Ünnepelnek a palesztinok: 200 terrorista szabadult 4 túszért cserébe

Izrael szombaton 200 palesztin rabot, köztük 121, több tucatnyi halálos áldozatot követelő terrortámadásokért életfogytiglani büntetését töltő személyt engedett szabadon, cserébe a Hamász által fogva tartott négy izraeli katonanőért – derül ki a terrorcsoport által közzétett két listából.

Az egyiptomi média arról számolt be, hogy 70-et a 200 köztörvényes bűnözőből Izrael a gázai rafahi határátkelőn keresztül Egyiptomba szállított, miután a Hamász szabadon engedte a négy izraeli katonalányt, Naama Levyt, Karina Arievet, Daniella Gilboát és Liri Albagot.

Palesztinok tömegei örömujjongásban törtek ki és a Hamászt éltették, amikor üdvözölték a több tucat foglyot, akik buszokkal érkeztek Rámalláhba.

A buszokról leszállva, szürke tréningruhában sok foglyot a várakozók vállára emeltek, míg mások a tömegben sétáltak.

„Nem volt kétségem afelől, hogy egy nap kiszabadulok. Biztos voltam benne”

– mondta Mohammad Al-Arda, akit az Iszlám Dzsihád terrorcsoportban való tagsága miatt életfogytiglani börtönbüntetésre plusz 15 évre ítéltek. 2021-ben fogták el újra, miután három másik rabbal együtt egy rögtönzött alagúton keresztül igyekezett kiszabadulni a börtönből.

„Magánzárkában voltunk, rendkívüli nyomás alatt. Istenre esküszöm, hogy amikor láttam a népem boldogságát, én is boldog lettem, olyan boldogság, amit szavakkal nem lehet leírni”

– mondta Al-Arda, miután visszatért Rámalláhba.

A gázai tűzszüneti megállapodás első, 42 napos szakaszában Izrael várhatóan akár 1 904 palesztin biztonsági foglyot, köztük 737 életfogytiglani börtönbüntetését töltő személyt enged szabadon, cserébe a Gázában fogva tartott 33 izraeliért.

Naszer Dawoud, a Hamász egyik terroristája, aki 21 évet töltött börtönben, és két életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, mert részt vett korábbi, Izrael elleni terrortámadásokban, azt mondta, nem tudja elhinni, hogy a neve is szerepel a szabadon bocsátandók között.

„Nem számítottam arra, hogy ez megtörténik, korábban is voltak erőfeszítések, de ezúttal Isten megáldott minket” – mondta a Reutersnek.

Ciszjordániából származó fotókon és videókon palesztin nemzeti zászlók és a Palesztin Hatóság ideológiai szervezete, a Fatah frakció zászlói voltak láthatók. A jelentések szerint a Palesztin Hatóság erői néhány esetben Hamász-zászlókat koboztak el.

A kelet-jeruzsálemi Kafr Aqab faluban azonban, amely izraeli fennhatóság alatt áll, szintén Hamász-zászlókat láttak egy ünnepi felvonuláson.

Samidoun Network on X (formerly Twitter): „The Palestinian people welcome their beloved liberated prisoners as they arrive in Ramallah, liberated in the Toufan al-Ahrar, the Flood of the Free, exchange by the Resistance pic.twitter.com/M8IOoSGej8 / X”

The Palestinian people welcome their beloved liberated prisoners as they arrive in Ramallah, liberated in the Toufan al-Ahrar, the Flood of the Free, exchange by the Resistance pic.twitter.com/M8IOoSGej8

A tűzszünet-túszalku végrehajtása előtt Jiszrael Katz védelmi miniszter utasította az IDF-et, hogy a biztonsági foglyok szabadon bocsátása során akadályozza meg a palesztinok ünnepségeit és felvonulásait.

A 12-es csatorna híradása szerint a Gázába szabadult foglyokat „Mi vagyunk Muhammad Deif népe” skandálással üdvözölték, utalva a Hamász néhai katonai vezetőjére, aki júliusban halt meg egy izraeli légicsapásban az övezetben.

A közösségi médiában megosztott felvételeken látható, amint az Egyiptomba szállított foglyok a szabadulásuk után rokonaikkal telefonálnak.

Az egykori foglyok között vannak olyanok, akik az elmúlt évtizedekben elkövetett halálos öngyilkos merényletek megszervezéséért felelősek.

A mostani a második szabadon bocsátás a tűzszünet keretében, miután vasárnap a Hamász három civil nőt engedett szabadon 90 palesztin biztonsági fogolyért cserébe, akik többnyire nők és kiskorúak voltak — emlékeztet a Times of Israel.

