Amerikai tisztviselők szerint nagyon valószínűtlen, hogy a közelgő elnökválasztás előtt tűzszüneti és túszmegállapodás születik Izrael és a Hamász között.
„Nincs megállapodás küszöbön. Nem vagyok benne biztos, hogy valaha is létrejön”
– mondta egy tisztviselő a Wall Street Journal pénteki jelentése szerint a Fehér Ház, a külügyminisztérium és a Pentagon munkatársaira hivatkozva.
Az Izrael és a Hezbollah közötti jelenlegi feszült helyzet tovább csökkentette a Gázai övezetben zajló háború leállítására irányuló sikeres diplomáciai erőfeszítések esélyeit.
„Most már semmi esély nincs rá”
– mondta a Journalnak egy arab állam név nélkül nyilatkozó tisztviselője.
Az amerikai tisztségviselők elsősorban a Hamász tárgyalási taktikáját okolták a patthelyzetért, mivel a terrorcsoport többször is elküldte a követelései listáját,
majd még akkor sem volt hajlandó elfogadni azokat a tárgyalásokon, amikor Jeruzsálem beleegyezett a feltételekbe.
„Az a tény, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök a koalíciója egyes elemeinek ultimátuma ellenére minden amerikai javaslatot elfogadott a túszok szabadon bocsátására vonatkozóan, teljes mértékben cáfolja azt az állítást, hogy politikai megfontolások miatt megtorpedózott volna bármilyen megállapodást” – közölte az izraeli miniszterelnök hivatala a 12-es csatorna jelentésére reagáló közleményében.
A miniszterelnöki hivatala összeállította Netanjahu erőfeszítéseit a megállapodásra, kezdve a közvetítőknek április 27-én elküldött javaslattal, amelyet Antony Blinken amerikai külügyminiszter „nagyon nagylelkűnek” nevezett. Május 31-én Netanjahu beleegyezett Joe Biden amerikai elnök tűzszüneti javaslatába, majd augusztusban beleegyezett az amerikai „végső áthidaló javaslatba” – áll a közleményben.
A közlemény rámutat, hogy júniusban Blinken megerősítette, hogy Jeruzsálem beleegyezett a javaslatba, a Hamász viszont elutasította azt.
A miniszterelnöki hivatal rámutatott más amerikai tisztségviselők hasonló nyilatkozataira, köztük David S. Cohen CIA-igazgatóhelyettesre, aki augusztus 28-án azt mondta, hogy Izrael komoly érdeklődést mutat a tárgyalásokon, és hogy a Hamász vezetőjének, Jahja Szinvárnak válaszolnia kell a felvetésekre.
A hónap elején Brett McGurk, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja azt mondta, hogy a Hamász a felelős a megállapodás elmaradásáért.
Blinken szerdai egyiptomi látogatása során pedig azt mondta, hogy a tűzszüneti megállapodás a „legjobb esély” a közel-keleti stabilitás helyreállítására.
„Mindannyian tudjuk, hogy a tűzszünet a legjobb esély a gázai humanitárius válság kezelésére, a regionális stabilitást fenyegető kockázatok kezelésére”
– mondta Blinken újságíróknak egy közös kairói sajtótájékoztatón, Badr Abdelatty egyiptomi külügyminiszterrel együtt.
Washington vezető diplomatája elmondta, hogy a felek a megállapodás 18 paragrafusából 15-ben megállapodtak, de a még nyitott kérdéseket még meg kell oldani.