Németországi hitközségi vezető: Ellehetetlenedik a zsidó élet Németországban

Josef Schuster, aki egy évtizede vezeti a Németországi Zsidók Központi Tanácsát, aggodalmának adott hangot, hogy az ottani zsidók élete lehetetlenné válhat, ha a szélsőséges pártok jelentős kormányzati szerephez jutnak. Úgy véli, hogy a zsidó közösség jövője „most már Németország további fejlődésén múlik” – számolt be a Die Welt.

A Main-Postnak és az Augsburger Allgemeine-nak adott interjúban Schuster kijelentette, hogy nem tartja szükségesnek, hogy a zsidók elhagyják Németországot. A jelenlegi kihívások ellenére hangsúlyozta Izrael mint alternatíva fontosságát: „Jó tudni, hogy Izrael, ha problémák merülnek fel, alternatívát jelent”.

Schuster kiemelte Izrael jelentőségét a zsidók számára világszerte, kijelentve: „Izrael minden zsidó számára biztonságos menedék”. A történelemre reflektálva megjegyezte: „Ha az 1930-as években lett volna egy ilyen menedék, sok szenvedés megelőzhető lett volna”.

Az antiszemita bűncselekmények számának növekedésével kapcsolatban Schuster a meglévő törvények szigorúbb alkalmazását követelte. A Süddeutsche Zeitung idézi őt:

„Nem szigorúbb törvényekre van szükség, hanem olyan igazságszolgáltatásra, amely kristálytisztán alkalmazza a meglévő törvényeket”.

Schuster aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az antiszemita bűncselekmények esetében gyakran nem használják ki a büntetések teljes skáláját.

„A bíróságok túl gyakran hivatkoznak enyhítő körülményekre – például a menekültélményre vagy a vádlott nehéz fiatalkorára”

– mondta.

„Ilyenkor néhány hónapos próbaidőre felfüggesztett büntetéseket szabnak ki. Az elkövető pedig nevet rajta”.

A hitközségi vezető szerint az antiszemita bűncselekmények jelenlegi kezelése nem rendelkezik elrettentő hatással, és hangsúlyozta, hogy az antiszemitizmus elleni hatékony küzdelem érdekében határozottabb bírósági válaszra van szükség.

Az Izraellel szembeni kritikával kapcsolatban Schuster elismerte, hogy „teljesen vitathatatlan”, hogy lehet bírálni Benjamin Netanjahu miniszterelnök politikáját, „ahogyan a német kancellár minden döntésével sem kell egyetérteni. Ez a demokrácia”.

Figyelmeztetett azonban arra, hogy a jogos kritika akkor éri el a határait, amikor Izrael államot démonizálják és delegitimálják.

A kihívások ellenére Schuster reményt merített a németországi zsidókkal való szolidaritás megnyilvánulásaiból. Ezeket a gesztusokat optimistának tartja, mondván, hogy „ezek a hangok általában halkabbak, mint a negatívak, de reményt adnak”.

A berlinisztáni rendőrfőnök „óvatosságra intette” a melegeket és a zsidókat

Itt tart 2024-ben a német főváros.