A teljes nevük helyett kódneveket használó diákok egy katzrini középiskolába járnak, hogy felkészüljenek az ország hírszerző szervezeteiben való szolgálatra.
Már a kilencedik osztályban azonosítják és beíratják az izraeli hírszerző ügynökségek, a Moszad és a Sin Bét elit Odem programjába azokat a diákokat, akiket Izrael elsődleges hírszerző szerveihez szánnak, ahol a teljes nevük helyett kódneveket használnak.
A védelmi minisztérium, az oktatási minisztérium, az IDF, a Moszad és a Sin Bét által közösen működtetett programot a hadsereg elit újoncai számára létrehozott más kezdeményezések, például a Talpiot és a Psagot megalkotói hozták létre.
A Golán-fennsíkon, Katzrin városában létrehozott speciális középiskola első évfolyama most fejezi be az érettségi vizsgákat. A végzősök a Technionban villamosmérnöki diplomát szereznek, emellett szakirányú képzésben részesülnek, a biztonsági erőknél dolgoznak, és részt vesznek élvonalbeli technológiai projektekben.
Ezt követően hatéves katonai szolgálatot teljesítenek, hogy felkészüljenek a Sin Bétben és a Moszadban való szolgálatra.
A program a nemek közötti és földrajzi egyenlőségre törekszik, a résztvevők 38%-a nő, 40%-a pedig Észak- és Dél-Izraelből érkezik. Idővel mindkét arányt 50%-ra kívánják emelni.
Roy Shefer, az elitprogramokért felelős vezető elmondta, hogy az Odem program a technológiai és vezetői tehetségek kritikus hiányát kezeli Izrael fő biztonsági szervezeteinél.
„Ahelyett, hogy a 12. osztály végéig várnánk, hogy a diákok elérjék a szükséges szintet, az Odem már a 10. osztályban megkezdi a képzést, és olyan tudományos ismeretekre összpontosít, mint a matematika, a fizika és az angol, valamint a vezetői készségek” – mondta.
A., a Kirjat Shmona-i 12. osztályos tanuló, aki az Odem első végzős osztályának tagja, azt mondta, hogy a program összhangban van a törekvéseivel. „Olyan értelmes szerepet szeretnék betölteni, ahol a képességeimmel tehetek a hazámért. Október 7-e után világossá vált, hogy mennyire fontos ez a program.
A Sin Bétnél és a Moszadnál ritkán kap elismerést az ember a tetteiért, és talán soha senki nem tudja meg, hogy ki volt az, aki cselekedett. Számomra ez a szépsége.”
S., egy 12. osztályos tanuló, aki egy Gázai övezet határán fekvő közösségből származik, hasonlóan érez, ambícióit a szolgálatra és a cionizmusra összpontosító neveltetéséhez kötötte. „A technológiai fejlesztések mögött álló emberek megmentették az életemet” – mondta. „Még a jelenlegi háborúban is tagadhatatlan a technológia kritikus szerepe. Mindig is szerettem volna megérteni az árnyékban tevékenykedők munkáját, és megtalálni, hogy hol tudok hozzájárulni én is ehhez.
Az a célom, hogy én is közéjük tartozzam – csendben védjek másokat, biztosítva, hogy senki se vegye észre, hogy valaha is fenyegetés volt.”
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.