Izraeli szurkoló az amszterdami pogromról: A fejemet rugdosták

A Maccabi Tel Aviv izraeli futballcsapat rajongóinak tucatjait érte brutális bántalmazás Amszterdamban az elmúlt csütörtökön, amikor csapatuk a holland városban játszott. A pogromokra emlékeztető támadásokat, melyeknek elkövetői muszlimok voltak, a holland és az izraeli kormány is vizsgálja.

Izrael segítséget nyújt Hollandiának az izraeli állampolgárok tanúvallomásainak összegyűjtésében és a bizonyítékok megőrzésében, hogy az elkövetőket bíróság elé állítsák – közölte pénteken az izraeli külügyminisztérium.

Az izraelieket hazahozó evakuációs járatok ellenére több szurkoló még mindig Amszterdamban rekedt, és próbálja feldolgozni a történteket, és keresi a módját a hazatérésnek.

Az egyik, neve elhallgatását kérő szurkoló a Maariv című izraeli lapnak beszélt arról a rémálomszerű élményről, amelyet ő és más izraeli szurkolók átéltek a városban:

„Vonattal érkeztünk a stadionba az Ajax-szurkolókkal együtt, és maga a meccs kellemes élmény volt. De amikor a meccs után a központi pályaudvarra értünk, már biztos voltam abban, hogy valami történni fog.

Az azt megelőző napokban volt néhány incidens, amikor a muszlim szurkolók megpróbáltak szembeszállni, sőt néhány izraelit bántani. Ezért óvatos voltam; egyszerű fekete kabátot és sálat viseltem, és a ruhám alá rejtettem a csapat pólóját.

Ahogy elindultam a szállodám felé, egy bizonyos ponton egyedül voltam, és nyugtalanságot éreztem.

Aztán néhány muszlim rajongó, akik szerintem törökök voltak, észrevett engem.

Pánikba estem, és megpróbáltam elfutni, de az egyikük megbotlott bennem, és a földre estem.

Amikor meglátták a Maccabi-sálamat, elkezdtek ütlegelni – rugdosták a fejemet, lökdöstek, mindezt nagyon erőszakosan és spontán módon.

Az egész másodpercek alatt történt.”

A fiatalember elmondta, hogy megpróbált segítséget hívni, de a járókelők nem álltak meg, hogy segítsenek neki:

„Kirohantam az útra, próbáltam megállítani az autókat, de senki sem állt meg értem”.

„Láttam, hogy közel vagyok a szállodámhoz, ezért bementem egy közeli étterembe, ahol vizet adtak, és megpróbáltam magamhoz térni az esetből”.

Az izraeli fiatalember a lábán, a vállán a fején kapott ütéseket. Amikor visszatért a szállodába, rájött, hogy az erőszak nem ért véget.

„A szállodában mindenki megrázkódott, majd újabb rajongók rohantak be, és megértettem, hogy üldözik őket. Mindannyian felmentünk az emeletre, ahol az izraeli szurkolók tartózkodtak, és ott bújtunk el még két órán át, amíg úgy éreztük, hogy biztonságos kijönni.

Viszonylag gyorsan elértem a szállodát, könnyebb sérülésekkel, és egész éjszaka nem hagytam el a szállodát. Később a város egy másik részén teljes körű zavargás tört ki. Eszkalálódott a helyzet, és most már sok, különböző mértékben sérült izraeli van”.

A fiatalember elmondta, hogy a rendőrség másnap reggel érkezett a szállodához, és még interjút is adott a helyi médiának, ahol megosztotta a traumatikus élményt.

“Cserben hagytuk zsidókat a második világháborúban, tegnap éjszaka pedig ismét”

Willem-Alexander holland király is megszólalt az amszterdami pogrom kapcsán.

Egy másik szurkoló, Carmel Haddad még mindig Amszterdamban van. Elmondása szerint a támadók nem „elégedtek meg” ütésekkel, rúgásokkal és fizikai erőszakkal.

Haddad arról számolt be, hogy kábító gránátot dobtak a lakásra, ahol ő és barátai tartózkodtak.

Az Amszterdamban tartózkodó izraeli szurkolók a városban működő Chábád rabbiktól kaptak segítséget, sőt, egy speciális információs központot hoztak létre, amelyet a két amszterdami Chábád-ház két rabbija irányított.

„Tegnap este óta érkeznek a jelentések azokról a borzalmakról, amelyeket az amszterdami meccsre érkező Maccabi szurkolók átéltek”

– mondta Dovi Pinkowitz, az egyik Chábád rabbi.

„Számos hívást kaptunk olyan emberektől, akik megsérültek és erőszakos incidensek részesei voltak, bár még mindig nem ismerünk minden részletet, mivel mindenki arra összpontosít, hogy megpróbáljon kijutni innen és elmenekülni a városból.”

„Amint értesültünk az erőszakos támadásokról intézkedtünk, hogy orvosi csapatokat küldjenek a területre. A Magen David Adom (MDA) orvosi csapata, amely Párizsban volt, ma reggel érkezett ide, és megpróbálunk minden eseményt kezelni, és a lehető legnagyobb mértékben segíteni” – mondta.

Pinkowitz elmagyarázta a felállított közlekedési hálózatot, megjegyezve: „Jelenleg a fő erőfeszítés arra összpontosul, hogy megszervezzük a szállítást mindazok számára, akik itt vannak, és akiknek nincs módjuk elhagyni a várost vagy elérni a repülőteret”.

„Sajnos megértettük, hogy nem biztonságos helyi taxival vagy Uberrel utazni, mivel jelentések szerint a helyi sofőrök között sok a muszlim és csapdákat állítottak a káosz elől menekülni próbáló izraelieknek, lényegében olyan helyekre vitték őket, ahol erőszakos helyiek várták és bántalmazták őket.

A szurkolók félnek beszállni a helyi taxikba vagy közlekedési eszközökbe, ezért létrehoztunk egy hálózatot, amely körülbelül 50 önkéntes sofőrből áll, izraeliekből, akik Hollandia minden tájáról érkeztek, saját járművekkel, és egyszerűen segítenek mindenkinek, aki el akar jutni a repülőtérre vagy más helyre, hogy elmeneküljön a városból.”

– mondta.

Pinkowitz azt is hozzátette, hogy a Chábád azzal is segíti az izraelieket, hogy étellel és itallal látja el a rászorulókat, mivel több izraeli fél elhagyni a szállodáját.

Egy másik felmerült kérdés a sábát betartása volt. Pinkowitz ezzel kapcsolatban elmondta:

„Beszéltünk Izrael főrabbijával, Kalman Bar rabbival a sábát kezeléséről ilyen körülmények között. Úgy gondoljuk, hogy ez a helyzet a pikuach nefes (az élet megőrzése) kategóriájába tartozik, és most ebbe az irányba haladunk. Megpróbálunk mindent befejezni még sábát előtt, de a műveletet szükség esetén a sábát kezdete után is folytatni fogjuk. Reméljük a legjobbakat, és mindent megteszünk, hogy segítsünk a rászorulókon”

Holland főrabbi: „Ébresztő! A zsidógyűlölet rákja sújtja Európát!”

“Ez most Európa 2024-ben” – írják közös nyilatkozatukban a zsidó közösségi vezetők.