Az ENSZ felügyelő szerve vizsgálatot folytat az ICC ügyészével szembeni szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádakkal kapcsolatban.
Az ENSZ egyik felügyelőszervét választották ki a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) legfőbb ügyésze ellen felhozott szexuális visszaélésekkel kapcsolatos vádak külső vizsgálatának lefolytatására – tudta meg kedden az Associated Press. A lépés valószínűleg összeférhetetlenségi aggályokat fog kiváltani, mivel a főügyész felesége korábban a felügyeleti szervnél dolgozott.
A vádak szerint Khan több hónapon keresztül szexuális kapcsolatra próbálta kényszeríteni egy női segítőjét, és akarata ellenére fogdosta őt.
A Római Statútum részes államainak közgyűlése, amely az ICC-t felügyeli, korábban bejelentette, hogy külső vizsgálatot indít a vádakkal kapcsolatban, de nem közölte, hogy kit választ ki a vizsgálat lefolytatására.
Az e heti ülésen Päivi Kaukoranta finn diplomata, aki jelenleg az ICC felügyeleti szervét vezeti, azt mondta a küldötteknek, hogy az Belső Felügyeleti Szolgáltatások Hivatalával (OIOS) állapodtak meg.
Két tekintélyes emberi jogi csoport már a múlt hónapban aggodalmát fejezte ki az ENSZ esetleges választásával kapcsolatban, mivel Khan felesége, egy neves emberi jogi ügyvéd 2019-ben és 2020-ban Kenyában dolgozott az OIOS-nak, ahol szexuális zaklatások ügyében nyomozott.
Az International Federation for Human Rights és a Women’s Initiatives for Gender Justice közös nyilatkozatában azt írta, hogy Khant fel kell függeszteni a vizsgálat idejére, és felszólítottak arra, hogy
„alaposan vizsgálják át a kiválasztott vizsgáló szervet, céget vagy intézményt, hogy biztosítsák, hogy mentes az összeférhetetlenségtől és bizonyított szakértelemmel rendelkezik”.
A két csoport szerint Khan „szoros kapcsolata” az ENSZ-ügynökséggel további vizsgálatot érdemel.
„Határozottan javasoljuk, hogy biztosítsuk, hogy ezeket az aggályokat nyíltan és átláthatóan kezeljék, mielőtt megbízást adnánk az OIOS-nek” – írta közleményében a két szervezet.
A Khan elleni vádak akkor kerültek napvilágra, amikor két bírósági alkalmazott májusban előállt a vádakkal, néhány héttel azelőtt, hogy Khan elfogatóparancsot kért Netanjahura, az akkori izraeli védelmi minisztere és három Hamász-vezető ellen háborús bűnök vádjával a palesztin terrorszervezet 2023. október 7-i atrocitásai és az azt követő gázai háború miatt.
Az AP jelentése szerint Khan gyakran utazott az egyik vádlóval, miután áthelyezte az irodájába az ICC székhelyének egy másik részlegéből. Az egyik külföldi út során Khan állítólag megkérte a nőt, hogy pihenjen vele egy szállodai ágyon, majd „szexuálisan megérintette” – derült ki felügyeleti szervvel megosztott és az AP által látott dokumentumokból. A vád szerint később hajnali 3-kor a főügyész a nő szobájához ment, és 10 percig kopogott az ajtón.
A dokumentumokban említett egyéb, állítólag nem beleegyezésen alapuló viselkedés között szerepelt az is, hogy bezárta az irodája ajtaját, és a nő zsebébe dugta a kezét.
A férfi állítólag többször is megkérte a nőt, hogy “menjenek együtt nyaralni”.
Miután a két munkatárs jelentette az ügyész viselkedését, a bíróság belső figyelőszolgálata kikérdezte a nőt, de ő az AP szerint a figyelőszolgálattal szembeni bizalmatlansága miatt inkább nem tett panaszt. Khant soha nem hallgatták ki, és a belső vizsgálatot öt napon belül lezárták.
Bár a 900 alkalmazottat foglalkoztató ICC már régóta „zéró tolerancia” politikát folytat a szexuális zaklatással szemben, a bíróság belső működésének 2020-as külső felülvizsgálata a férfi főnökök ragadozó viselkedésének elfogadhatatlan szintjét, a nők vezetői pozíciókban való hiányát, valamint a panaszok kezelésére és a bejelentők védelmére szolgáló mechanizmusok elégtelenségét állapította meg.
„A szakértők 348 oldalas jelentésükben arra a következtetésre jutottak, hogy a személyzet nagy része általában vonakodik, sőt, kifejezetten fél attól, hogy egy magas rangú tisztviselő állítólagos kötelességszegését vagy helytelen viselkedését jelentse.
Az a felfogás uralkodik, hogy mindannyian immunisak”.
Bár a jelentés óta frissítették az ICC irányelveit, egy 2024-es, az AP által megszerzett belső jelentés szerint a személyzet körében végzett felmérés során a válaszadók 30%-a jelezte, hogy az előző 12 hónapban tapasztaltak diszkriminációt, visszaélést vagy zaklatást.
Bár a bíróság felügyelőszervezete nem tudta megállapítani a szabálysértést, ennek ellenére egy feljegyzésben felszólította Khant, hogy minimalizálja a nővel való érintkezést, hogy megvédje minden érintett jogait és a bíróság integritását.