Izrael tisztviselőket küldött Moszkvába, hogy a Kreml segítségét kérjék a gázai túszalku előmozdításában, mivel a Nyugat részvételével folyó erőfeszítések nem mutattak előrelépést – írja a Kyiv Post.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök katonai tanácsadóját Moszkvába küldte, hogy a Kreml segítségét kérje a Hamász által fogva tartott túszok kiszabadításáról szóló megállapodás elősegítésében.
„A miniszterelnök katonai titkára, Roman Gofman ma reggel tért vissza moszkvai látogatásáról, amelynek célja a túszok ügyének előmozdítása volt, és amelynek során tárgyalt Alekszandr Lobanovról és a többi túszról” – olvasható a közösségi médiában szeptember 1-jén közzétett hivatalos közleményben.
A látogatás eredményei a közzététel időpontjában még nem tisztázottak.
Alekszandr Lobanov kettős izraeli-orosz állampolgárt a héten végezte ki a Hamász, mielőtt kiszabadíthatták volna az izraeli erők.
A Bloomberg szeptember 1-jei jelentése szerint a moszkvai útra azért került sor, mert „az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom által vezetett erőfeszítések, amelyek a Hamásszal való tűzszünet biztosítására irányulnak, lassan haladnak előre”.
Hozzátették, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök kapcsolatban állt a Hamásszal az orosz állampolgárságú túszok ügyében.
A Kreml elítélte október 7-i támadást, de később támogatásáról biztosította a Hamászt, és a csoport vezető tisztségviselőit később több alkalommal is Moszkvában fogadták.
Netanjahu azt állította, hogy „intenzív tárgyalások folynak a közvetítőkkel”, de hibáztatta a Hamászt, amiért „továbbra is állhatatosan elutasít minden javaslatot”.
„A túszok kiszabadítására irányuló erőfeszítéseink folyamatosan folytatódnak. December óta a Hamász nem hajlandó valódi tárgyalásokat folytatni. Három hónappal ezelőtt, május 27-én Izrael beleegyezett egy túszcsere megállapodásba, amelyet az Egyesült Államok teljes mértékben támogatott. A Hamász ezt elutasította.
„Még azután is, hogy az USA augusztus 16-án frissítette az alku kereteit – mi beleegyeztünk, a Hamász pedig ismét elutasította”
– olvasható az izraeli miniszterelnöki hivatal által szeptember 1-jén kiadott hivatalos sajtóközleményben.
Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom hónapok óta próbálja elősegíteni a túszcsere-megállapodást és a tűzszüneti megállapodást Izrael és Gáza között, a Hamász azonban elutasította az Egyesült Államok állításait, miszerint augusztus 17-én közelebb kerültek volna a gázai tűzszünethez.
A legutóbbi tárgyalások a hírek szerint meghiúsultak, a jelentések szerint az izraeli küldöttség szombaton három nap után megállapodás nélkül távozott a katari fővárosból, Dohából.