A Tel Avivi Egyetem kutatói azt állítják, hogy a dél-izraeli Maszada első századi ostroma mindössze hetekig tartott.
Az ostrom fő beszámolója Josephus Flavius római-zsidó történésztől származik, aki egy hosszú ostromról és elhúzódó ellenállásról számolt be, mielőtt a Maszadát védő zsidók öngyilkosságot követtek volna el, hogy ne fogják el őket.
A kutatók 3D-s és dróntechnológiát használva arra jutottak, hogy a Maszada körüli fal és a táborok felépítése körülbelül két hétig tartott a rómaiaknak, maga az ostrom pedig valószínűleg négy és kilenc hét között tartott.
„Maszada narratívája, a nagy zsidó lázadás, az ostrom és a tragikus vég, ahogy azt Flavius Josephus mesélte, mind az izraeli DNS és a cionista szellemiség részévé vált, és jól ismert szerte a világon” – mondta az egyik vezető kutató, Guy Stiebel a Tel-Avivi Egyetem Sonia és Marco Nadler Régészeti Intézetének munkatársa.
„Az ostrom időtartama fontos eleme ennek a narratívának, ami arra utal, hogy a dicsőséges római hadsereg nagyon nehezen tudta bevenni az erődöt és szétzúzni védőit”
– tette hozzá.
„Sok éven át azt feltételezték, hogy az ostrom három hosszú évig tartott, de az utóbbi évtizedekben a kutatók elkezdték megkérdőjelezni ezt.”
Stiebel és Hai Ashkenazi drónokat és 3D-s modellezést használt, hogy elkészítsék azt, amit a Tel Aviv Egyetem szerint „a római ostrom első objektív, számszerűsített elemzése”.
A kutatók légi fényképezés segítségével vizsgálták Maszadát és a környező területet, különös tekintettel a vízrendszerekre, az erődhöz vezető és onnan induló ösvényekre, valamint a római ostromrendszerre. A kutatás középpontjában a rómaiak ostromrendszere állt, amely szokatlan leleteket hagyott maga után Maszada földrajzi elszigeteltsége és száraz sivatagi környezete miatt.
„Az ősi történelmi tanúságtételek alapján egyértelmű, hogy az ostromtöltés elkészülte után a rómaiak brutális támadást indítottak, végül legfeljebb néhány héten belül elfoglalták az erődöt” – mondta Ashkenazi.
„Ez arra enged következtetni, hogy Maszada teljes ostroma nem tartott tovább több hétnél.”
Masada legendája az izraeli identitás egyik alapja. A Holt-tenger közelében található erőd jelentős turisztikai célpont, valamint az izraeli katonák beiktatásának egyik történelmi helyszíne.
Az ostrom időtartama nem az első eleme Maszada történetének, amelyet a kortárs kutatók megkérdőjeleznek. Egyesek arra a következtetésre jutottak, hogy Josephus Flavius tömeges öngyilkosságról szóló beszámolója valószínűleg szintén nem igaz.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.





Még a végén kiderül , hogy a negyven éves turnézás is kamu volt …
.
https://uploads.disquscdn.com/images/09edd5ad89b1253edb42ff5e1165425bc2c825c4d704f6217c67cb9c523e9b43.jpg
Milyen erdekes, hogy " szerenyen" csak egyszeruen
" kutatok" nev moge bujnak,
mig Izrael vilaghiru archeologusai,pl. Jigal Jadin-
vallaltak- a vilag elott- allitasaikat.
A fotel " szagerto" MeSS, termeszetesen vihancol
oromeben az ilyen hireken.
Vilagos,hogy ez a " hasbeszelo"
soha nem maszott fel a judeai
sivatagban,a Maszada- hoz vezeto " kigyoosvenyen", mint
a legtobb izraeli zsido,akkor,
amikor meg nem volt legvasut.
Nem fog segiteni nekik.
Maszada es vedoi- orokre a
zsido tortenelem hosei lesznek.
És mi van akkor hogyha csak a zsidó hősiességből fakadó nemzeti identitást akarják valakik tudományos módszerekkel aláásni, illetve szétzúzni. Progresszívék nagyon találékonyak tudnak lenni ám hogy félre vezessék a jónépet. "Gondolkodom tehát vagyok."
Valószínűleg marad a legenda.
Kis kiegészítéssel.
Így mindenkinek minden jut !
Birom az onhoz hasonlo
" szagertoket", akik pofaznak,anelkul,hogy
jartak volna az orszagban,
ismernek a tortenelmet-
mint pl. azok a magyar futballistak,betegapolok
es masok,akik itt laktak/
dolgoztak,es jartak az emlitett helyeken.
