Ausztria 2019 óta az egykori német náci rezsim 26 ezer áldozatának, illetve leszármazottjaiknak adott állampolgárságot – közölte kedden Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter.
„Az osztrák állampolgárság a családtörténet fontos részét adja vissza azon emberek leszármazottjainak, akiket évtizedekkel korábban kegyetlenül megfosztottak ettől” – mondta Schallenberg egy 15 új állampolgár sorsát taglaló könyv bécsi bemutatóján.
Az osztrák külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a honosítottak magas száma a főleg Egyesült államokból, Izraelből, illetve Nagy-Britanniából érkező emberek bizalmát jelzi hazája iránt. Felidézte, hogy az osztrák törvényhozás 2019-ben egyhangúlag szavazta meg az állampolgársági törvény vonatkozó módosítását.
Oskar Deutsch, a bécsi zsidó közösség vezetője kijelentette, hogy a növekvő antiszemitizmus közepette Európában Ausztria világosan Izrael oldalán áll.
„Ausztriát mindinkább biztonságos menedéknek lehet tekinteni a zsidóság számára”
– mondta.
Deutsch mindazonáltal hozzátette, hogy ez nem volt magától értetődő, tekintve, hogy Ausztria évtizedekig vonakodott elismerni bűnrészességét a holokausztban. Ausztria sokáig Adolf Hitler náci diktátor első áldozataként tekintett magára, míg 1991-ben az akkori osztrák kancellár, Franz Vranitzky nyilvánosan bocsánatot kért Ausztria náci atrocitásokban játszott szerepéért.