Izraeli kutatók szerint Josephus Flavius nem mondott igazat Maszada ostromáról

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

A Tel Avivi Egyetem kutatói azt állítják, hogy a dél-izraeli Maszada első századi ostroma mindössze hetekig tartott.

Az ostrom fő beszámolója ​​Josephus Flavius római-zsidó történésztől származik, aki egy hosszú ostromról és elhúzódó ellenállásról számolt be, mielőtt a Maszadát védő zsidók öngyilkosságot követtek volna el, hogy ne fogják el őket.

A kutatók 3D-s és dróntechnológiát használva arra jutottak, hogy a Maszada körüli fal és a táborok felépítése körülbelül két hétig tartott a rómaiaknak, maga az ostrom pedig valószínűleg négy és kilenc hét között tartott.

„Maszada narratívája, a nagy zsidó lázadás, az ostrom és a tragikus vég, ahogy azt Flavius ​​Josephus mesélte, mind az izraeli DNS és a cionista szellemiség részévé vált, és jól ismert szerte a világon” – mondta az egyik vezető kutató, Guy Stiebel a Tel-Avivi Egyetem Sonia és Marco Nadler Régészeti Intézetének munkatársa.

„Az ostrom időtartama fontos eleme ennek a narratívának, ami arra utal, hogy a dicsőséges római hadsereg nagyon nehezen tudta bevenni az erődöt és szétzúzni védőit”

– tette hozzá. 

„Sok éven át azt feltételezték, hogy az ostrom három hosszú évig tartott, de az utóbbi évtizedekben a kutatók elkezdték megkérdőjelezni ezt.”

Kétezer éves, sértetlenül fennmaradt leleteket találtak Jeruzsálemben

A Siratófal környékén és a Dávid városában jelenleg is folyó ásatásokon feltárt gazdag leletanyag egy csodálatos, élettől duzzadó város mindennapjairól tanúskodik.

Stiebel és Hai Ashkenazi drónokat és 3D-s modellezést használt, hogy elkészítsék azt, amit a Tel Aviv Egyetem szerint „a római ostrom első objektív, számszerűsített elemzése”.

A kutatók légi fényképezés segítségével vizsgálták Maszadát és a környező területet, különös tekintettel a vízrendszerekre, az erődhöz vezető és onnan induló ösvényekre, valamint a római ostromrendszerre. A kutatás középpontjában a rómaiak ostromrendszere állt, amely szokatlan leleteket hagyott maga után Maszada földrajzi elszigeteltsége és száraz sivatagi környezete miatt.

„Az ősi történelmi tanúságtételek alapján egyértelmű, hogy az ostromtöltés elkészülte után a rómaiak brutális támadást indítottak, végül legfeljebb néhány héten belül elfoglalták az erődöt” – mondta Ashkenazi. 

„Ez arra enged következtetni, hogy Maszada teljes ostroma nem tartott tovább több hétnél.”

Masada legendája az izraeli identitás egyik alapja. A Holt-tenger közelében található erőd jelentős turisztikai célpont, valamint az izraeli katonák beiktatásának egyik történelmi helyszíne.

Az ostrom időtartama nem az első eleme Maszada történetének, amelyet a kortárs kutatók megkérdőjeleznek. Egyesek arra a következtetésre jutottak, hogy Josephus Flavius tömeges öngyilkosságról szóló beszámolója valószínűleg szintén nem igaz.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Ritka, „szárnyas démont” ábrázoló ősi pecsétet találtak a Siratófal közelében

Ez az első alkalom, hogy egy szárnyas dzsinnt – egy védelmező mágikus alakot – találtak az izraeli régészek.

“Izraeli kutatók szerint Josephus Flavius nem mondott igazat Maszada ostromáról” bejegyzéshez 16 hozzászólás

    • Milyen erdekes, hogy " szerenyen" csak egyszeruen
      " kutatok" nev moge bujnak,
      mig Izrael vilaghiru archeologusai,pl. Jigal Jadin-
      vallaltak- a vilag elott- allitasaikat.
      A fotel " szagerto" MeSS, termeszetesen vihancol
      oromeben az ilyen hireken.
      Vilagos,hogy ez a " hasbeszelo"
      soha nem maszott fel a judeai
      sivatagban,a Maszada- hoz vezeto " kigyoosvenyen", mint
      a legtobb izraeli zsido,akkor,
      amikor meg nem volt legvasut.
      Nem fog segiteni nekik.
      Maszada es vedoi- orokre a
      zsido tortenelem hosei lesznek.

  1. És mi van akkor hogyha csak a zsidó hősiességből fakadó nemzeti identitást akarják valakik tudományos módszerekkel aláásni, illetve szétzúzni. Progresszívék nagyon találékonyak tudnak lenni ám hogy félre vezessék a jónépet. "Gondolkodom tehát vagyok."

