A fenyegetés ellenére a 70 millió dolláros költségvetésű film forgatása zökkenőmentesen lezajlott.
Noa Cohen, a fiatal izraeli színésznő, aki Jézus édesanyját alakítja a Netflix Mary című filmjében, elmondta, hogy többször is halálosan megfenyegették, miközben a filmet az év elején forgatták Marokkóban.
„Üzeneteket kaptam marokkói profiloktól, akik azt mondták, tudják, hogy »melyik szállodában szállsz meg«” – mesélte Cohen. „Nem éreztem magam ettől a legbiztonságosabbnak a világon. És egy muszlim országba, Marokkóba mész filmezni… és különleges vízumra van szükséged a bejutáshoz, és állandóan szigorú biztonsági őröknek kell lennie melletted.”
A fenyegetés ellenére a 70 millió dolláros költségvetésű film forgatása zökkenőmentesen zajlott.
Cohen, aki korábban izraeli tini- és gyerekműsorokban szerepelt, sztároknak kijáró bánásmódban részesült, de a legnagyobb izgalmat számára nem ez, hanem a Heródes királyt alakító, kétszeres Oscar-díjas Sir Anthony Hopkinsszal való közös munka jelentette.
A forgatás
A 86 éves színészlegenda azért jött Marokkóba, hogy elkészítse a filmet, és „olyan volt, mint egy 16 éves, amikor a forgatásra lépett” – mondta Cohen. Bár nem folytattak mélyreható eszmecseréket a politikáról, Cohen elmondta, hogy Hopkins egy alkalommal megjegyezte neki, hogy „imádkozom a hazádért és a népedért”.
Cohen elmondta, hogy a film előzetesének megjelenése után „elképesztő volt látni, hogy sok reakció a „cionistázással” kezdődött, majd az „izraelizés” következett”.
“Végül eljutottak oda, hogy „zsidó kurva” lettem, már elnézést a szóhasználatért. Lenyűgöző volt látni, hogy mennyi ebben a tiszta antiszemitizmus, és nem semmi más.”
– mondta Cohen.
Gal Gadot, az első izraeli színésznő, aki igazán befutott hollywoodi szupersztár lett, a támadások után azonnal felvette a kapcsolatot Cohennel, hogy felajánlja támogatását.
A korábban Izraelen kívül ismeretlen színésznőt elmondása szerint meglepte, hogy egy nagy streaming szolgáltató filmjének megkapta a főszerepét. 2023. október 7. után biztos volt benne, hogy a producerek és a rendező D.J. Caruso meghátrál, és elveszíti a szerepet.
„Soha nem gondoltam volna, hogy mernék folytatni… és belevágnak a konfliktusba azzal, hogy egy izraeli színésznőt tartanak a főszerepben”
– mondta.
Nemcsak a főszereplőt tartották meg, de a producerek négy másik izraelit is beválogattak: a feltörekvő sztárt, Ido Takot, aki Józsefet alakítja, valamint Ori Pfeffert, Hilla Vidort és Mili Avitalt.
A december elején, az ünnepi szezon előtt megjelent Mary közel egy hónapja vezeti a Netflix nézettségi listáját világszerte.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.





https://uploads.disquscdn.com/images/3e8c081bbfaa05f8a6fd6dd36e2822b8731e8450129ee75b334c1bc58ce6becb.png
https://uploads.disquscdn.com/images/f0b6f99480d538c1e45f5514a61b8668964d82850e905e0a8d93ea04cfd30cb7.png
https://uploads.disquscdn.com/images/1af9ebaf296b9b641f34c1b457143278e51e18264ab257c43809eb445a5a454c.png
https://uploads.disquscdn.com/images/c7e3ad2641e5f5365676f0c2b34db323b73111cae047206b80e86332a3d2191e.png
Nem rajongok a vallasi vitakert,
de erdekelt, mint mindannyiunkat,
a sok fele magyarazat- Jezusrol es eredeterol.
Egy magyarazat egy Chabad rabbitol-
Ezsaias (7- 14)- hez vezetett- mely
szerint- forditasi hiba- a heberbol-
a gorogbe- es onnan tovabb.
"האלמה הרתה,ילדה בן וקראה שמו- עמנואל"
3 fele magyar forditast lattam.
Az egyik- a fiatal no allapotos lett,
fiut szult, akit Imanuel( Velunk az Isten)-
nek nevezett.
Ez hasonlit legjobban a heber eredetihez-
ugyanis a heber- Alma-fiatal not jelent,
( nem szuzet) es fiat- o maga nevezte el.
Ami erdekes,hogy aki David nemzetsegebol volt,(akitol a Messiast varjak-) Jozsef.
