A Wagner vezetője, Jevgenyij Prigozsin hétfő este egy 11 perces hangüzenetet tett közzé – számolt be a BBC News.
Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezetője világossá tette, hogy nem Putyint vette célba, amikor kijelentette, hogy csapatai Moszkva ellen vonulnak, mondván:
„Nem azért vonultunk, hogy megdöntsük Oroszország vezetését”.
A 11 perces hangüzenetben azt mondta: „A menet célja az volt, hogy elkerüljük a Wagner megsemmisítését, és hogy felelősségre vonjuk azokat a hivatalnokokat, akik szakszerűtlen cselekedeteikkel rengeteg hibát követtek el”.
Azt mondta, hogy a Wagner sajnálja, hogy „az orosz légierőt kellett eltalálniuk”, és azért fordultak vissza, „hogy elkerüljék az orosz katonák vérének kiontását”.
„Azért vonultunk fel, hogy demonstráljuk tiltakozásunkat, nem azért, hogy megbuktassuk a kormányt”.
A Wagner-lázadás leállítása érdekében a hétvégén állítólag megkötött alku feltételeiről szólva Prigozsin azt állította, hogy a csoport „kategorikusan ellenezte a Wagner 2023. július 1-jei bezárásáról és a védelmi minisztériumba való beolvasztásáról szóló döntést”.
A parancsnokok elutasították a kérést, hogy az orosz védelmi minisztériummal szerződést kössenek – teszi hozzá.
Állítása szerint mintegy 30 emberét „orosz támadásokban megölték” – a BBC nem ellenőrizte ezt az állítást.
Prigozsin azt is állítja, hogy Alekszandr Lukasenko fehérorosz vezető is szerepet játszott az üzletben, azt állítva, hogy Lukasenko „kinyújtotta a kezét, és felajánlotta, hogy megtalálja a módját annak, hogy a Wagner legálisan folytathassa a munkáját” – további részletek közlése nélkül.
Figyelemre méltó, hogy Prigozsin nem árulta el, hol tartózkodik a Telegramon megosztott videóüzenetében.
A hírek szerint az alku részeként Prigozsin beleegyezett, hogy Fehéroroszországba megy.
A Wagner vezetője legújabb hangüzenetében erősen kritikusan nyilatkozott az orosz biztonsági erőkről.
Azt mondta, hogy a szombati Moszkva elleni menetelése „a legsúlyosabb biztonsági problémákat tárta fel az egész országban”.
Prigozsin azt állította, hogy a Wagner zsoldoscsoportnak volt támogatása azokban a városokban, amelyeken átvonult rövid életű lázadása során.
Azt is állította, hogy erői 780 km-t tettek meg a Moszkva felé tartó menetelésük során délről.
Szerinte ha a Wagner csapataihoz hasonló erők hajtották volna végre ezt az első támadást, akkor „az ukrajnai különleges katonai művelet” sokkal hamarabb véget ért volna.