Egyikuk,aki itt volt betegapolo,megkerdezte az egyik vitazot-
" Hogyan lehetseges, hogy
a Bibliaban emlitett foldrajzi nevek( Galil(Galilea),Kineret(Genazeret),Jordan( a folyo)Golgota( a
heber Gulgolet- koponya
formaja)Hebron , Dan( a forras,a Jordan egyik forrasa) es rengeteg mas
" nem mentek le"- Izrael- a " lopott fold"-
terkeperol.
Kihagyom a látogatást.
Háborús övezet …
Nagy " batorsag" ra vall.
De akkor, miert " osztja
az eszt"- " jol ertesultsegere" hivatkozva?😏😎
Katasztrófaturizmus ?
Nem az én világom.
Az útvonaltervező ?
Próbálja ki %
Talán Önnek 40 évet ír.
Aki ismeretek nelkul
pofazik,katasztrofa turizmusrol pofazik.
Akik itt bejartak az orszag
tajait, megismertek a sokszinu tajat es a lakossagot,kibucokban,
mosavokban,varosokban,
maskep beszelnek.
Szemelyesen,ilyenekkel
is talalkoztam-mar a haboru kozepen.
pl.Nemetorszagi onkentes
orvostan hallgato diak,
Amerikai onkentes csalad.
Senki sem kerte oket,hogy jojjenek- csak a szivuk.
Egy mai hír. Lám , kinek van igaza ?
https://www.ynet.co.il/news/article/skmei65nr
A legujabb iras, Manya Sohat- rol, az onvedelem
egyik uttorojerol- nalam
jobb valaszt ad- mindenkinek.
Azok az alijazok is, akik
a " biztos" Franciaorszagbol, vagy a
" meg biztosabb" Amerikabol jonnek.
Igaz, Eurabia- meg nem erte el- vegleges hatarait,
de " igyekvesuk"- HATARTALAN.
Zsidó fegyvercsempész jó fegyvercsempész.
Palesztin fegyvercsempész rossz fegyvercsempész.
Tudjuk.
Ami Adolf Hitlernek nem sikerült , az sikerülni fog
a migránsbetelepítő liberális zsidóknak.
A zsidómentes Európa.
Az arabok meg ? Vagy erősebbek lesznek egy európai
bázissal , vagy kiszorítják őket innen. Ilyen már volt.
Azután a zsidók kerültek sorra. Égtek a máglyákon.
Ön sajnos még nem gondolkodott el Izrael és a zsidóság
fizikai korlátain. Egyszerűen túl kevesen vannak.
Erre még a maradék is lelép Európából ?
Ki fog majd ajvékolni a BBC részrehajló tudósításai miatt ?
Vagy mi lesz a magyarországi zsidósággal ?
Eddig sem nagyon akartak Izraelbe menni !
Aki meg akart ?
Abban sincs köszönet.
Ott a selejt dánielpéter , steiner kristóf.
Meg a többi.
Ezekkel biztosan jól jár majd Izrael !
Vagy nem.
A valóságban meg ? Inkább ide jönnek.
Izraelből is !
Vannak ilyenek is,
de olyanok is( nem kevesen) akik kulfoldi
tanulmanyaikat megszakitva mennek vissza- harcolni.
A zsidosag fizikai korlatai
, es 2000 eves uldozes es szetszoratas
ellenere, nem ismert mas
osi nep- amely fennmaradt.
Jó , maradjunk ennél a verziónál.
Majd meglátjuk , mit hoz a jövő !
Szerintem semmi jót , senkinek.
Igazából a zsidóság ereje a szétszóratásban volt.
Ott voltak mindenütt.
Persze , mehet az összes Izraelbe , akár azonnal !
Csak ez olyan lenne , mintha valaki mindenét eladja
és csak egyetlen részvényt venne rajta.
Hogy egyszerűbb legyen ezt megérteni.
Közben mindenki tudja , hogy a befektetéseket bizony
diverzifikálni kell ! Ha beüt a krach , akkor ne ússzon
el minden …
Vitéz,
mányokrekettyén pölöttyén pattyáni huszárgörcs.
Vadászok járják az erdőt.
Rohan a medve az ösvényen.
A farkas kiszól a bokorból.
– Hová szaladsz , medve koma ?
A medve egy pillanatra megáll.
– Vadászok járják az erdőt , azt
mondták , minden rókát lelőnek ,
szaladj gyorsan te is , farkas koma !
A farkas nem érti.
– Minek szaladjunk , nem vagyunk rókák !
Mire a medve válaszol.
– Na ja , de ezek előbb lőnek , csak utána
nézik , róka vagy-e ?
Idősebbek körében nagyon népszerű a puzzle.
Esetleg a kedves Miriam társaságában majd
ellátogathat Gázába.
Néhány láb , egy tucatnyi kar , pár darab fej
mindig akad egy légitámadás után.
Az győz , aki hamarabb rak ki belőle egy
palesztin kisgyereket.
Aki a beleket is visszagyömöszöli a törzsbe ,
az plusz pontokat kap !
Jó szórakozást …