A német parlament jóváhagyta a német hadsereg számára az Elbit által gyártott öt darab PULS rakétatüzérségi rendszer első tételének 65 millió eurós beszerzését.
A vétel része a múlt hónapban jóváhagyott 20 milliárd eurós rekordösszegű védelmi kiadásoknak.
A döntés egyúttal véget vet az Ukrajnának küldött öt MARS II rakétarendszer lecserélésével kapcsolatos találgatásoknak is.
A MARS II a Lockheed lánctalpas M270A1 többszörös rakétaindító rendszer európai változata.
Németországnak mintegy 35 ilyen eszköze maradt, amelyek azonban kezdenek elavulttá válni.
MARS II pótlása
Az Elbit mellett a Lockheed Martin és a Rheinmetall a MARS II leváltására konkurens ajánlatot tett a Global Mobile Artillery Rocket System (GMARS) formájában.
A rendszer a Rheinmetall HX 8×8-as teherautóját kombinálja a Lockheed rakétaindítójával.
Az ajánlat azonban „nem volt eléggé előrehaladott” – írta a Defense News a német védelmi minisztérium szóvivőjére hivatkozva.
„Nem állt rendelkezésre használható prototípus”
– idézte a szóvivőt a kiadvány.
Együttműködés Hollandiával
Az öt PULS, azaz Precise and Universal Launching System rendszert az Elbit Systems-től fogják beszerezni Hollandián keresztül, amely már 20 rendszerre adott le megrendelést 305 millió dollár értékben.
„A holland hadsereg mélyen integrálódott a német hadsereg struktúráiba, és a közös fegyverrendszer használata lehetővé teszi a további együttműködést” – idézte a Defense News a szóvivőt.
A Hartpunkt szerint a Németországnak szánt rendszereket a holland és az izraeli kormány közötti beszerzési szerződés keretében, opciós jogon vásárolják meg.
A beszerzés a rendszereken kívül magában foglalja a német parancsnoki és kommunikációs berendezések integrálását és a szolgálat közbeni támogatást is.
Az első rendszerek várhatóan 2025-ben érkeznek meg – tette hozzá a lap.
A PULS
A PULS rendszer lánctalpas és kerekes platformokra egyaránt felszerelhető, és különböző rakéták használatát is támogatja, amelyek hatótávolsága akár 300 kilométer is lehet.
Az Elbit biztosította, hogy a rendszer támogatja a Lockheed GMLRS lőszert is, amelyet számos NATO-ország használ. Ehhez azonban Washington politikai jóváhagyása szükséges.
„Németország szoros egyeztetést folytat az Egyesült Államokkal” ennek érdekében
– idézte a Defense News a szóvivőt.
Eközben a MBDA Deutschland GmbH azt javasolta, hogy a rendszert egy fejlesztés alatt álló, 499 kilométeres hatótávolságú Joint Fire Support Missile rakétával fegyverezzék fel.
Ezen kívül a KMW és a Nexter Defense Systems vegyesvállalat javasolta a PULS felfegyverzését a Kongsberg 250 kilométeres hatótávolságú Naval Strike Missile hajóelleni rakétájával is.