    • Birom az onhoz hasonlo
      " szagertoket", akik pofaznak,anelkul,hogy
      jartak volna az orszagban,
      ismernek a tortenelmet-
      mint pl. azok a magyar futballistak,betegapolok
      es masok,akik itt laktak/
      dolgoztak,es jartak az emlitett helyeken.
      Egyikuk,aki itt volt betegapolo,megkerdezte az egyik vitazot-
      " Hogyan lehetseges, hogy
      a Bibliaban emlitett foldrajzi nevek( Galil(Galilea),Kineret(Genazeret),Jordan( a folyo)Golgota( a
      heber Gulgolet- koponya
      formaja)Hebron , Dan( a forras,a Jordan egyik forrasa) es rengeteg mas
      " nem mentek le"- Izrael- a " lopott fold"-
      terkeperol.

          • Aki ismeretek nelkul
            pofazik,katasztrofa turizmusrol pofazik.
            Akik itt bejartak az orszag
            tajait, megismertek a sokszinu tajat es a lakossagot,kibucokban,
            mosavokban,varosokban,
            maskep beszelnek.
            Szemelyesen,ilyenekkel
            is talalkoztam-mar a haboru kozepen.
            pl.Nemetorszagi onkentes
            orvostan hallgato diak,
            Amerikai onkentes csalad.
            Senki sem kerte oket,hogy jojjenek- csak a szivuk.

          • A legujabb iras, Manya Sohat- rol, az onvedelem
            egyik uttorojerol- nalam
            jobb valaszt ad- mindenkinek.
            Azok az alijazok is, akik
            a " biztos" Franciaorszagbol, vagy a
            " meg biztosabb" Amerikabol jonnek.
            Igaz, Eurabia- meg nem erte el- vegleges hatarait,
            de " igyekvesuk"- HATARTALAN.

          • Zsidó fegyvercsempész jó fegyvercsempész.
            Palesztin fegyvercsempész rossz fegyvercsempész.
            Tudjuk.
            Ami Adolf Hitlernek nem sikerült , az sikerülni fog
            a migránsbetelepítő liberális zsidóknak.
            A zsidómentes Európa.
            Az arabok meg ? Vagy erősebbek lesznek egy európai
            bázissal , vagy kiszorítják őket innen. Ilyen már volt.
            Azután a zsidók kerültek sorra. Égtek a máglyákon.
            Ön sajnos még nem gondolkodott el Izrael és a zsidóság
            fizikai korlátain. Egyszerűen túl kevesen vannak.
            Erre még a maradék is lelép Európából ?
            Ki fog majd ajvékolni a BBC részrehajló tudósításai miatt ?
            Vagy mi lesz a magyarországi zsidósággal ?
            Eddig sem nagyon akartak Izraelbe menni !
            Aki meg akart ?
            Abban sincs köszönet.
            Ott a selejt dánielpéter , steiner kristóf.
            Meg a többi.
            Ezekkel biztosan jól jár majd Izrael !
            Vagy nem.
            A valóságban meg ? Inkább ide jönnek.
            Izraelből is !

          • Vannak ilyenek is,
            de olyanok is( nem kevesen) akik kulfoldi
            tanulmanyaikat megszakitva mennek vissza- harcolni.
            A zsidosag fizikai korlatai
            , es 2000 eves uldozes es szetszoratas
            ellenere, nem ismert mas
            osi nep- amely fennmaradt.

          • Jó , maradjunk ennél a verziónál.
            Majd meglátjuk , mit hoz a jövő !
            Szerintem semmi jót , senkinek.

            Igazából a zsidóság ereje a szétszóratásban volt.
            Ott voltak mindenütt.
            Persze , mehet az összes Izraelbe , akár azonnal !
            Csak ez olyan lenne , mintha valaki mindenét eladja
            és csak egyetlen részvényt venne rajta.
            Hogy egyszerűbb legyen ezt megérteni.
            Közben mindenki tudja , hogy a befektetéseket bizony
            diverzifikálni kell ! Ha beüt a krach , akkor ne ússzon
            el minden …

          • Vadászok járják az erdőt.
            Rohan a medve az ösvényen.
            A farkas kiszól a bokorból.
            – Hová szaladsz , medve koma ?
            A medve egy pillanatra megáll.
            – Vadászok járják az erdőt , azt
            mondták , minden rókát lelőnek ,
            szaladj gyorsan te is , farkas koma !
            A farkas nem érti.
            – Minek szaladjunk , nem vagyunk rókák !
            Mire a medve válaszol.
            – Na ja , de ezek előbb lőnek , csak utána
            nézik , róka vagy-e ?

            Idősebbek körében nagyon népszerű a puzzle.
            Esetleg a kedves Miriam társaságában majd
            ellátogathat Gázába.
            Néhány láb , egy tucatnyi kar , pár darab fej
            mindig akad egy légitámadás után.
            Az győz , aki hamarabb rak ki belőle egy
            palesztin kisgyereket.

            Aki a beleket is visszagyömöszöli a törzsbe ,
            az plusz pontokat kap !

            Jó szórakozást …