Cudar időket hoz a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságra a Trump elnökség

Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt tervezi, hogy hivatalba lépése után azonnal komoly szankciókat vezet be a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság ellen – közölték az ügyhöz közel álló források az Israel Hayomnak. A rendeleteket már január 21-én nyilvánosságra hozhatják.

Az Egyesült Államok ugyan, Izraelhez hasonlóan, nem tagja a hágai székhelyű szervezetnek, ugyanakkor a szankciócsomag meglehetősen kellemetlen lehet, ugyanis az mind az NBB egyes munkatársait, köztük a bírákat és ügyészeket, mind az intézmény egészét célozza majd. A kormányzat az NBB-t az Egyesült Államok érdekeit fenyegető szervezetnek kívánja minősíteni,

hasonló eljárásokat alkalmazva, mint amilyeneket az amerikai külügyminisztérium a terrorista szervezetek esetében alkalmaz világszerte.

Ez a minősítés szigorú korlátozásokat fog kiváltani a bíróság működésében részt vevő személyekkel szemben.

A pénzintézeteknek világszerte meg kell majd szüntetniük a kapcsolatot az NBB személyzetével, különben maguk is amerikai szankciókkal szembesülnek. A távozó kormány által a szankciókkal sújtott izraeli állampolgárokkal szemben hozott intézkedésekhez hasonlóan az Nemzetközi Büntetőbíróság személyzete sem végezhet rutinszerű banki műveleteket, sem hitelkártyát nem használhat. Pénzügyi tevékenységeiket gyakorlatilag befagyasztják, csak az olyan alapvető szükségletekre vonatkozó kivételekkel, mint az élelmiszervásárlás. Továbbá, az NBB alkalmazottainak és az intézménynek az Egyesült Államokban lévő összes vagyonát befagyasztják.

A január 20-án beiktatandó Donald Trump által összeállított kormányzat stratégiája túlmutat az egyoldalú intézkedéseken, mivel azt tervezi, hogy az Egyesült Államok szövetségesei is elkötelezik majd magukat az izraeli tisztviselők ellen kiadott elfogatóparancsokkal való együttműködés elutasítása mellett.

Ezen intézkedések célja, hogy olyan feltételeket teremtsenek, amelyek lehetővé teszik, hogy a bíróság visszavonja a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joav Gallant volt védelmi miniszter elleni elfogatóparancsot.

A tisztviselők remélik, hogy a fellebbviteli eljárás során Karim Khan főügyész vagy a bírák meg fogják találni a jogalapot az elfogatóparancsok visszavonására.

A hivatalba lépő kormányzat úgy véli, hogy az NBB Netanjahu és Gallant ellen kiadott elfogatóparancsok közvetlen fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve

és hogy ezek az intézkedések végső soron arra irányulnak, hogy megfosszák az Egyesült Államokat és szövetségeseit attól a képességüktől, hogy katonai védelmet tudjanak kiépíteni a globális fenyegetésekkel szemben.

A Trump-kormányzat tisztviselői és republikánus szenátorok széles körben precedensként tekintenek az izraeli helyzetre, úgy vélik, hogy amennyiben szó nélkül hagyják az Izraelt méltánytalanul elítélő határozatot, úgy legközelebb akár az Egyesült Államok is hasonló elfogatóparancsokkal szembesülhet, ami arra készteti az amerikaikat, hogy ezeket az izraeli tisztviselők elleni intézkedéseket az amerikai vezetés és katonai vezetés elleni támadások előzményeként kezeljék.

Az e héttől a szenátus hírszerzési bizottságát vezető Tom Cotton republikánus szenátor úgy fogalmazott, hogy „a Nemzetközi Büntetőbíróság egy kutyakomédia, Karim Khan pedig egy zavart fanatikus. Jaj neki és mindenkinek, aki megpróbálja végrehajtani ezeket a törvénytelen parancsokat. Hadd emlékeztessek mindenkit barátságosan: Az NBB-re vonatkozó amerikai törvényt „Hágai Inváziós Törvényként” ismerik, és ennek oka van. Gondolkodjanak el rajta” — számol be a Jewish News Syndicate.

Visszanyalhat a fagyi a Hágai Büntetőbíróságnak

Vannak országok, így hazánk és Ausztria, amelyek kijelentették, hogy nem szereznek érvényt a bíróság döntésének, Amerika pedig komoly szankciókkal sújthatja a szervezet vezetőit.