Kilenc dél-amerikai és afrikai ország bejelentette egy koalíció megalakítását, amelynek célja Izrael elleni küzdelem a nemzetközi színtéren. Mutatjuk a csoport tagjait!
A csoport azt tervezi, hogy elfogatóparancsok végrehajtását szorgalmazza a zsidó állam magas rangú tisztviselői ellen, valamint gazdasági szankciókat hirdettek Izrael ellen – írja az Israel Hayom.
A „Hágai Csoport”
A múlt héten kilenc ország képviselői gyűltek össze a hollandiai Hágában, hogy bejelentsék a „Hágai Csoport” létrehozását, amely kezdeményezés célja Izrael “diplomáciai kihívás” elé állítása.
Közös nyilatkozatban a résztvevő országok – Bolívia, Belize, Dél-Afrika, Honduras, Malajzia, Namíbia, Szenegál, Kuba és Kolumbia – felvázolták elsődleges céljaikat:
- a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Benjamin Netanjahu miniszterelnök, Joáv Gallant volt védelmi miniszter és esetleg más magas rangú tisztviselők ellen kiadott elfogatóparancsok végrehajtására irányuló nyomásgyakorlás;
- a Nemzetközi Bíróság (ICJ) határozatainak végrehajtása a gázai háborúval és a ciszjordániai helyzettel kapcsolatban;
- Emellett gazdasági szankciókat hirdettek Izrael ellen.
Az eseményen jelen voltak a résztvevő országok képviselői, segítőik, ENSZ-tisztviselők, palesztin közszereplők, valamint több politikus, akik azért jöttek el, hogy kifejezzék támogatásukat a kezdeményezés iránt, köztük Jeremy Corbyn, a brit Munkáspárt korábbi vezetője, Declan Kearney, a Sinn Féin észak-írországi vezetője és Jánisz Varoufakisz volt görög pénzügyminiszter. A bejelentésről a média csak korlátozottan számolt be, csak néhány nemzetközi hírügynökség és európai újságíró volt jelen, az angol nyelvű média pedig kimondottan hiányzott. A csoport azonban további nemzeteket szólított fel a kezdeményezéshez való csatlakozásra, remélve, hogy az Izraelhez való globális hozzáállás jelentős változásához vezet.
A hágai csoport tagjai a Nemzetközi Büntetőbíróság és a Nemzetközi Bíróság határozatainak végrehajtása melletti elkötelezettségük mellett gazdasági szankciókat is hirdettek Izrael ellen.
A kilenc ország megtiltja az Izraelbe irányuló fegyverexportot, és megtiltja, hogy az Izraelbe szánt fegyvereket és katonai célú üzemanyagot szállító hajók kikötőikben kikössenek.
Bár ez a politika károsnak tűnhet, mivel a dél-afrikai partvidék nagy részét elérhetetlenné teszi az izraeli kereskedelem számára,
a szankciók tényleges hatása – ha egyáltalán érvényre jutnak – várhatóan minimális lesz.
Az Izraelbe importált áruk többsége nem ezen országok kikötőin keresztül érkezik, hanem a főbb tengeri útvonalakon, például a Vörös-tengert a Földközi-tengerrel összekötő Szuezi-csatornán keresztül. Ráadásul az Izraeli Védelmi Erők katonai beszerzéseinek túlnyomó többsége az Egyesült Államokból és Európából származik, így a fegyverekre vonatkozó szankciók teljesen irrelevánsak.
Dél-Afrikai hatás
Az egyetlen potenciális gazdasági hatás a Hágai Csoport tagállamaival folytatott kereskedelemre vonatkozik, különösen Dél-Afrikára, amely az egyetlen olyan ország közöttük, amelynek van némi gazdasági súlya. Dél-Afrika tagja a G-20-nak, a világ vezető gazdaságait tömörítő fórumnak, bár a csoport leggyengébb gazdasága, amelyet gyakran „farok az oroszlánok között”-ként jellemeznek.
A Dél-Afrikával folytatott izraeli kereskedelem elsősorban Durban és Fokváros kikötőin keresztül folyik, és főként mezőgazdasági exportból, gyémántokból, fémekből és egyéb árukból áll. Azonban még ha Dél-Afrika fokozná is szankciókat, és teljesen megszakítaná a kereskedelmet Izraellel, a gazdasági kár minimális lenne. Az Ashra, az izraeli kormány tulajdonában lévő külkereskedelmi kockázati biztosító társaság szerint a Dél-Afrikába irányuló izraeli export évente körülbelül 200 millió dollárt tesz ki, míg az import körülbelül 150 millió dollárt. A listán szereplő többi országgal folytatott kereskedelem még korlátozottabb.
Összefoglalva tehát az Izraelre gyakorolt potenciális gazdasági hatás elhanyagolható, és ezek az országok nem rendelkeznek geopolitikai befolyással.
Hacsak további országok nem csatlakoznak a kezdeményezéshez, a Hágai Csoport által okozott kár várhatóan marginális vagy nem létező lesz.