“Végre a magyar túsz is hazatérhet” – Szijjártó is megszólalt a tűzszünetről

Mint ismert 2023 novembere után ismét tűzszünetet kötött Izrael és a Hamász terrorszervezet. A háromlépcsős megállapodás értelmében fokozatosan térhetnek majd haza az izraeli túszok, cserébe a gázai tűzszünetért és az izraeli börtönökben raboskodó palesztin terroristák szabadon engedéséért.

“A gázai túsz- és tűzszüneti megállapodás nagyon jó hír, hiszen ez a megállapodás a világ egyik háború sújtotta térségében hozza közelebb a békés élet lehetőségét az ott élő emberek számára, ráadásul ennek a megállapodásnak kifejezetten pozitív hatása lesz a globális biztonságra is” – írta a tegnap bejelentett tűzszünetről a Facebook-oldalán Szijjártó.

“Tiszteletünket és nagyrabecsülésünket fejezzük ki a közvetítésben részt vevő amerikai, egyiptomi és katari diplomatáknak”

– tette hozzá. 

A magyar külügyminiszter szerint “elfogadhatatlan, hogy túszok tucatjai immár több mint 15 hónapja élnek elszakítva családjaiktól”, ezért “arra hívjuk fel a megállapodás valamennyi szereplőjét, hogy a megállapodás valamennyi szakaszát teljeskörűen hajtsák végre”. 

“Ez pedig végre megnyitja az utat arra, hogy a még fogságban lévő magyar állampolgárságú túsz is visszatérhessen családjához”

– magyarázta.

„A kontraszt lesújtó lesz” – Izraelben már készülnek halott túszok temetésére

Az elkövetkező napokban Izrael egyszerre készül ünnepelni és gyászolni.

A háromlépcsős megállapodás 33 izraeli túsz – köztük nők, gyermekek, idősek és sebesült civilek – fokozatos szabadon bocsátásával kezdődne 42 nap alatt, cserébe az Izrael által fogva tartott, terrorizmus miatt elítélt több száz palesztin nőért és fiatalkorúért.

A kezdeti szakaszban az izraeli erők kivonulnának a fő gázai településekről, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok elkezdenének visszatérni otthonaikba Gáza északi részére. 

Egyiptomi források arról számoltak be, hogy előkészületeket tesznek a rafahi átkelő megnyitására a segélyek előtt, valamint az izraeli túszok és palesztin foglyok cseréjének megkönnyítésére

A második szakaszban a Hamász a még élő túszokat, főként férfi katonákat engedné szabadon, cserébe további palesztin terroristákért és az izraeli erők „teljes kivonásáért” Gázából a megállapodástervezet szerint. 

A harmadik szakaszban a megmaradt túszok holttesteit visszaadnák egy három-öt éves újjáépítési tervért cserébe, amelyet nemzetközi felügyelet mellett hajtanak végre Gázában.

Kiderült, hogy az izraeli túszok közül kiket engedhetnek először szabadon

Hamász állítólag már megkezdte a túszok csoportokra való felosztását, hogy előkészítse a szabadon bocsátásukat.

Canaan Lidor: Netanjahu kormánya belebukhat a gázai túszalkuba

Az izraeli miniszterelnök súlyos politikai árat fizethet a túszok hazahozataláért.