Barbara Slowik berlini rendőrfőnök figyelmeztette a zsidókat és az LMBTQ+ személyeket, hogy a növekvő antiszemitizmus és gyűlölet-bűncselekmények közepette a német főváros bizonyos területein legyenek óvatosak.
Slowik a sajtónak nyilatkozva kiemelte az éberség szükségességét a közelmúlt eseményeit követően, különösen a Hamász palesztin terrorcsoport Izrael elleni 2023. október 7-i támadása után.
„Nincsenek úgynevezett tiltott területek, vagyis olyan területek, amelyek túl veszélyesek ahhoz, hogy belépjenek” – jelentette ki Slowik a Die Zeit szerint.
„Vannak azonban olyan területek, és ebben őszintének kell lennünk, ahol azt tanácsolom azoknak, akik kipát viselnek, nyíltan homoszexuálisok vagy leszbikusok, hogy legyenek figyelmesebbek”
– tette hozzá, hangsúlyozva az óvatosság fontosságát a nyilvános tereken.
Slowik, kiemelve az egyes városrészekben tapasztalható feszültségeket, kifejtette: „Sajnos vannak olyan városrészek, ahol túlnyomórészt arab származású emberek élnek, akik szimpátiát is éreznek a terrorista csoportok iránt”, és ahol „a nyílt antiszemitizmus artikulálódik”. Hangsúlyozta, hogy nem szándékozik megbélyegezni egyetlen közösséget sem, kijelentve: „Nem akarok elkövetőként „rágalmazni” az emberek egy bizonyos csoportját sem”.
Noha a rendőrfőnök nem részletezte a pontos aggodalomra okot adó területeket, az antiszemita incidensek számának növekedését a közel-keleti konfliktussal hozta összefüggésbe. „Ez érthető módon növeli a közösségen belüli félelmet attól, hogy egy támadás célpontjává váljanak” – jegyezte meg Slowik, hozzátéve:
„A félelem és az aggodalom továbbra is megmarad, meg tudom érteni”.
A Süddeutsche Zeitung szerint 2023. október 7. óta a berlini rendőrség több mint 6200 nyomozást indított antiszemitizmussal és gyűlöletkeltéssel kapcsolatban. Az esetek jelentős része gyűlöletkeltő internetes bejegyzésekkel és kommentekkel, vagyoni károkozást és propaganda-bűncselekményt takar. „Az erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatos 1300 nyomozás közül leginkább a rendőrök elleni támadásokról vagy tüntetéseken való ellenállásról szól” – jelezte Slowik.
A bejelentett incidensek számának növekedése ellenére a zsidó egyének elleni közvetlen erőszakos bűncselekmények száma továbbra is viszonylag alacsony.
„Szerencsére a zsidók elleni erőszakos bűncselekmények száma alacsony, de kétségtelenül minden cselekmény túl sok”
– hangsúlyozta Slowik. Elismerte a fokozott bizonytalanság érzését a zsidó-izraeli közösségen belül, és kijelentette: „A berlini zsidó-izraeli közösség emberei érzékelik az antiszemita bűncselekmények teljes számát, ami növeli a félelmet, hogy támadások célpontjaivá válnak”.
A rendőrfőkapitány felszólított minden lakost, hogy maradjanak éberek, és jelentsenek minden gyanús tevékenységet.