Izrael és Törökország ismét diplomáciai vitába keveredett, mindkét fél a másikat vádolja Szíria megszállásával.
Hétfőn a török külügyminisztérium közleményt tett közzé, amelyben elítélte Izrael azon döntését, hogy bővíti a Golán-fennsíkon található izraeli településeket.
Ankara ezt Izrael „határainak megszállás útján történő kiterjesztése” felé tett lépésként értékelte.
Törökország felszólította Izraelt, hogy tartsa be az 1974-ben Szíriával kötött megállapodást, amely véget vetett a Szíriával szembeni nyílt ellenségeskedésnek.
Mint ismert, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ezt a megállapodást semmisnek nyilvánította, miután a szír hadsereg csapatai az Aszad-rezsim bukása után feladták állásaikat a Golán-fennsíkon.
Izrael vádja
Az izraeli külügyminisztérium másnap közleményben válaszolt, amelyben azzal vádolja Törökországot, hogy a szíriai kurd kisebbség elleni agresszív és erőszakos kampánya részeként megszállja Szíriát, amelyet Erdogan és különböző török tisztviselők azzal vádoltak, hogy a PKK terroristáit rejtegeti.
Izrael azzal vádolta Törökországot, hogy három nagy hadművelet során szisztematikusan behatolt Szíria területére, 2016-ban, 2018-ban és 2019-ben.
A további vádak között szerepelt azt is, hogy fegyveres proxycsoportokat hozott létre, mint például a Szíriai Nemzeti Hadsereg, hogy ellenőrizzék a megszállt területeket, ahol „török valuta van használatban, és török bankfiókok és postai szolgáltatások működnek”.
Izrael szerint Szíria területének mintegy 15%-a felett vette át Ankara így az ellenőrzést.
Jeruzsálem a szíriaiak megtámadásával és dzsihádista terroristák támogatásával is megvádolta továbbá a török vezetést.
“Semmi nem indokolja a török agressziót és a kurdokkal szembeni erőszak folytatását Szíriában!”
– írta a külügyminisztérium.