Volt izraeli hírszerző: az IDF-nek legalább egy évtizedig Gázában kell maradnia

Az IDF-nek és más biztonsági erőknek még legalább egy évtizedig bizonyos fajta fizikai jelenlétre lesz szükségük a Gázai övezetben – mondta Arik Barbing, a Sin Bét izraeli belbiztonsági szolgálat korábbi vezető tisztviselője a Jerusalem Postnak adott exkluzív interjújában.

Barbing egyértelműen ellenzi Gáza „polgári megszállását”, ugyanakkor nem hisz abban, hogy bármely harmadik fél sikerrel leválthatná a Hamászt anélkül, hogy az IDF biztonsági jelenléte az övezet kulcsfontosságú pontjain nagyon hosszú ideig ne lenne jelen.

Továbbá, azt az időkeretet, hogy várhatóan mennyi ideig kell az IDF-nek Gáza egyes részein tartózkodnia, meghosszabbítja az a tény, hogy a túszok ügye még mindig megoldatlan, és nem számít arra, hogy a kérdés gyors és átfogó megoldására kerül sor.

Inkább úgy véli, hogy bármilyen megállapodás után a Hamásszal, függetlenül attól, hogy mi áll a megállapodás szövegében, bizonyos számú túsz a Hamász birtokában marad, és elkerülhetetlen valamilyen elhúzódó, bonyolult patthelyzet és verseny a Gázai övezet politikai ellenőrzéséért.  

„A túszok kérdésének megoldása nélkül nehéz lesz továbblépni” az ország számára

– mondta a Sin Bét korábbi vezető tisztviselője, aki időnként az ügynökség júdea-szamáriai és jeruzsálemi, időnként pedig a kibernetikai részleg vezető tisztviselője volt.

Lelepleződött a gázai hazugsággyár – így hazudnak a palesztin halottak számáról

Mohammed nevű nők és gégerák kezelést kapó betegek is szerepelnek a gázai egészségügyi minisztérium által közzétett, jelentősen túlzó és módszertanilag hibás statisztikákban.

A Hamász soha nem fogja visszaadni az összes túszt?

Bár a diplomácia nagy része az IDF teljes visszavonulásának és a háború befejezésének gondolata körül forog, cserébe az összes izraeli túsz visszaadásának ellenében, Barbing szerint „a Hamász soha nem fogja visszaadni az összes túszt. Fenntartanak majd némi kétértelműséget azzal kapcsolatban, hogy kik maradtak”.  

„Az is kérdéses, hogy hol vannak a megölt túszok holttestei? A Hamasz elvesztette a holttestek egy részét. Néhányat az Iszlám Dzsihád tart magánál. Néhány gázai bűnöző elemet tartanak fogva, akik lojálisak a Hamaszhoz és kapcsolatban állnak vele” – folytatta.

Azt mondta, hogy még mindig lehetséges lehet, hogy néhány túszt megmentsenek, de ez nagyon nehéz lesz.

A legtöbb túsznak valójában már csak az maradt, hogy alkut kössenek a gázai terrorcsoportokkal – mondta.

„Valószínűleg nem tudunk 100%-ban visszaszerezni mindenkit – lesz néhány Ron Arad-típusú eset, ahol soha nem kapjuk vissza a holttesteket”

– tette hozzá.

A túszokért érzett minden aggodalma ellenére Barbing ellenzi a teljes kivonulást jelenleg. „Nem hagyhatjuk el most Gázát, mert a Hamász úgysem fogja betartani az alkut a többi túszért, és akkor az IDF-nek nehezebb lesz visszamennie”.

Ami a teljes kivonulást illeti, „még nincs senki, aki a Hamasz helyébe léphetne. Nagyon erősnek kell lennünk a Hamasszal szemben. Ha vákuumot hagyunk, a Hamász gyorsan visszatér”.

