Jimmy Carter volt amerikai elnök vasárnap, 100 éves korában elhunyt. Carter fia, Chip elmondta, hogy apja a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában halt meg.
Mielőtt politikusi pályára lépett, földimogyoró-termesztéssel foglalkozott, előtte 1946 és 1953 között a haditengerészetnél szolgált, ahonnan hadnagyként szerelt le. 1962-ben választották Georgia állam szenátusának tagjává, 1971-től egy cikluson keresztül az állam kormányzója volt.
Carter 1977 és 1981 között volt az Egyesült Államok 39. elnöke.
Carter közvetítette a tárgyalásokat Anvar Szadat egyiptomi elnök és Menachem Begin izraeli miniszterelnök között az 1978-es Camp David-i csúcstalálkozón. A történelmi csúcstalálkozó jelentős fordulópontot jelentett a Közel-Keleten, melynek következtében Egyiptom első arab országként diplomáciai kapcsolatokat létesített Izraellel.
Az elmúlt években Carter ellentmondásos kijelentéseket tett Izraellel kapcsolatban. 2013-ban például felszólította az Európai Uniót (EU), hogy jelölje meg az „illegális izraeli településekről” származó termékeket.
2014 májusában a volt elnök támogatta a Palesztin Hatóság egyoldalú törekvését, hogy az Izraellel folyó béketárgyalásokat megsértve csatlakozzon a nemzetközi szervezetekhez.
2015-ben Carter borús képet festett az Izrael és a Palesztin Hatóság közötti béke kilátásairól, miközben Izraelt tette felelőssé a patthelyzetért.
„Jelenleg nulla esély van a kétállami megoldásra. Évek óta ezek a legrosszabb kilátások a békére Izrael és a palesztinok között” – mondta akkor, majd azzal folytatta, hogy nem hiszi, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek »bármilyen szándéka is van« arra, hogy előrelépést érjen el a cél felé.
„A Netanjahu-kormány már korán eldöntötte, hogy elfogadja az egyállami megoldást, de anélkül, hogy egyenlő jogokat adna nekik [a palesztinoknak]”
– vádolta meg az izraeli miniszterelnököt Carter.
Jimmy Carter elnöksége után intézetet alapított a demokrácia eszméjének népszerűsítésére, a Carter Center 40 éve működik Atlantában,
Georgia állam fővárosában, a korábbi elnök az igazgatóságában 2020-ig volt tag. Az intézmény deklarált célja a béke, az emberi jogok és az egészség ügyének képviselete világszerte. Jimmy Carter munkáját 2002-ben Nobel-békedíjjal ismerték el.