A Hamász mozgósításra szólította fel a palesztin társadalom minden elemét, hogy szembeszálljon a Palesztin Hatóság (PH) „példátlan mértékű” „agressziójával” ellene és más júdea-szamáriai (ciszjordániai) terrorcsoportok ellen – erősítette meg a terrorcsoport pénteki sajtóközleményében.
A közleményben a Hamász azzal vádolta a Palesztin Hatóság biztonsági erőit, hogy brutális módon kényszerítik a palesztin közvéleményt, hogy támogassa a júdea-szamáriai terrorcsoportok elleni közelmúltbeli kemény fellépést.
A nyilatkozatot a Palesztin Hatóság Júdea-Szamáriában, különösen Dzsenínben zajló terrorellenes kampánya közepette adták ki, ahol számos összecsapás történt a Palesztin Hatóság biztonsági erői és a helyi terroristák között.
Pénteken az egyik ilyen összecsapásban meghalt a Palesztin Biztonsági Szolgálat egyik tisztje Dzseninben.
Összecsapások a Júdea-Szamáriában
A korábbi összecsapásokban a jelentések szerint a Hamász tagjai, valamint a palesztin Iszlám Dzsihád dzsenini dandárjának parancsnoka, Jazid Dzsa’isa is meghalt.
A Hamász azt állította, hogy a Palesztin Hatóság „polgárokat vert és megalázott, nőket és fiatalokat üldözött, és fenyegetéssel kényszerítette őket arra, hogy nyilatkozatokat tegyenek vagy posztokat írjanak” a Hatóság erőfeszítéseinek támogatására.
A terrorszervezet felszólította a palesztinokat, hogy ellenezzék a Palesztin Hatóság terrorellenes intézkedéseit, mondván, hogy ez az ellenállás szükséges ahhoz, hogy megakadályozzák a palesztin társadalom széttöredezését.
„A Hatóság gyakorlatának eszkalálódása, amely elérte ezt a példátlan szintet, határozott állásfoglalást és aktív mozgósítást tesz szükségessé társadalmunk minden részétől, hogy szembeszálljunk ezzel a rendíthetetlen népünk és annak bátor ellenállása elleni agresszióval” – jelentette ki a Hamász. „E jogsértések azonnali és teljes beszüntetésére van szükség, hogy megakadályozzuk társadalmi szövetünk megtépázását és nemzeti figyelmünk elterelését a bűnöző megszállással vívott valódi és végzetes harcunkról.”
A Hamász nyilatkozata azért is kétszínű, mert a terrorszervezetet gyakran érik vádak a palesztinokkal szembeni súlyos visszaélések kapcsán. Egy szeptemberi New York Times-cikk olyan palesztin aktivistákról és informátorokról számolt be, akik a brutális gázai bánásmódra panaszkodtak, miután felszólaltak a terrorszervezet ellen. Mint arról a Neokohn is beszámolt, novemberben az IDF közzétett egy 45 perces videót, amelyen a Hamász palesztinok elleni kínzásait mutatták be.
Vasárnap a Hamász a palesztin Iszlám Dzsiháddal és a Népi Front Palesztina Felszabadításáért nevű szervezettel közös nyilatkozatban követelte, hogy a Palesztin Hatóság hagyjon fel a dzsenini terrorcsoportok elleni fellépéssel.
A nyilatkozatban a terrorcsoportok azt írták, hogy „követelik, hogy a Palesztin Hatóság vezetése azonnal vonja vissza ezt a dzsenini biztonsági akciót”, és hogy „azonnal dolgozzon azon, hogy a biztonsági szolgálatok erőit és tagjait kivonja [Dzseninből] és megszüntesse az ostromot”.
Hamász és a Fatah
A Hamász és a Fatah vezette Palesztin Hatóság közötti feszültségek legújabb fokozódása hónapokkal azután következett be, hogy a Fatah és a Hamász a pekingi nyilatkozat részeként megegyezett az egységkormány megalakításáról.
A Fatah és a Hamász közötti megállapodást elítélte az akkoriban Izrael külügyminisztereként szolgáló Jiszráel Katz, aki azt állította, hogy „ahelyett, hogy elutasítaná a terrorizmust, [a Palesztin Hatóság elnöke] Mahmúd Abbász a Hamász gyilkosait és erőszaktevőit öleli magához, felfedve ezzel valódi arcát. A valóságban ez nem fog megtörténni, mert a Hamász uralmát le fogják dönteni, Abbász pedig távolról fogja figyelni Gázát. Izrael biztonsága továbbra is kizárólag Izrael kezében marad”.