A Hamász által szombaton közzétett listákból kiderült, hogy az úgynevezett Silwan-osztag három tagját, Wael Qassamot, Wissam Abbasit és Muhammad Odeht. tervezték szabadon bocsátani, akikről azt mondták, hogy mindannyian egyiptomi „száműzetésbe” mennek.

A Silwan-osztag, amely tagjainak kelet-jeruzsálemi lakónegyedéről kapta a nevét, 2002 márciusa és júniusa között, a második intifáda tetőpontján, öt merényletben 35 embert ölt meg és több százat sebesített meg.

Az osztag negyedik tagja, Alaa Abbasi nem volt azon 737 életfogytiglani fogoly között, akikről Izrael azt mondta, hogy a túszalku első szakaszában szabadon engedi őket.

A négy közül ő tölti a leghosszabb, 60 életfogytiglani börtönbüntetését.

Egy másik terrorista elítélt, aki a száműzetésbe vonult, Samer Al-Atrash, a Hamász egyik sejtjének tagja, aki 2003 májusában hét embert ölt meg egy jeruzsálemi buszon.

Al-Atrash egyike annak a maroknyi szabadon bocsátandó fogolynak, aki izraeli állampolgársággal rendelkezik.

A lista szerint Izrael Egyiptomba száműzi Mohammed al-Tous-t is. Az 1985-ben gyilkosságért letartóztatott 69 éves al-Tous a leghosszabb időt töltötte izraeli fogságban az összes palesztin fogoly közül. A Palesztin Hatóságot irányító, szekularista Fatah mozgalom tagja.

Egy másik Fatah-fogoly, akiről azt mondták, hogy szabadon engedik, Jasszer Abu-Bakr, a ciszjordániai Dzsenin szülötte, őt nem fogják száműzni.

Abu-Bakrt 2004-ben 115 év börtönbüntetésre ítélték egy terrorista sejt felfegyverzéséért, amely 2002 márciusában egy netanyai szálloda halljában lövöldözött, mintegy 50 embert megsebesítve és egy kilencéves kislányt meggyilkolva.

A sejt tagjai két rendőrtisztet és egy civil járókelőt is megöltek a későbbi lövöldözések során.

B ☪︎ ☭ on X (formerly Twitter): „Recently released Palestinian prisoners that were facing life sentences, enter Ramallah as flags from Hamas, Fatah, DFLP, and PFLP wave around them.Prisoners released:81 Hamas life sentences23 PIJ life sentences13 Fatah life sentences2 PFLP life sentences1 DFLP life… pic.twitter.com/QaBciBb5Ap / X”

Recently released Palestinian prisoners that were facing life sentences, enter Ramallah as flags from Hamas, Fatah, DFLP, and PFLP wave around them.Prisoners released:81 Hamas life sentences23 PIJ life sentences13 Fatah life sentences2 PFLP life sentences1 DFLP life… pic.twitter.com/QaBciBb5Ap

Az alku keretében később szabadon bocsátandó prominens terroristák között van Zakaria Zubeidi, a Fatah Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai egykori dzsenini parancsnoka, és

Mahmud Abu Varda, aki 48 életfogytiglani börtönbüntetését tölti több terrortámadás, köztük egy 1996-os, 45 halálos áldozatot követelő jeruzsálemi buszbombázás kiterveléséért.

A szombaton közzétett listákon szereplő foglyok többsége magától a Hamásztól származik. Mások a Fatahhoz, a palesztin Iszlám Dzsihádhoz és a két marxista frakció egyikéhez tartoznak: a Demokratikus Front Palesztina Felszabadításáért és a Népi Front Palesztina Felszabadításáért-hez.

Két kiskorú is volt a most szabadonengedettek listáján, egy 2023. november 2-án letartóztatott 15 éves fiatalember, akinek a bűncselekményét nem részletezték, és egy másik, szintén 15 éves fiatalember, akiről nem tudni, mely terrorcselekményben vett részt.

A két kiskorú kivételével minden fogoly, aki a listán szerepelt, 2023. október 7-e előtt tartóztattak le.

A Kan hírportál arról számolt be, hogy a szabadlábra helyezendő rabok közül ketten megtagadták, hogy felszálljanak a Ketziot börtönből Gázába tartó buszra. Az egyik rab végül beleegyezett, hogy felszálljon, míg a másik továbbra sem volt hajlandó, és kicserélték egy másik rabbal.

Izrael úgy tudja, hogy még 87 izraeli túsz van Gázában, köztük legalább 34 már halott.

Végre: négy izraeli katonalány szabadult ki a Hamász fogságából

Percek kérdése, és az izraeli erőknél lesznek a gázai poklot túlélő bátor katonalányok.