Két iskola Anderlechtben – a belga Brüsszel-fővárosi régiót alkotó 19 település egyikében – megtagadta, hogy részt vegyen a holokauszt során meggyilkolt belga zsidók emlékére állított Stolpersteine (botlókövek) elhelyezésének ünnepségén. Az iskolák közölték, hogy „nem kívánnak a gyerekeknek semmilyen, a holokausztról szóló beszélgetést erőltetni, tekintettel a Közel-Keleten jelenleg uralkodó állapotokra”.
A „botlókövek” néven ismert, aranyszínű térköveket, amelyeket Gunter Demnig német művész készített 1992-ben, azok előtt a helyek előtt helyezik el, ahol a náci gyilkosságok vagy üldöztetés áldozatai – többnyire zsidók – éltek. Európa-szerte több mint 100 000 darabot helyeztek már el, többek közt Magyarországon is.
A Soá Emlékére néven létrehozott egyesület Brüsszelben a helyi hatóságokkal együttműködve azon dolgozik, hogy ezeket a köveket közterületeken helyezzék el. A következő telepítésre pénteken Anderlechtben került volna sor, ahol az 1930-as években rengeteg zsidó élt.
Az ünnepségen általában a botlatókövek lerakási helyének közelében található iskolák vesznek részt. Egy túlélő tanúvallomásával és előkészítő munkával, ezt a részvételt egy oktatási projekt kíséri.
Két Anderlechtben működő iskola azonban visszautasította a meghívást az ünnepségre.
„Az iskolák nem akarták, hogy eljöjjünk és beszélgessünk a tanulókkal a holokausztról, tekintettel a Közel-Keleten uralkodó jelenlegi állapotokra” – mondta Bella Swiatlowski, a két iskolát meghívó Shoah Emlékezete Egyesület vezetője a La Dernière Heure belga napilapnak.
„Nem beszélünk a jelenlegi konfliktusról, amikor holokauszt-túlélőkkel látogatjuk meg az iskolákat. Azért vagyunk ott, hogy az emlékezzünk. A kettőnek nincs köze egymáshoz”
– magyarázta.
Az elutasítás az iskolákban tanulók szülőeitől érkezett. Az egyik érintett iskola a közelmúltban
eltávolított egy izraeli zászlót, amely a „Flags of the World” (A világ zászlói) rendezvény része volt, a döntést magyarázni próbáló jelentések szerint egy szülő kérésére, aki panaszt tett a zászló miatt az iskola játszóterén.
Az Európai Zsidó Szövetség elnöke, Menachem Margolin rabbi megdöbbenésének és dühének adott hangot az említett iskolák döntése miatt, mondván, hogy a történtekhez való ilyen tudatlan hozzáállás miatt kell éppen a két iskolának részt vennie.
Margolin nyilatkozatában így fogalmazott: „Az antiszemitizmus rekordszintű növekedése idején éppen a következő generációnak kell átadnunk a történelem figyelmeztetését az emberiség ellen elkövetett legnagyobb bűntettről”.