„A nagy kérdés az, hogy az elnök és a külügyminiszter aláírja-e vagy sem” – mondta Michael Doran az Israel Update podcastjában.
“A Biden-kormányzat egy januári meglepetést tervez [Izrael számára], amely közvetlenül az Obama-kormányzat 2016-os januári meglepetését mintázza – ez a 2334-es ENSZ-határozat volt, amely gyakorlatilag nemzetközi határként ismerte el a zöld vonalat, vagyis az 1967. június 5-i tűzszüneti vonalakat, amelyek elválasztották Izraelt Jordániától” – emlékeztetett Michael Doran, a Hudson Intézet vezető munkatársa és a Közel-Kelet békéjével és biztonságával foglalkozó központjának igazgatója.
Társműsorvezetőjével, Gadi Taub izraeli történésszel és íróval beszélgetve Doran elmondta, hogy az éppen leköszönő Obama-kormányzat meglepetése azt jelentette, hogy „minden olyan fejlesztést, amelyet Izrael a zöld vonaltól keletre az 1967-es háború óta végrehajtott, az ENSZ illegális településnek ismer el”.
„Ez azt jelenti, hogy a Siratófal is „megszállt területnek” számít”
– magyarázta az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács volt tagja.
„Rengeteg olyan környék, amelyet ma bármelyik izraeli saját izraeli területnek tekint, a 2334-es határozat szerint illegális izraeli településnek minősül” – mondta Doran. „Ez az, amit Barack Obama tett az izraeliekért – ágyékon rúgta a Netanjahu-kormányt, amikor 2016-ban távozott hivatalából, de nagyon fondorlatos módon tette”.
Az Obama-kormányzatnak úgy sikerült ez, hogy másokkal terjesztette elő a határozatot, majd a szavazáson Washington tartózkodott, és azt mondta, hogy „nem mehet szembe azzal, amit a nemzetközi közösség akar”.
„A Biden-kormányzat is most valami hasonlót tervez”
– mondta Doran.
Az adminisztráció a külföldieknek nyújtott támogatásról szóló törvény fog kapaszkodni, amely kimondja, hogy „bármely országtól, amely blokkolja az Egyesült Államok humanitárius segélyét, megvonható a katonai támogatás” – magyarázta Doran, felhívva rá a figyelmet, hogy pár héttel ezelőtt Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter erre hivatkozva már küldött egy levelet Izraelnek.
„A januári meglepetés az lesz, hogy a Külügyminisztérium hivatalosan is megállapítja, hogy Izrael megsértette a 620(i) bekezdést. Blokkolja a Gázába irányuló humanitárius segélyt, és akkor az fog történni, hogy az elnök eltekint a humanitárius segélyek blokkolásáért kiszabott büntetésektől, de lesz egy hivatalos amerikai megállapítás” – mondta Doran.
„Ott lesz egy hivatalos megállapítás [amelyre lehet hivatkozni], és akkor a labda a Biztonsági Tanácshoz kerül, ahova mondjuk Algéria vagy Szlovénia benyújt egy javaslatot, és egy olyan ENSZ-határozatot kapunk, amely valamilyen módon megbünteti Izraelt”
– tette hozzá a szakértő. „Az Egyesült Államok pedig ismét vagy támogatja a határozatot, vagy tartózkodik, attól függően, hogy milyen lesz a megfogalmazása”.
A harmadik lépés Doran szerint az, hogy a Nemzetközi Bíróság, a Nemzetközi Büntetőbíróság, az Európai Unió és mások felhasználják majd a hivatalos amerikai megállapítást, hogy nyomást gyakoroljanak Izraelre.
„Ez lesz a januári meglepetés” – mondta Doran. Hozzátette, hogy nem világos azonban, hogy a meglepetés megtörténik-e, mivel a Biden-kormányban „két tábor” van, amelyek „harcolnak egymással”.
„A nagy kérdés az, hogy az elnök és a külügyminiszter aláírja-e vagy sem”
– mondta. „De a terv már jól kidolgozott”.
A következő Trump-kormányzat és a kongresszus is megakadályozhatja egy ilyen terv életbe lépését – tette hozzá Doran, aki elárulta, hogy Samantha Power, az USAID vezetője, Kurt Campbell helyettes államtitkár, Barbara Leaf helyettes államtitkár és Uzra Zeya államtitkár-helyettes támogatja a „januári meglepetés” tervét, akárcsak Lise Grande különmegbízott, Margaret Taylor külügyminisztériumi jogi tanácsadó és Ned Price, Linda Thomas-Greenfield amerikai követ helyettese.
Doran a Fehér Ház munkatársait, köztük Curtis Riedet, a Nemzetbiztonsági Tanács kabinetfőnökét és ügyvezető titkárát, valamint Jon Finert, a nemzetbiztonsági tanácsadó első helyettesét nevezte meg még a terv támogatóiként.
Az ellenzők táborába tartozik Derek Chollet, Lloyd Austin védelmi miniszter kabinetfőnöke, valamint Brett McGurk és Amos Hochstein elnöki tanácsadók. Blinken külügyminszter és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó még nem foglalt állást a kérdésben.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.