Nincs több amerikai óvszer Gázában, de mit mond az iszlám?

Amint arról a Neokohn is beszámolt, a Trump kormányzat a közelmúltban befagyasztotta az Egyesült Államok által Gázába küldött humanitárius segélyek egy részét, mert szerinte a segélyprogram felelőtlenül pazarló, és kiderült, hogy többek között 50 millió dollár értékű óvszer szállitmányt is tartalmazott. Felmerül a kérdés, hogy az iszlám szerint egyaltalán megengedett-e az óvszer vagy más fogamzásgátlás?


A rövid válasz tehát: igen, a hosszú azonban az hogy igen, de…

Az iszlám igen családbarát vallás, a gyermekeket Isten ajándékának tekinti. Emellett azt kell tudnunk, hogy a sáría, az iszlám jogrendszer szerint tilos a házasságon kívüli nemi közösülés, így a kérdés egyáltalán nem releváns a fogamzásgátlást alkalmazni kívánó nem-házaspárok számára, és a kérdésre adott válasz csak házaspárokra vonatkozik.

Esetünkben a saría tudósai között nincs egységes hozzáállás a fogamzásgátlókhoz, ám a legtöbb saría iskola megengedi a fogamzásgátlók használatát az asszony egészségének vagy a család jólétének védelme érdekében, bizonyos feltételek mellett, amelyekről hamarosan szó lesz.

Fontos megjegyezni azt is, hogy egyes konzervatív iszlámi vezetők keményen dolgoznak az óvszerek vagy más fogamzásgátlási módszerek használata ellen.

Nézzük mit is mondanak az iszlám szent szövegei a témáról:

Először is, a Korán nem foglalkozik kifejezetten a fogamzásgátlással, de a fogamzásgátlást ellenző muszlimok gyakran idézik a Korán 17. szúra 31. versét, amely úgy szól:

„És ne öljétek meg gyermekeiteket a szegénységtől való félelem miatt. Mi gondoskodunk róluk és rólatok. Valóban, megölésük mindig nagy bűn.”

Azok, akik ellenzik a fogamzásgátlás használatát, úgy értelmezik ezt a verset, mint amely magában foglalja nem csak a csecsemőgyilkosságot, de a fogamzásgátlás tilalmát is.

Másrészt azonban, a fogamzásgátlók használatát engedélyező iszlámi bölcsek azt állítják, hogy ez az értelmezés helytelen, és szerény véleményem szerint is kissé eltúlzottnak tűnik.

A Korántól eltérően a Hadithban (amely a Mohamed prófétáról szóló hagyományok irodalmi ága, amely az iszlám saría törvényeinek jelentős részét képezi, és amiről nemrég indult podcastomban hamarosan külön beszélek) számos hagyomány utal arra, hogy a terhesség megakadályozása a hüvelyen kívüli magömléssel megengedett, de mivel ez megfoszthatja a nőt a szexuális élvezet egy részétől, csak akkor jöhet szóba, ha a nő beleegyezésén alapul.

Ennek alapján az iszlámi saría iskolák a legtöbb vallásogi tudósa azt állítja, hogy lényegében minden olyan módszer megengedett, amelynek célja ugyanaz mint a hüvelyen kívüli magömlés, beleértve a manapság használt fogamzásgátló módszerek többségét, például az óvszer vagy a fogamzásgátló tabletta használatát, amennyiben az a nő beleegyezésével történik.

Melyek azok a fogamzásgátlási módszerek viszont, amelyeket a saría egyértelműen tilt?

Az egyik módszer az az ami nem akadályozza meg a megtermékenyítést, de nagyon korai magzati vetélést okoz. A második tiltott módszer pedig mindenféle olyan fogamzásgátló használata, amelynek célja a gyermekek születésének tartós megakadályozása és a teljesen gyermektelen házasélet kialakítása.

Ez azt jelenti, hogy például a sterilizálást vagy bármilyen visszafordíthatatlan fogamzásgátló módszert szigorúan tilt a saría.

Trump véget vet a népirtásnak: nem kapnak több óvszert a gázaiak

Már várjuk a nemzetközi felháborodást a Gázát fenyegető óvszer-hiány kapcsán.

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.