Nem akarok senkit a hiteben megbantani,
de hogyan lehetseges,hogy a tobb mint
2000 ev elotti Provincia Judeaban elt zsido, aki
talan vallas ujito volt, de nem allt szandekaban uj vallast alapitani, es
akit a romai helytarto kereszt halalra itelt,mint annyit nepe fiai kozul- egy uj
vallas jelkepe lett- mely uldozte nepet.
( Ha csak az inkviziciot emlitem.)
Honnan tudjuk,hogy nem akart- uj vallast?
Pl. a " Hegyi beszed" bol.
A tortenelmet ismerve,a zsido nep tobb
szabadsagharcot vivott Roma uralma
ellen.
Ha igaz, hogy mondta- "Adjatok meg
Istennek,ami Istene,es a csaszarnak,
ami a csaszare, "- talan problema volt.
Mint mondtam- mindenkinek tisztelem
a vallasat,amig nem akarnak- " meggyozni", de mivel a tortenelem- nagyon erdekel, gondoltam- masokat is.
Igen, Jézus inkább volt izraelita vallás reformere, mint vallásalapító. Mondom ezt neked, mint keresztény. Az apostolok és tanítványai zsidók voltak. Jézus igazából beteljesítette Mózes szövetségét amit az Istennel kötött, mert elterjesztette az izraelita vallást más népek között. Az első apostolok mint pl. Szent Pál is kapcsolatban voltak a jeruzsálemi rabbinatussal (főrabbival) és kértek iránymutatást is pl a körülmetélest tekintetében felnőtt férfiak esetében. Az izraelita vallástól fokozatosan távolodott a Krisztust követők közössége, ahogy telt az idő (új generaciók, ertelmezési vitak stb).
A kardinális változás akkor következett be, amikor Nagy Konstantin római államvallássa tette a kereszténységet. Innentől datálható a kereszténység, mint vallás, politikai eszközkent való használata és az izraelita vallással való szembefordítása. Ez odáig ment, hogy minden keresztény közösséget a római birodalom altal hivatalossá tett keresztény intézmények, dogmák elfogadására kényszerítettek. Ha az adott közösség nem engedelmeskedett akkor kiirtották őket gyerekestül. Főbb irányzatok az ariánusok és a nesztoriánusok voltak.
Adjatok meg Istennek,ami Istene,es a csaszarnak,
ami a csaszare – ezt Jézus arra mondta, amikor azt kérdezték tőle, hogy adózni kell-e (pénzt) a római császárnak. Jézus elővett egy pénzermét és azt kérdezte: kinek a képe van a pénzen? A válsz az volt, hogy a császáré. Jézus a vitát azzal zarta, hogy adjátok meg a császárnak, ami az övé (a pénzt a császár verette, az ő képe van rajta, tehát az övé a pénz). Istennek mást kell adni, nem pénzt. Mindenki a lelkét adja oda és az életével bizonyítja hitet.
Erdekes a velemenyed- keresztenykent.
Talan csak annyit, ha ismered
a kor tortenelmet es zsido tarsadalmat, amely nagyjabol- a farizeusokra,a cadokitakra es az esszeneusokra oszlott-
vannak akik az esszeneusokban latjak a keresztenyek elodjeit.
Jezus mondasa- talan inkabb
a zsido tarsadalom megosztottsagara utal, melyben a mersekeltek a Romaval valo
kiegyezest, mig a forradalmarok, a zelotak,a
fuggetlenseget, a Romatol
valo elszakadast- akartak.
A forrongasok meg joval
Jezus elott kezdodtek,
es mar halala utan – kiteljesedtek- a " zsido haboru"- ban( i.u 66- 70)
( lasd Josephus Flavius).
Sajnos,ez a forradalom elbukott, de nem adtak fel.
A masodik, nepi forradalmat
Bar- Kochba vezetesevel-
( i.u. 131- 136) Hadrianus csaszar leverte.
Meg egy tortenelmi teny- ami
kihatassal van- napjainkra.
Hadrianus csaszar- bosszubol- Provincia Judeat-
az osi ellensegrol- a " plistim" ekrol( nalatok- filiszteusok)-
Palesztina- nak nevezte.
Osi,Egei Tenger- i , NEM SEMITA nep,
akik a tengerparti varosokban
( Gaza,Askelon)eltek.
Nyomuk megtalalhato a Bibliaban(Goliat,Delila)-
es az archeologiaban.
