Ezer sárga masnival emlékezett Budapest-szerte a még mindig a gázai palesztin terroristák fogságában sínylődő izraeli túszokra a Kidma Egyesület. Szervezett akció keretében rongálták meg a figyelemfelhívó szalagokat a város több pontján.
A Kidma Egyesület közösségi oldalán így számolt be az esetről: “… az 1000 sárga óriás masni elegáns figyelemfelhívás volt a gázában raboskodó 101 izraeli túszra. Ez azonban nem mindenkinek nyerte el a tetszését Budapesten. Amikor egy hét után, vasárnap elkezdtük begyűjteni a masnikat, konstatáltuk, hogy egyes helyeken a vártnál is kevesebb maradt.
A Józsefvárosban eredetileg úgy 150 darabot tettünk ki, ott egy darab sárga masnit szedhettünk vissza.
Az is csak azért maradhatott fenn, mert három (térfigyelő – a szerk.) kamera irányult rá. A többit még kedd-szerda magasságában kukázta valaki ki. A ferencvárosi Nehru parkban hasonló mennyiségben kerültek ki sárga masnik a fákra. Szombat reggel még jócskán volt belőlük, vasárnap reggel viszont már csak fél tucat masni maradt fent.
De azokat is valaki akkurátusan piros festékkel fújta be.
Mindkét esetben nehéz nem a szándékosságot vélelmezni.”
A rongálással kapcsolatban az egyesültet kijelentette: véleményük szerint
“túlmegy a szólásszabadság kérdésén, olyan szervezett rongálásról van szó, amit nem ment, hogy nagy valószínűséggel politikai indíttatású a vandalizmus.
Ezt mi méltatlannak tartjuk a túszokkal szemben, akik mellett a szolidaritásunkat kívántuk kifejezni. Az 1000 sárga masnival nem szóltunk a háborúról, nem mondtunk véleményt a “palesztin-ügyről” – tisztán humanitárius szempontokat hoztunk be a magyar nyilvánosságba a konfliktus kitörésének első évfordulóján. Meggyőződésünk, hogy Budapesten túlnyomó többségben vannak a jóérzésű polgárok, akik számára a tömeges túszejtés nem elfogadható,
és biztosak vagyunk benne, hogy többségük számára a gázai palesztinok megpróbáltatásai sem közömbösek.
Úgy gondoljuk, hogy bár több tucat térfigyelő kamera rögzíthette a masnik megrongálását, több értelme van a rendőrségi feljelentésnél, ha a nyilvánossághoz fordulunk, abban bízva, hogy a többség megérti, nincs rendben az, ami történt.”
Kép: Kidma/Facebook