Miért tüntetett ki Horthy Miklós egy amerikai zsidó bankárt?

kultúrtörténész

Száz éve annak, hogy Horthy Miklós kormányzó a New York-i magyar főkonzulon keresztül kitüntette Felix Warburg bankárt, az amerikai zsidó Joint Distribution Committee elnökét, miután munkájának köszönhetően mintegy 8000 magyar hadifogoly térhetett haza a szibériai táborokból.

1924 nyár végén a következő hivatalos levelet kapta Felix Warburg (1871–1937), az Egyesült Állomok egyik legbefolyásosabb férfija:

„Igen tisztelt uram! Van szerencsém értesíteni arról, hogy Őfőméltósága, nagybányai Horthy Miklós, Magyarország kormányzója Önnek azon szolgálatai elismeréséül, amelyekkel a magyarországi nyomort enyhítette, a magyarországi vöröskereszt díszítményes keresztjét adományozta.

Igen örvendenék, ha pénteken, folyó hó 29-én, a képviselőmmel történt megállapodás szerint személyesen nyújthatnám át a kitüntetés jelvényeit és rendi szabályait.

Kiváló tisztelettel: Alexy Lajos, főkonzul.”

A zsidó, aki gazdagabb volt a Rothschild báróknál is

Habár a Rothschild család mesés vagyonáról valóságos legendák szólnak, a két világháború között már nem egy Rothschild volt a leggazdagabb zsidó, hanem Julius Rosenwald.

Wartburg még 1920 tavaszán lett a „szibériai hadifogoly-hazaszállító egyesület” elnöke, s elsősorban neki volt köszönhető, hogy a messzi zord vidéken senyvedők magyar katonák ezrei – természetesen valláskülönbség nélkül – visszatérhettek az otthonukba. Az emberfeletti munkához 15 különböző szervezet csatlakozott, de a legtekintélyesebb mértékben a JDC  járult hozzá.

De Felix Wartburgnak nem csupán a hadifoglyok hazajövetelében volt szerepe, hanem mint a Kuhn Loeb & Comp. amerikai bankáz vezetőjeként a magyar népszövetségi kölcsön folyósításában is része volt.

Érdekességképpen megemlítendő, hogy a Wartburg család Central Parkra néző, Fifth Avenue-n álló bérpalotájában ma a világhírű New York-i Zsidó Múzeum működik.

Ez a cikk a Zsido.com oldalán jelent meg eredetileg.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Rothschild báró és a tokaji aszú

A tokaji nedűt nem csupán kedvtelésből fogyasztották, hanem időnként az orvos írta vényre.