Négy embert meggyilkolt egy párizsi zsinagógában, most kanadai egyetemen tanít

Dr. Hassan Diabot Franciaországban elítélték és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték négy ember, köztük egy izraeli meggyilkolásáért egy 1980-as párizsi terrortámadásban. Diab a bűntetés elől elmenekült Franciaországból, és a kiadatási követelése ellenére a kanadai Carleton Egyetemen fog előadásokat tartani.

Dr. Hassan Diab, kanadai állampolgárságú libanoni terrorista, akit egy francia bíróság egyhangúlag elítélt és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt a 44 évvel ezelőtti, egy párizsi zsinagóga elleni terrortámadásban való részvétele miatt, elfogadta egy tekintélyes kanadai egyetem tanári állását, és a „Társadalmi igazságosságról a tettekben” címmel fog előadást tartani.

A támadásra 1980. október 3-án, pénteken került sor, amikor egy motorkerékpár oldaltáskájába helyezett bomba felrobbant a reform zsidó zsinagóga bejárata előtt, a Rue Kopernikusban, Párizs előkelő 16. kerületében. A robbanásban három bámészkodó és egy Aliza Shagir nevű izraeli állampolgár vesztette életét, további 20 ember megsérült.

Diab, aki a támadás fő gyanúsítottja volt, Kanadába menekült. Vádat emeltek ellene, amelyben azt állították, hogy ő áll a gyilkos támadás mögött. Diabot 2008-ban tartóztatták le Kanadában a francia hatóságok kérésére – és hat éven keresztül vívott jogi harcot Franciaországnak való kiadatása ellen.

Tagadta, hogy bármi köze lenne a támadáshoz, és azt állította, hogy a francia hatóságok, akik azt állítják, hogy a Népi Front Palesztina Felszabadításáért nevű terrorszervezet berkeiben dolgozott, összetévesztik őt egy másik személlyel.

2014-ben Diabot végül kiadták Franciaországnak, de két év elteltével, egy jogi csata után egy vizsgálóbíró elrendelte, hogy szabadon engedjék házi őrizetbe, és még aznap Kanadába menekült. Ezután fellebbezést nyújtottak be, és megállapították, hogy a tárgyalást távollétében fogják lefolytatni, és végül a hat bíróból álló bíróság egyhangúlag kimondta, hogy bűnös, és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte, mellyel egy időben nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene — jelenti a ynet.

Elítélése óta először az ottawai Carleton Egyetem úgy döntött, hogy visszaküldi az akadémiai intézménybe, és idén szociológia oktatóként fog tanítani.

Az 1980-as merényletben meggyilkolt Aliza Shagrir fiai, Hagai és Oron így kommentálták a hírt:

„Felháborító, hogy egy akadémiai intézmény, amely az egyenlőség és az igazságosság értékeit hivatott előmozdítani, úgy döntött, hogy alkalmaz egy hidegvérű gyilkost, akit egyhangúlag elítéltek egy franciaországi bíróságon. Úgy látszik, hogy egy zsidó célpont ellen elkövetett gyilkos terrorcselekmény nem ütközik a Carleton Egyetem értékeivel.”

Adit Shamir torontói izraeli konzul az X-fiókjában Twitter-üzente, hogy ez az egyetem gátlástalan döntése volt: „Egy francia bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte négy lélek meggyilkolásáért és további 40 megsemmisítéséért, de a Carleton Egyetem jutalma. minden osztályban ez az elítélt terrorista azt tanítja, hogy tönkreteszi az életet ez lehetővé teszi”.

A Bnei Brith Canada nevű kanadai zsidó szervezet is közleményt adott ki a hírrel kapcsolatban és megjegyezte:

„Kanada nagyon veszélyes úton halad. Annak ellenére, hogy egy francia bíróság életfogytiglani börtönbüntetést kapott, Hassan Diab továbbra is szabadon tartózkodik Kanadában, míg a Carleton Egyetem továbbra is lehetővé teszi számára, hogy tanítson. Carlton döntése, hogy továbbra is alkalmazza Diabot, nemcsak diákjai jólétére nézve veszélyes, hanem sérti szörnyű bűnének ártatlan áldozatainak emlékét, és sérti mindazokat a kanadaiakat, akik fontosnak tartják a jogot.”

Bnei Brith petíciót kezdett aláírni, amely az elítélt terrorista azonnali elbocsátását követeli.

Kanadai képmutatás: Ottawa kettős mércéje a hazai és külföldi antiszemitizmussal

A genfi székhelyű United Nations Watch (UNW) ügyvezető igazgatója, Hillel Neuer páros lábbal szállt bele Justin Trudeau kanadai miniszterelnökbe.