Ajvé: amerikai fegyvereket kér a terroristák ellen a Palesztin Hatóság

Lőszereket, sisakokat, golyóálló mellényeket, rádiókat, éjjellátó készülékeket, tűzszerészruhákat és páncélozott járműveket kér a Palesztin Hatóság.

Barbing bár lát jövőbeli szerepet a Fatahhoz kötődő személyiségeknek, különösen egy olyan erős embernek, mint Mohammed Dahlan, de nem hiszi, hogy a Palesztin Hatóság önmagában képes lenne sikeresen felvenni a versenyt a Hamásszal.

Ennek oka, hogy szerinte a jelenlegi Palesztin Hatóság a legtöbb palesztin szemében rendkívül gyenge.

Hozzátette, hogy még Szamáriában (Ciszjordániában) is, ahol formálisan ők irányítanak, nagyon gyengék, van ahová csak az IDF és a Sin Bét mert belépni (bár december 14-én, a Palesztin Hatóság rajtaütést hajtott végre Dzseninben, válaszul arra, hogy a csoportok megtámadták a dzsenini rendőrök egy részét.)

Elmondása szerint, valójában a legtöbb “menekülttábort” helyi bandák és milíciák irányítják, amelyek nem állnak kapcsolatban a Fatah-val vagy a Hamászszal.

„A palesztin belső vitákban a Palesztin Hatóságot rendkívül gyengének tartják. Ha fej-fej mellett állnának a Hamászszal, azt várná mindenki, hogy a Hamasz darabokra tépje őket” – ahogy az 2007-ben Gázában történt.

Barbin szerint az IDF-nek Gáza néhány kulcsfontosságú pontján mindenképp jelen kell lennie, még akkor is, ha nem is Gáza egész területén. 

Dominóeffektus: Szíria után a Palesztin Hatóság összeomlása lehet a következő

Az IDF rádiójának forrásai szerint a Palesztin Hatóság összeomlása „terrorizmushullámot és a stabilitás teljes megszűnését okozhatja a térségben”.

A Hamasz kiszorítása Gázából

Visszatérve arra, hogy milyen tulajdonságokra lenne szükség ahhoz, hogy egy új palesztin csoport politikailag kiszorítsa a Hamaszt Gázában, Barbing kijelentette: ha Gáza új palesztin irányítóit korruptnak és Izraellel együttműködőnek tekintik, akkor nem marad meg elég legitimitásuk az uralkodáshoz.

„Egyedül nem tudják megoldani a problémát. De meg lehetne tenni egy erős ember által vezetett arab szövetséggel.”

– mondta.

Barbing szerint az IDF-nek rendszeres rajtaütéseket kell majd végrehajtania a gázai palesztin terror hosszabb ideig tartó elfojtása érdekében, a Gázában lezajlott agymosás mértéke miatt. „A Hamász [a PH elleni] puccs idején 2007-ben a Nukhba terroristái csak hét évesek voltak. Október 7-ig soha nem láttak zsidókat. A davai iskolákban agymosták őket, hogy meg kell ölniük a zsidókat” – magyarázta Barbing, hozzátéve, hogy ez a probléma nem múlik el egyik napról a másikra.

Barbing véleménye szerint a gázai helyzet megoldásának kulcsa a biztonsági és a polgári feladatok szétválasztása lesz. „Izraelre kell hagyni a biztonságot, míg [az új gázai uralkodók] foglalkozzanak a polgári kérdésekkel. Közben pedig nem szabad hagyni, hogy [az új palesztin vezetésre] kollaboránsként tekintsenek. És akkor még mindig nincs matematikai egyenlet, nincs varázslat és nincs kalapból előhúzható nyúl a bonyolult kérdések hirtelen megoldására.

Legalább egy évtizedbe fog telni” 

– mondta.

Gadi Taub: Miért hallgat el információkat a terroristákról az IDF és a Sin Bét?

„Ha a főtiszteknek nem tetszik a kormány politikája, nyugodtan lemondhatnak” – írja cikkében a neves publicista.