Szíriai menekültek százezrei tértek vissza hazájukba azóta, hogy Izrael szeptemberben Libanonba támadta a Hezbollah siíta terrorszervezet állásait.
A libanoni tisztviselők számára a szíriai visszatérők beáramlása egyfajta pozitív hozadéka az Izrael és a Hezbollah közötti háborúnak, amely, mivel a Hezbollah beágyazottsága igen mély a libanoni társadalomban, 1,2 millió embert kényszerített lakóhelye elhagyására. Szíriában egyesek azt remélik, hogy a visszatérő menekültek több nemzetközi segítséget és a nyugati szankciók alóli felmentést eredményezhetnek.
Niszrín al-Abed októberben tért vissza északnyugat-szíriai szülővárosába, miután 12 évig menekültként élt a libanoni Bekaa-völgyben. A légicsapások rémisztőek voltak, de ami igazán aggasztotta, az az volt, hogy 8 éves ikerlányainak rendszeres transzfúzióra van szükségük egy ritka vérbetegség, a thalassemia kezelésére.
„Féltem, hogy Libanonban, ebben a helyzetben nem tudok majd vért szerezni nekik” – mondta al-Abed.
Napokig tartó útjuk során al-Abedet és lányait a kormány által ellenőrzött területről az ellenzék által ellenőrzött területre csempészték, mielőtt elérték a szülei házát. Férje Libanonban maradt.
„Az események előtt egyáltalán nem gondoltam arra, hogy visszatérjek Szíriába”
– mondta.
Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint több mint 470 000 ember – mintegy 70%-uk szíriai – lépte át a határt azóta, hogy szeptember közepén megkezdődött a libanoni eszkaláció. A libanoni általános biztonsági ügynökség becslése szerint több mint 550 000 ember menekült el, többségük szíriai.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint a visszatérők többsége a kormány által ellenőrzött szíriai területeken tartózkodik, míg több tízezren a kurdok által ellenőrzött északkeleti részre, kisebb számban pedig az ellenzék által ellenőrzött északnyugati részre menekültek.
Libanon politikai vezetői, amely a legutóbbi visszatérési hullám előtt becslések szerint 1,5 millió szíriai menekültet fogadott be, évek óta azt követelik, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek menjenek haza.
Hector Hajjar libanoni ügyvezető szociális miniszter a múlt hónapban az orosz Sputnik Newsnak azt mondta, hogy a libanoni háború
„pozitív hatást hozhat, lehetőséget adhat arra, hogy nagyszámú kitelepített szíriai visszatérjen hazájába”.
Damaszkuszi tisztviselők a Libanonból menekülő tömegek növekvő gazdasági nyomására hivatkoznak, mint érvre a Bassár Aszad elnök kormányával szembeni nyugati szankciók enyhítése mellett.
Szíria már eddig is szenvedett az elképesztő inflációs spiráltól, és a menekültek hirtelen beáramlása még inkább felhajtotta az árakat.
„Mindenki tudja, hogy Szíria nehéz gazdasági körülmények között szenved: hiperinfláció, importinfláció és gazdasági blokád” – mondta Abdul-Qader Azzouz, a Damaszkuszi Egyetem gazdasági elemzője és professzora. A menekültek beáramlása tovább „növeli a gazdasági terheket” – mondta.
Alaa al-Sheikh, Damaszkusz tartomány végrehajtó irodájának tagja sürgette az Egyesült Államokat, hogy a nagyszámú érkezők miatt oldja fel a Szíriával szembeni szankciókat.
„A teher nagy, és sürgősen nemzetközi segítségre van szükségünk”
– mondta.
Jogvédő csoportok aggályokat fogalmaztak meg a visszatérő menekültekkel való bánásmóddal kapcsolatban. A jordániai székhelyű ETANA szíriai agytröszt becslése szerint legalább 130 embert „önkényesen letartóztattak a hivatalos határátkelőhelyeken vagy a Szírián belüli ellenőrző pontokon, vagy azért, mert biztonsági okokból vagy katonai szolgálat miatt körözték őket”, annak ellenére, hogy a kormány amnesztiát hirdetett a sorozás alól kibújt férfiak számára.
Joseph Daher svájci-szíriai kutató, a firenzei Európai Egyetemi Intézet professzora megjegyezte, hogy a letartóztatások száma csekély, és hogy Aszad kormánya nem tekinti fenyegetésnek a hazatérőket, mert azok többnyire nők és gyerekek.
Daher mégis „propagandának” bélyegezte a kormány azon kísérleteit, amelyekkel azt akarják bizonyítani, hogy a visszatérő menekülteket szívesen látják, mondván: „sem gazdasági, sem politikai szempontból nem hajlandók és nem állnak készen erre” — írja az AP News.