A felső-galileai Gonen kibucnál csapódott be a nyugati alkatrészekből álló Hezbollah-drón.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, vasárnap a Hezbollah nagyszabású támadást tervezett Izrael ellen. Az előzetes izraeli értékelések szerint a Hezbollah vasárnap reggeli támadásának fő célpontja valószínűleg a Herzlija melletti Glilot bázis volt, amely a Moszad főhadiszállásának és több katonai hírszerző egységnek is otthont ad.
A The New York Times nyugati hírszerzési forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az IDF megelőző csapása azonban semlegesítette azokat a nagy hatótávolságú rakétavetőket, amelyek Izrael központi részét akarták célba venni.
Az izraeli légierő mintegy 100 vadászgépe az IDF hírszerzésének irányításával a hadsereg közlése szerint több ezer Hezbollah-rakétát semmisített meg Dél-Libanonban. A Hezbollah ezt követően több mint 200 lövedéket és drónokat lőtt ki Izraelre.
Az egyik drón a felső-galileai Gonen kibucnál zuhant le. A drónról rövid vizsgálat után kiderült, hogy német alkatrészekből építették:
Az i24NEWS megkeresésére Kai Weinhold, a 3W Professional GmbH ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a cég „nem adott el semmilyen motort vagy technológiát Iránnak vagy a Hezbollahnak”, de „a képeken látható motor úgy néz ki, mintha a 3W Professional GmbH által gyártott motor lenne”. A motor sorozatszámának ismerete nélkül ezt nem tudom teljes bizonyossággal kijelenteni”.
„Szörnyű, hogy úgy tűnik, a mi motorjainkat terrorszervezetek ilyen cselekményekre használják” – tette hozzá. „Sajnos nem tudjuk ellenőrizni a termékeink viszonteladását, és nem tudjuk megvédeni magunkat attól, hogy azokat terrorista és bűnözői célokra adják tovább. A motorjaink nem jelentenek veszélyt, hacsak nem élnek vissza velük ilyen szörnyű dolgokra”.
A Neokohn még júliusban számolt be arról, hogy Spanyolországban három, Németországban pedig még egy embert tartóztattak le azzal a gyanúval, hogy egy olyan hálózathoz tartoztak, amely a Hezbollah terrorszervezetnek szállított alkatrészeket az Izrael ellen bevetett kamikaze drónok építéséhez.
A nyomozás Spanyolországban akkor kezdődött, amikor a csendőrség libanoni állampolgárok által vezetett spanyol cégeknél „gyanús műveleteket” észlelt, amelyek során nagy mennyiségű alkatrészt szállítottak olyan drónok gyártásához, amelyek több kilogrammos robbanótöltetek hordozására képesek – áll a közleményben.
A hatóságok úgy vélik, hogy a Hezbollah több száz drónt építhetett ezekből az alkatrészekből.