Három ország állítja: Trump közreműködése nélkül nem lett volna túszalku

Az Egyesült Államok, Katar és Izrael tisztviselői szerint Donald Trump megválasztott elnök bevonása és a két amerikai kormányzat együttműködése tette lehetővé az, elvileg vasárnap életbe lépő, túszalku létrejöttét.

Három ország, az Egyesült Államok, Katar és Izrael tisztviselői Donald Trump megválasztott amerikai elnök közreműködésének tulajdonítják azt a végső lökést, ami a tegnap este (szerdán) bejelentett túsz- és tűzszüneti megállapodás eléréséhez szükséges volt – jelentette az Axios.

A jelentés szerint a leköszönő Biden-kormányzat és a hivatalba lépő Trump-kormányzat közötti koordináció volt az a tényező, amely megteremtette azokat a feltételeket, amelyek között az egyezség létrejöhetett.

A túsz- és tűzszüneti megállapodás egy olyan megegyezésen alapul, amelyet a Biden-adminisztráció 2024 májusában terjesztett elő, de a Hamász azt is, mint eddig minden tűzszüneti ajánlatot, visszautasított. Egy amerikai tisztviselő az Axiosnak azt mondta, hogy Trump részvétele „az a 10 cent, ami hiányzott a dollárhoz”, azaz ami lehetővé tette az alkut.

Más tisztségviselők szerint Izrael és a Hamász jobban motivált volt egy olyan megállapodás megkötésére, amelyet a hivatalba lépő kormányzat szorgalmazott, hiszen ezzel a kormányzattal kell számolniuk a következő négy évben, és nem a leköszönő kormányzattal.

2024. december elején Trump személyesen is kifejtette véleményét a Gázában fogva tartott 98, köztük 5 amerikai állampolgár, túsz ügyébe, amikor egyértelművé tette, hogy „kinyílnak a pokol kapui a Közel-Keleten”, ha a túszok nem szabadulnak ki a jövő heti, január 20-i beiktatásáig.

Trump az azóta eltelt hetekben többször is megismételte ezt a fenyegetést.

A tegnap bejelentett tűzszüneti megállapodás három szakaszból áll. Az első szakaszban a Hamász hat hét alatt elenged 33-at a 98 túszból, cserébe Izrael mintegy 1000 terroristát enged szabadon, köztük több száz gyilkost, köztörvényes és terrorizmusért elítélt bűnözőt. A második szakasz részleteiről szóló tárgyalásoknak az első szakasz alatt kell lezajlaniuk. Ha mindhárom szakasz megvalósul, akkor az összes túszt szabadon engedik, és az IDF teljesen kivonul a Gázai övezetből.

Trump: az Ábrahám-egyezmény kiterjesztésére fogjuk használni a gázai tűzszünetet

„Kormányom a békére törekszik” – üzente Trump, aki örül annak, hogy hamarosan hazatérhetnek az izraeli és amerikai túszok.