Rami Igra arra figyelmeztet, hogy a készülő megállapodás arra kényszerítené Izraelt, hogy feladja a Hamász felszámolására irányuló céljait. A veterán hírszerző tiszt azt állítja, hogy a jelenlegi döntést inkább a politikai nyomás, mint stratégiai érdekek vezérlik.
Rami Igra, aki korábban a Moszad túszok és eltűnt személyek osztályát vezette, komoly aggodalmának adott hangot a Hamásszal kötendő túszmegállapodással kapcsolatban, figyelmeztetve, hogy az alááshatja Izrael alapvető háborús céljait.
„A nagyobb képet tekintve Izrael vagy feladja célját, a Hamász uralmának felszámolását, vagy a Hamász feladja a Gáza feletti ellenőrzést” – mondta Igra a 103FM-nek adott interjúban, majd azt sugallta, hogy a jelenlegi nyomást a megállapodásra nagyrészt politikai megfontolások vezérlik Trump volt elnökkel kapcsolatban.
Igra rámutatott a Hamász változatlan követeléseire: az ellenségeskedések teljes beszüntetésére, az IDF teljes kivonulására Gázából és az övezet rehabilitációjára.
„Elfogadhat-e Izrael egy megállapodást ilyen feltételek mellett? Nem vagyok benne biztos” – mondta, megjegyezve, hogy a jelenlegi keretrendszer a jelek szerint elsősorban az öt amerikai túszra összpontosít.
A volt hírszerzési tisztviselő párhuzamot vont mostani helyzet és az október 7-e előtti önelégültséggel. „Október 6-án hazugságban éltünk” – mondta.
„Naivan azt hittem, hogy október 7-e után megértettük, hogy az önámításnak ára van”.
Hibás megközelítés?
A Hamász helyzetével kapcsolatban Igra a csoport ellenálló képességét hangsúlyozta: „A Hamászt nem tántorítja el Trump. Megerősítik a hatalmukat és szilárdan fenntartják a Gáza feletti ellenőrzést. Ahogy telik az idő, az Izraelre nehezedő nyomás csak fokozódni fog. A Hamász szempontjából a teljes győzelemnél kevesebb nem elfogadható”.
Igra úgy érvelt, hogy bár az alternatívák korlátozottak, a Hamász gázai kormányzásának leváltására irányuló masszív katonai akció továbbra is lehetőség marad. Kritizálta Netanjahu kormányát, amiért képtelen elkötelezni magát egy palesztin állam koncepciója mellett, és azt sugallta, hogy ez a korlátozás egy olyan problémás megállapodás felé tereli Izraelt, amely „nem adja vissza az összes túszunkat”.
„A megállapodást ellenző családoknak igazuk van”
– zárta Igra, aki más megközelítés mellett érvelt, egy alternatív kormányzás létrehozása a Gázai övezetben, amelybe Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek is bekapcsolódhatna. „Aki azt hiszi, hogy a szaúdi normalizáció lehetséges a palesztin államiság kezelése nélkül, az nem érti sem Szaúd-Arábiát, sem az amerikaiakat”.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.