Mit keres Törökország egyik legfejlettebb hadihajója egy izraeli kikötőben?

Ez az első török hadihajó, amely a Mavi Marmara incidens óta kikötött Izraelben.

Több mint egy évtized óta először horgonyzott le szombaton egy török hadihajó a haifai kikötőben, a térségben zajló NATO-járőrözés részeként.

A Kemalreis, egy Barbaros-osztályú fregatt a USS Forrest Sherman amerikai rombolóval együtt kötött ki a haifai kikötőben.

„A kikötés része Izrael NATO-val való együttműködésének”

– közölte az IDF.

Ragıp Soylu on Twitter: „”A Turkish Navy ship docked this morning to Haifa as part of a NATO patrol mission. It’s not every day a Turkish warship docks in Israel 🇮🇱🇹🇷 This is the Turkish frigate (F-247) TCG Kemalreis”Via @ItayBlumental pic.twitter.com/V3quEhphkU / Twitter”

„A Turkish Navy ship docked this morning to Haifa as part of a NATO patrol mission. It’s not every day a Turkish warship docks in Israel 🇮🇱🇹🇷 This is the Turkish frigate (F-247) TCG Kemalreis”Via @ItayBlumental pic.twitter.com/V3quEhphkU

A Kemalreis, amely a török haditengerészet egyik legmodernebb hajója, az első hadihajó, amely 2010 óta itt dokkol Izraelben, miután Ankara a Mavi Marmara incidenst követően megszakította a kapcsolatokat a zsidó állammal, ami példátlan diplomáciai válságot okozott a két ország között.

Ankara és Jeruzsálem évek óta szoros kapcsolatokat ápol a védelmi ipar területén, többek között a biztonsági együttműködés, a hírszerzési információk megosztása és a katonai kiképzés terén. A kapcsolat az 1960-as években kezdődött, és az 1990-es években élte aranykorát az 1994-es védelmi együttműködési megállapodással és az 1996-os katonai kiképzési együttműködési megállapodással.

E két megállapodással a katonai-biztonsági kapcsolatok a közel-keleti országok közül az egyik legszorosabbá váltak, Izrael – külföldi jelentések szerint – még hírszerzési információkat is szolgáltatott Törökországnak a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) elleni harcban, Ankara pedig az általa gyűjtött információk átadásával együttműködött Jeruzsálemmel Iránnal kapcsolatban.

Ráadásul Törökország korábban Izrael egyik fő fegyvervásárlója volt: izraeli cégek korszerűsítették a török M60-as tankokat és F-4E repülőgépeket. Izraeli cégek felfegyverzett Heron drónokat, elektronikus felderítő és megfigyelő rendszereket, valamint fejlett rakétarendszereket és modern lőszereket is szállítottak Törökországnak.

A két ország korábban évente közös haditengerészeti és légierőgyakorlatokon is részt vett, de a kapcsolatok leépülése után Izrael inkább Törökország ellenfeleivel, Görögországgal és a Ciprusi Köztársasággal tartott hadgyakorlatokat.

Szakértő: az izraeli-török érdekházasság mindkét fél számára előnyös lehet

Cohen Yanarocak szerint Erdogan jelenleg a régió mérsékelt táborát erősíti, és azok a szereplők, akik erővel próbálják destabilizálni a Közel-Keletet elszigetelődtek.