Muszlim és európai országok miniszterei, valamint az Európai Unió külügyi vezetője pénteken Madridban gyűltek össze, hogy megvitassák az izraeli-palesztin konfliktus kétállami megoldásának előmozdítását.
„Együtt akarjuk meghatározni azokat a konkrét lépéseket, amelyek lehetővé teszik, hogy előrelépést érjünk el e cél felé” – írta Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök az X-en.
„A nemzetközi közösségnek határozott lépést kell tennie az igazságos és tartós közel-keleti béke felé”
– tette hozzá.
Sanchez hivatalos rezidenciáján fogadta a résztvevőket, mielőtt a Madrid központjában lévő külügyminisztériumban megkezdődött volna a találkozó, amelynek házigazdája Jose Manuel Albares spanyol külügyminiszter volt.
A találkozón részt vett Mohammad Musztafa, a Palesztin Hatóság miniszterelnöke, valamint Egyiptom, Jordánia, Katar, Szaúd-Arábia és Törökország – a Gázai övezetért felelős arab-iszlám kontaktcsoport valamennyi tagja – külügyminisztere, továbbá az Arab Liga és az Iszlám Együttműködési Szervezet vezetői.
Az Európai Uniót Spanyolországon kívül Josep Borrell EU-s külügyi vezető, valamint Írország, Norvégia és Szlovénia külügyminisztere képviselte.
„A kétállami megoldás megvalósítása az egyetlen módja annak, hogy Palesztina állam és Izrael állam békés és biztonságos együttélése révén igazságos és tartós béke legyen a térségben” – mondta Albares egy sajtótájékoztatón.
Arra a kérdésre, hogy Izrael miért nem vett részt a találkozón, azt mondta, hogy az országot nem hívták meg, mert „nem tartozik sem az európaiak csoportjához, sem az arab-iszlám kontaktcsoporthoz”,
de hangsúlyozta, hogy „örömmel” venné, ha Izrael részt venne a kétállami megoldásról szóló megbeszéléseken.
A Hamász október 7-i, Izrael elleni támadása óta Izraelben jelentősen csökkent a béketárgyalások iránti kedv, a jeruzsálemi kormány a Hamász atrocitásai nyomán a palesztin állam megalakulását a terror jutalmazásának tekintik.
A spanyol miniszterelnök, Pedro Sanchez a konfliktus kezdete óta Izrael gázai offenzívájának egyik leghatározottabb európai kritikusa.
Az ő irányítása alatt Spanyolország május 28-án Írországgal és Norvégiával együtt hivatalosan elismerte a Gázai övezetet és Ciszjordániát magában foglaló palesztin államot.
A hónap elején bejelentette, hogy még az év vége előtt megtartják az első „kétoldalú csúcstalálkozót Spanyolország és Palesztina között”. Elmondta, hogy „több együttműködési megállapodás aláírására számít a két állam között”.