A „Dávid-dandárok” feladata az lesz, hogy gyorsabb és helyi szintű választ adjanak az Izraelt fenyegető veszélyekre.
Az IDF kedden bejelentette öt új tartalékos dandár felállításának tervét, amelyeket „Dávid-dandároknak” neveznek el, miután elvégezték az átfogó műveleti felülvizsgálatot és az ország jelenlegi biztonsági szükségleteinek értékelését.
Az IDF vezérkari főnöke, Herzi Halevi altábornagy által bejelentett dandárok:
a Negev, az Alföld („Jonatán”), a Völgyek („Jezréel”), a Jeruzsálem („Oroszlán”) és Galilea-Golán.
A tartalékos dandárok Izrael határai mentén fognak védelmi műveleteket végrehajtani.
Kikből fognak állni az egységek?
Az új egységek 38-58 év közötti tartalékosokat toboroznak majd önkéntes alapon, olyan veteránokat megcélozva, akik már kiöregedtek a rendes tartalékos szolgálatból. A toborzási stratégia a földrajzi közelségre helyezi a hangsúlyt, az egységek tagjait a lakóhelyük közelében állomásoztatják, hogy lehetővé tegyék a gyors reagálást a biztonsági incidensekre.
„Az IDF-nek nagyobbnak és átfogóbbnak kell lennie a nehéz helyzetekkel és az elhúzódó háborúkkal szemben”
– jelentette ki Halevi altábornagy. „Ezek az új tartalékos dandárok segítenek majd enyhíteni a tartalékos szolgálat terhét”.
A szárazföldi kiképzőközpont speciális programokat dolgoz ki a dandárok számára, beleértve a városi hadviselési gyakorlatokat, a harci készségek felfrissítését és a forgatókönyv-alapú kiképzést. A parancsnoki szintű személyzet további, speciális oktatásban részesül.
Moti Baruch vezérőrnagy (nyugállományú), aki a dandáralakítási erőfeszítéseket vezeti, a bővítés elsődleges motivációjaként a változó biztonsági feltételeket említette. Az IDF a hivatalos weboldalán keresztül toborzást indított az önkéntesség iránt érdeklődő harcoló katonák, tisztek és támogató személyzet számára.
A Hamásszal folyó konfliktus első három hónapjának adatai, amelyeket az Israel National News vasárnapi különjelentése hozott nyilvánosságra, azt mutatták, hogy a vallásos cionista közösségek lakói, különösen Júdeában és Szamáriában, szolgálták a legtöbb átlagos tartalékos szolgálati napot lakosonként. Az adatokat az információszabadságra vonatkozó kérelmek útján megszerzett katonai nyilvántartásokból vették.