Találtam neked egy magyarázatot:
A mondat valódi értelme a kortörténeti összefüggések megvizsgálása nyomán válik egészen világossá. Jézushoz mentek a farizeusok és a herodespártiak (vö. Mt 22,15-22 / Olvassuk el az evangéliumból a szöveget!), hogy – szó-szerint – „hurkot vessenek, csapdával megfogják” Őt a szavaiban, azért, hogy azután bevádolhassák a felsőbb hatóságoknál. Azért mentek a farizeusok a herodespártiakkal, mert ez a két vallási-politikai irányzat, különböző érdekeket képviselt. Azt kérdezték a Mestertől, hogy „Szabad-e adót fizetni a császárnak vagy nem szabad?” „Fizessünk, vagy ne fizessünk?” Ezután elhallgattak és képmutatóan várták a választ. Jézus elvileg bármit válaszol, bajba kerül. A tét az óriási volt, mivel a farizeusok és az írástudók azt tartották, hogy amikor eljön a Messiás, akkor meg fogja tagadni az adófizetést ettől az elnyomó római rendszertől, és lerázva a népről az igát nagyhatalommá teszi Izraelt. Ez volt a dédelgetett álmuk, de csak elméletben. Ezért a kérdés arra ment ki tulajdonképpen, hogy Jézus a Messiás, vagy nem? Hadd lássuk, mit mond magáról, miként nyilatkozik ebben a perdöntő kérdésben. Ha Jézus azt válaszolja, hogy „fizessetek adót”, akkor Ő egyrészt nem lehet a Messiás, másrészt pedig bevádolhatják a főtanácsnál, hogy nem képviseli a vallási-nemzeti érdekeiket. Emiatt Jézus bajba kerül.
A herodespártiak császárbarátiak voltak, mert Herodes a császár embere volt, aki pénzen kapta meg a császár alattvalójaként Galilea fölött a királyságot. Ha Jézus azt válaszolja, hogy „ne fizessetek”, akkor bevádolhatják a helytartónál. Emiatt Jézust, mint politikai lázadót ítélhetik el. Egyébként bár Jézus sosem mondta azt, hogy nem kell adót fizetni, mégis ez volt az egyik vád ellene később a főpapok részéről Pilátus előtt.
Jézus válasza csodálatra méltó. Előbb egy dénárt kért, és megkérdezte, hogy „kinek a képe és felirata ez?”, azt válaszolták, hogy „a császáré”. És ekkor adta Jézus ezt a feleletet, amit már ismerünk. A dénárt a császár verette. Az adó, amiről szó van az evangéliumban az nem valami után lévő adó, hanem „fejadó”. Ezt a császár azokra a népekre rótta ki, akiket katonai erejével leigázott. Akik ezt a dénárt használták és fizették a fejadót, azok elismerték Róma önkényuralmát.
Erdekes a valaszod,mert a
tortenelmi,tarsadalmi okokat boncolja.
Annal is inkabb, mert a romaiak reszerol a Jezusra
tett INRI felirat- nepi hovatartozasat jeloli.
A Herodes partiakrol talan
annyit( ha erdekel), hogy az
" alapito" Herodes,edomita volt,aki betert a vallasba,elvette a Hasmoneus zsido dinasztia hercegnojet,akit
kesobb,tole szuletett fiaival- kivegeztetett.
A zsido nep,amely a Hasmoneusokhoz huzott,
tartott tole.
Igaz, hogy kesobbi " kevert"
unokai es dedunokai, mint pl. Agrippas, hasonloan a mai Irak ,Sziria es mas orszagok teruleten elo nepekhez,Roma helytartoitol
fuggtek- es tobbszor penzert kaptak meg a kiralysagot.
Erdekes,hogy Agrippas,
ahogy irtad,megkapta Galilea felett a kiralysagot,
de nem teljes Erec Jiszrael
felett, sot, a fovaros,Jeruzsalem, a Szentely, is Roma uralma
alatt volt, bar a fopap valasztasa a zsido kiralytol is fuggott.
Bar Ezsaias konyveben
irva van- " ביתי בית תפילה יהיה לכל העמים" -" Hazam minden nep imadsaganak otthona lesz"- a vallas-
egy NEP vallasa volt, es nem terjesztettek/ terjesztik- mint a masik ket
monoteista vallast( Keresztes haboruk,Iszlam haboruk) bar lehet beterni.
Ami- talan- pelda lehet-
az emberiseg szamara-
A)-Hogyan lehet rabszolga sorban elo embereket-
NEPPE kovacsolni(az egyiptomi kivonulas).
B)Tarsadalmi torvenyek
( Tiz parancsolat).
Nem volt szandekom politikarol irni, de amikor
" lopott foldrol" irnak,
Izraelt emlitve, melynek
eredeterol ezen a foldon-
tobb ezernyi archeologiai
emlek tanuskodik,amikor
honvedo haborujat- " nepirtas" nak nevezik-
jo hallani a barati szavakat.
Koszonet erte.