Gideon Száár izraeli külügyminiszter törvényjavaslat előkészítését kezdte meg, hogy a zsidó állam felkészülhessen a Nyugat-Európában egyre növekvő antiszemitizmus miatti tömeges bevándorlásra.
A Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek szerda este írt levelében Száár jelezte, hogy az antiszemitizmus jelentős megugrása aláásta a zsidók biztonságérzetét a diaszpórában, és már most nagyobb igény támad az Izraelbe irányuló bevándorlás iránt.
„Széleskörű nemzeti tervre van szükség, amely a várható bevándorlás optimális befogadását segíti”
– fogalmazott Száár.
A vezető diplomata megjegyezte, hogy a főként Franciaországból és Nagy-Britanniából érkező bevándorlás növekedése már most is nyilvánvaló. Ez a jelenség várhatóan más országokra, például Németországra, Belgiumra, de akár az Egyesült Államokra is kiterjed majd.
Az Egyesült Királyságban 2024 első hat hónapjában 1 978 zsidógyűlöletet regisztráltak. Ez a legmagasabb január-júniusi adat, amelyet a Community Security Trust (CST), az antiszemitizmusról adatokat gyűjtő zsidó csoport valaha is jelentett. A korábbi rekordot, 1371 incidenst 2021-ben mérték.
Némi megnyugvást jelenthet, hogy november 24-én mintegy 60 000 tüntető vonult végig a brit fővároson, hogy tiltakozzon a növekvő zsidógyűlölet ellen. Ez volt a legnagyobb antiszemitizmus elleni tüntetés Londonban az 1936-os antifasiszta „Cable Street-i csata” óta.
November 19-én francia tisztviselők az Európai Unió kollektív válaszlépését sürgették arra, amit a közelmúlt történelmében „az antiszemitizmus egyik legsúlyosabb robbanásaként” jellemeztek. Benjamin Haddad francia Európa-ügyi miniszter rendkívüli ülést hívott össze Brüsszelben uniós kollégáival, hogy megvitassák a kérdést.
A Jewish News Syndicate emlékeztet arra, hogy az izraeli diaszpóraügyi minisztérium diaszpóraügyekért felelős nemzeti munkacsoportja által novemberben közzétett jelentés szerint az október 7-i mészárlás óta
az európai zsidók több mint 96%-a találkozott antiszemitizmussal a mindennapi életében.