV „50 perc” című műsorában Megyeri Jonatán rabbi mesélt gyökereiről, útkereséséről, vallásossá válásáról, valamint arról, hogyan talált rá küldetésére az online térben.

Gyökerek és indulás: szekuláris háttérből a zsidóság központjába

Megyeri Jonatán Budapesten született és Újlipótvárosban nevelkedett, egy szekuláris zsidó családban. Mint mesélte, gyermekkorában nem sokat tudott zsidó származásáról, és a zsidósággal való kapcsolata csak később, egy speciális középiskola révén kezdett kibontakozni. A rendszerváltás után megnyílt, ortodox szellemiségű Wesselényi utcai zsidó iskola, ahova szülei beíratták, sorsdöntő lépésnek bizonyult.

„Eleinte csak az angol nyelvoktatás miatt választottuk az iskolát” – emlékezett vissza Jonatán.  

„De ahogy beszippantott a zsidóság szellemisége, egyre mélyebben kezdtem érdeklődni, és gyorsan elköteleződtem a vallás iránt.” 

Az iskola volt az első állomás a hosszú úton, amely az Egyesült Államokba, majd később a jesivai tanulmányokhoz vezetett.

50 perc – Megyeri Jonatán rabbi életútja és küldetése

50 perc Szalai Kálmánnal, a Neshama TV közéleti műsora politikáról, társadalomról zsidó szemmel. A Neshama TV „50 perc” című műsorának vendége ezúttal Megyeri Jonatán rabbi, aki rendkívüli életútjáról, tanításairól és küldetéséről mesél. Hogyan lesz egy szekuláris zsidó családból származó budapesti fiúból ortodox rabbi, akit tízezrek követnek a közösségi médiában?

New York: tanulás és életre szóló tapasztalatok

Megyeri Jonatán fiatalkorában ösztöndíjjal jutott ki az Egyesült Államokba, ahol kezdetben egy vallásos gimnáziumban tanult, majd több évig rabbinikus tanulmányokat folytatott különböző jesivákban. „Minden reggel talmudi tanulmányokkal kezdtem, délután pedig szekuláris tantárgyakat tanultunk” – mesélte. Ekkoriban formálódott meg benne az a szellemi alázat és az a mély tisztelet a szent szövegek iránt, amely ma is meghatározza világnézetét.

Az amerikai tapasztalatok azonban nemcsak a zsidó vallás terén hagytak nyomot benne. Az egyetemi tanulmányai során marketinget és menedzsmentet is tanult, amelyek később az üzleti életben és a közösségi média-szereplésében egyaránt hasznosnak bizonyultak. 

„Az amerikai oktatás világlátást adott: önbizalmat és azt a hitet, hogy nincs lehetetlen” 

– mondta Jonatán.

Rituális fürdő fog épülni Debrecenben

A zsidó vallási élet egyik legfontosabb „eleme”, a mikve már évek óta hiányzott a városból, melynek vezetése az EMIH-hel fogott össze.

Üzleti karrier és visszatérés Magyarországra

Hazatérése után Jonatán az üzleti világban helyezkedett el, ahol közterületi reklámcégeknél, majd televíziós csatornáknál dolgozott. Bár a karrierje sikerekben gazdag volt, belső motivációja mindig is a zsidóság oktatása és terjesztése maradt. Egy idő után ez a hivatástudat újra előtérbe került, és Jonatán hátat fordított a korábbi életének, hogy teljes erőbedobással a vallási közösség építésére koncentráljon.

Az online tér meghódítása: egy rabbi, akit tízezrek követnek

A koronavírus-járvány jelentős változást hozott Megyeri Jonatán életében, amikor is barátai biztatására elindította napi online tanításait a Facebookon. „Eleinte csak egy kis csoportnak szólt a tanulás, de néhány hét alatt már több százan követtek” – mesélte. A kezdeti sikerek megerősítették abban, hogy van igény az általa kínált tartalmakra.

