A jogszabálytervezet megtiltaná a terrorizmus dicsőítését, Izrael létezésének tagadását, valamint a zsidókkal, Izraellel és a holokauszttal kapcsolatos torz összehasonlításokat.
Két francia politikus, Caroline Yadan, a tengerentúli francia lakosok nyolcadik választókerületének képviselője és Aurore Bergé volt esélyegyenlőségi miniszter törvényjavaslatot nyújtott be, amely célja az antiszemitizmus modern formáinak büntethetősége.
A javaslat olyan retorikai megnyilvánulásokat kriminalizálna, mint a terrorizmus dicsőítése, Izrael létezésének tagadása, valamint a zsidókkal, Izraellel és holokauszttal való analógiákat.
A kezdeményezők szerint a jogszabály elfogadásával határozottabban fel lehetne lépni az antiszemitizmus „új formái” ellen, amelyek egyre gyakoribbá váltak a közbeszédben.
A két politikus hangsúlyozta, a törvény az antiszemitizmus három kulcsfontosságú megnyilvánulási formájára koncentrál:
a terrorista szervezetek, például a Hamász dicsőítésére, Izrael létjogosultságának tagadására és az Izrael ellen irányuló náci hasonlatokra.
Yadan kifejtette, hogy a „folyótól a tengerig” antiszemita szlogent is betiltanák, mivel azt sugallja, hogy a szabad palesztin államot a Jordán folyó és a Földközi-tenger között, jórészt Izrael területén kellene létrehozni.
A politikus szerint az ilyen kijelentések elterjedésének megfékezésére azért van szükség, hogy például Rima Hassan, a La France Insoumise párt francia-palesztin politikusa ne tekinthesse a Hamászt ellenálló csoportnak, és ne maradjon büntetlen azokért a kijelentésekért, amelyek szerint „izraeli kutyák” palesztin foglyokat erőszakolnak meg, vagy hogy „cionisták” palesztinok szerveit lopják el.
A törvénytervezetet, amelyet már 90 másik képviselő is aláírt, azzal a céllal dolgozták ki, hogy a jelenlegi francia jogrendszer részeként kezeljék az antiszemitizmust. Ennek részeként büntetendővé válna minden olyan viselkedés, amely Izraelt a nácikhoz hasonlítja, mivel ez a holokauszt relativizálásának minősülne. Yadan kifejtette, hogy jogászként szerzett tapasztalatai segítették a törvény kidolgozásában, figyelembe véve azokat a kihívásokat is, amelyeket a sajtószabadság támaszt az ilyen jellegű korlátozásokkal szemben.
A törvényjavaslat célja a Gayssot-törvény kiegészítése, amely 1990 óta büntethetővé teszi a náci párt bűneinek tagadását Franciaországban, különös tekintettel a holokauszttal kapcsolatos hazugságokra. Yadan azt tervezi, hogy a törvénybe beépíti a holokauszt relativizálásának tilalmát, amely az Izrael elpusztítására irányuló felhívásokat is magában foglalná, ezzel előmozdítva a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) antiszemitizmus-definíciójának elfogadását.
Yadan a Le Pointnak adott interjújában kiemelte, fontos, hogy Izraelt ne ítéljék meg más mércével, mint más demokratikus országokat. Ezt az IHRA antiszemitizmus-definíciója is kimondja, amely szerint az Izraellel szembeni kettős mérce alkalmazása is az antiszemitizmus egyik formája.
A politikus itt említi az az antiszemitizmus úgynevezett három D-modelljét, amelynek kidolgozása Nathan Saranszkij korábbi izraeli miniszterelnök-helyettes nevéhez köthető. E szerint bírálatnak álcázott antiszemitizmus Izrael démonizációja, a zsidókkal szembeni kettős mérce alkalmazása, valamint a delegitimáció, azaz Izrael létének nyílt vagy burkolt megkérdőjelezése.
Caroline Yadan kritikát fogalmazott meg a France Insoumise párttal szemben is, amely szerinte az anticionizmus leple alatt legalizálja a zsidóellenes érzelmeket Franciaországban. Vladimir Jankélévitch francia filozófus szavait idézve kijelentette, hogy a cionizmusellenesség egy modernizált antiszemitizmus, amely most demokratikus köntösben jelent meg.
Ez a cikk a Tett és Védelem Alapítvány oldalán jelent meg eredetileg.