Szíriai főlázadó: Nem akarunk konfliktust Izraellel

Abu Mohammad al-Dzsulani szíriai lázadóvezér szerint Izrael az iráni jelenlétet használja ürügyként Szíria lerohanására és azt állította, hogy az irániak már elhagyták az országot — jelenti az Arutz7 izraeli híroldal.

Abu Mohammad al-Dzsulani szíriai lázadóvezér szombaton beszélt először Izraelről az Aszad-rezsim vasárnapi bukása óta.

„Nem kívánunk konfliktust Izraellel” – mondta.

„Izrael Irán szíriai jelenlétét ürügyként használja arra, hogy megszállja Szíriát. Miután az irániak távoznak, nincs ok külföldi beavatkozásra Szíriában”.

Múlt héten al-Dzsulani a CNN-nek azt mondta: „A rezsim vereségének esélye mindig is adott volt… az irániak megpróbálták feléleszteni a rezsimet, időt nyerve neki, később pedig az oroszok is megpróbálták támogatni. De az igazság az marad: ez a rezsim halott”.

„Úgy gondolom, hogy amint ez a rezsim megbukik, a kérdés megoldódik, és többé nem lesz szükség arra, hogy külföldi erők maradjanak Szíriában”

– tette hozzá. „Szíria olyan kormányzati rendszert érdemel, amely intézményes, nem pedig olyat, ahol egyetlen uralkodó önkényesen dönt”.

„Egy nagyobb projektről beszélünk – Szíria felépítéséről beszélünk”.

A hét elején az izraeli hadsereg bejelentette, hogy a hétvégi Aszad-rezsim bukása óta majdnem 500 „stratégiai célpontra” mért csapást Szíriában, egy olyan művelet keretében, amelynek célja, hogy megsemmisítse Szíria fegyverarzenáljának nagy részét, hogy megakadályozza, hogy azok iszlamista és terrorista erők kezébe kerüljenek.

Több mint 350 vadászgép vett részt a műveletben, amely az Aszad-rezsim katonai képességeinek 70-80 százalékát semmisítette meg.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala csütörtökön közleményt tett közzé, amelyben tisztázta az IDF szíriai jelenlétének okát, és hangsúlyozta, hogy az csak ideiglenes.

„A szíriai rezsim összeomlása vákuumot hozott létre Izrael határán és az 1974-es, az erők szétválasztásáról szóló megállapodás által létrehozott pufferzónában”

– magyarázta a közlemény.

„Izrael nem fogja megengedni, hogy dzsihádista csoportok betöltsék ezt a vákuumot, és október 7-i stílusú támadásokkal fenyegessék a Golán-fennsíkon lévő izraeli közösségeket”.

„Ezért az izraeli erők behatoltak az ütközőzónába, és átvették az ellenőrzést az izraeli határ közelében lévő stratégiai fontosságú helyszínek felett”.

A közlemény hangsúlyozta:

„Ez a bevetés ideiglenes, amíg nem sikerül létrehozni egy olyan erőt, amely elkötelezett az 1974-es megállapodás mellett, és nem garantálható a biztonság a határunkon”.

Dominóeffektus: Szíria után a Palesztin Hatóság összeomlása lehet a következő

Az IDF rádiójának forrásai szerint a Palesztin Hatóság összeomlása „terrorizmushullámot és a stabilitás teljes megszűnését okozhatja a térségben”.