Szíria öltönyös terrorista vezetője azt mondta, hogy akár négy évig is eltarthat, amíg választásokat tartanak az országban.
Ahmad al-Sharaa (másnéven Mohammad al-Dzsulani), az iszlamista terrorszervezet Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezetője, az Al-Arabiya szaúdi csatornának adott interjúban beszélt Szíria jövőjéről.
Mint ismert, egy hónappal ezelőtt a csoport egy villámtámadással megdöntötte Bassár Aszad elnököt, és véget vetett az ország 2011-ben kezdődött, felkelésből polgárháborúvá fajult felkelésének.
Az interjúban Al-Sharaa úgy becsülte, hogy “akár három évig” is eltarthat egy új alkotmány megírása, hozzátéve, hogy „bármilyen érvényes választáshoz átfogó népszámlálásra lesz szükség”.
Al-Sharaa szerint a választások megtartásához időre van szükség, mert az al-Aszad dinasztia öt évtizedes diktatórikus uralmát követően Szíria különböző erőinek politikai párbeszédre van szükségük.
Emellett a háború sújtotta ország lerombolt infrastruktúráját is helyre kell állítani – mondta.
„A mostani lehetőség nem jön csak úgy öt- vagy tízévente”
– mondta al-Sharaa.
„Azt akarjuk, hogy az alkotmány a lehető leghosszabb ideig tartson”.
Al-Sharaa elvileg március 1-jéig marad Szíria de facto vezetője, amikor Szíria különböző frakciói párbeszédet fognak folytatni az ország politikai jövőjének meghatározásáról és egy átmeneti kormány felállításáról, amely összehozza a megosztott országot.
Állítása szerint a HTS a jövőben fel fog oszlani, miután évekig az ország legdominánsabb iszlamista lázadócsoportja volt.
Mint arról a Neokohn is beszámolt, egyelőre úgy tűnik, a nyugati világot lenyűgözi a terrorvezérből lett de facto szír elnök al-Dzsulani metamorfózisa. Szédületes ütemben érkeznek Damaszkuszba a diplomáciai delegációk, köztük a nagy globális hatalmak képviselői. Az Egyesült Államok például gyorsan bejelentette azon szándékát, hogy feloldja a több mint egy évtizede a szíriai polgárháború során ellene kiszabott személyes szankciókat és megszünteti a fejére kitűzött vérdíjat.
A mérsékeltebb irányvonalat képviselő arab vezetők és Izrael azonban továbbra is óvatosak, attól tartva, hogy ők lehetnek a következő célpontjai a hatalomra került szír iszlamistáknak.