Benkő Levente nagykövet ma Netanján részt vett a Wingate Testnevelési és Sportintézet Keleti Ágnesről elnevezett csarnokának ünnepélyes átadóján – adta hírül az izraeli magyar nagykövetség.
A nagykövetség beszámolója szerint az eseményen Keleti Ágnes barátai, egykori tanítványai mellett Shay Abrahamy, a Wingate Intézet igazgatója, illetve Yael Arad judo olimpikon, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke is felszólaltak, majd emléktáblát avattak abban a csarnokban, ahol annak idején az ötszörös magyar olimpai bajnok izraeli tornászok egész generációit nevelte fel.
„Ma, április 16-án a holokauszt magyarországi áldozataira is emlékezünk, hiszen 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása – e dátum az idén szinte egybe esik Jom Hasoával, Izrael Állam a holokauszt mártírjainak és hőseinek szentelt emléknapjával. Keleti Ágnes maga is holokauszt túlélő, aki világraszóló sikereit a világháború és a vészkorszak – családját is sújtó – borzalmait követően érte el és nyert öt olimpiai aranyérmet Magyarországnak, mielőtt az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után Izraelben települt le” – mondta Benkő Levente.
Beszédében Benkő Levente megemlékezett a magyar áldozatokról, köztük több zsidó származású kivételes sportoló tragikus sorsáról. Hozzátette:
a mai Magyarország tisztában van a történelmi felelősséggel és azzal is, hogy milyen értékes napjainkban a zsidóság reneszánszának szemtanúja lenni Magyarországon.





Végtenül tisztelem Keleti Ágnest.
Az igazi hazájában?????
Ez egy erdekes kerdes. Keleti Agnes 56-ban hagyta ott MO-ot. Sok zsido volt igy, hogy a fasiszta MO-ot tulelve azt hittek, hogy a kommunistakkal egy jobb vilag jon. Keserves csalodas, 56-ban, aki tehette, elment. Es 34 ev mulva jott a rendszervaltas, sok embert ismerek, akik azt remeltek, most mar MO NY-Europa lesz. En akkor mar 10 eve Izraelben eltem, es nem jutott eszembe, hogy visszamenjek, mert nem gondoltam, hogy a remelt demokracia megszunteti az antiszemitizmust. De utana jott a csalodas, ami elol mar Keleti Agnesnek nem volt ereje tovabb vandorolni. Az egyik gyereke Tel Avivban, a masik Parizsban el. De allitasa szerint csak Izraelben erezte azt, hogy nem csak egy „zsido”.