Ma már több tízezres követőtábora van, és videói nemcsak a zsidó közösség, hanem a nem zsidó érdeklődők körében is rendkívüli népszerűségnek örvendenek. „A zsidóság üzenete egyetemes” – hangsúlyozta Jonatán. – 

„Az egyistenhit, az erkölcsiség és a teremtett világ tisztelete mindannyiunk számára releváns lehet.”

Különleges zsidó esküvőt tartottak a balatoni kóser menekülttáborban 

Andrej és Daniella inspiráló története igazi szívhez szóló példája a kitartásnak és a nehézségek utáni sikeres újrakezdésnek. Mázel tov az ifjú párnak!

Különleges tartalmak: tanítások, életképek, zarándokutak

Jonatán videói között nemcsak tanítások, hanem különleges életképek is helyet kapnak. Legnépszerűbb tartalmai közé tartoznak például a zarándokutakról készült anyagok és a zsidó közösségi eseményekről szóló videók. Egy izraeli zarándokútról készült sorozata például több százezer megtekintést ért el.

„A videók révén betekintést nyújthatok egy olyan világba, amely sokak számára ismeretlen” – mondta. – „Ez egyfajta ’kukucskálás’ az ortodox zsidóság mindennapjaiba, ami láthatóan sokakat érdekel.”

Küldetés: az antiszemitizmus elleni harc és a zsidóság bemutatása

Jonatán az oktatást az antiszemitizmus elleni küzdelem egyik legfontosabb eszközének tartja. 

„Minél többet tud valaki a zsidóságról, annál kevésbé lesz fogékony a sztereotípiákra és az előítéletekre”

– mondta. A célja, hogy közérthető módon mutassa be a zsidóság értékeit és tanításait, ezáltal csökkentve az előítéletességet és erősítve a párbeszédet a zsidó és nem zsidó közösségek között.

„Magyarország kétségtelenül az egyik legbiztonságosabb hely a zsidók számára”

Annak ellenére, hogy Európa-szerte erősödik az antiszemitizmus, a magyarországi zsidó közösség példátlan biztonságot élvez – olvasható az Israel Hayom riportjában.

Tóra minden napra: a tanítások folytatódnak

Jonatán esti tanításai, amelyekkel minden hétköznap 8 órakor jelentkezik, mára már hagyománnyá váltak. A „Nyolcat ütött már az óra, vár benneteket a Tóra” beköszönés szinte védjegyévé vált. „Ez nemcsak tanítás, hanem közösségépítés is. Az emberek számára fontos, hogy együtt tanuljunk, és így részesei lehessenek valami nagyobbnak” – fogalmazott.

A jövő: új célok és tervek

Jonatán tervei között szerepel a tartalmak további bővítése és a YouTube platform aktívabb használata, amely új lehetőségeket kínál a közösségépítés és a tanítás számára. „Szeretném, ha még többen megismernék a zsidóságot és annak egyetemes üzenetét” – mondta.

A műsor végén Szalai Kálmán így foglalta össze a beszélgetést: „Megyeri Jonatán rabbi egy olyan példa, amely megmutatja, hogyan lehet modern eszközökkel is terjeszteni az ősi tanításokat, hidat építve különböző közösségek között.”

A Neshama TV „50 perc” című műsorában elhangzott beszélgetés Megyeri Jonatánnal mindenkit arra inspirál, hogy találja meg saját helyét a világ nagy óraszerkezetében – hiszen, ahogy Jonatán is mondja, mindenkire szükség van a teremtés művében.

„Jó estét, maga zsidó?” – guruló zsinagóga járja Budapest utcáit

Noha sok országban ez már megszokott, Magyarországon újdonság, hogy ortodox zsidók az utcán szólítsák meg a gyökereiktől eltávolodott zsidókat.

„Saját értékeink mentén határozzuk meg az identitásunkat” – 20 éves az EMIH

Idén 20 éve, 2004-ben született meg az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH). Interjú Köves Slomó vezető rabbival.